Stuletnia Ciemność/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Stuletnia Ciemność ściśle powiązana z drugą wielką schizmą była konfliktem zbrojnym na skalę galaktyczną toczonym od 7003 BBY do 6900 BBY.

Historia

Przyczyny

W czasach drugiej wielkiej schizmy popularniejszą bronią stały się miecze świetlne, które były stabilniejsze, jednak musiały być podłączone przewodem do ogniwa energetycznego umieszczonego na pasie użytkownika. W tym też okresie członkowie Zakonu Jedi dokonali niesamowitego odkrycia - Moc o odpowiednim natężeniu może wiązać życie ze sobą. Użytkownicy ciemnej strony kontynuowali badania nad przerażającymi mutacjami, przez co zostali wykluczeni z Zakonu.

Przebieg

Wygnani Jedi wyruszają w nieznane.

Wygnani Jedi stworzyli potworną armię złożoną z wyników ich badań. Pod koniec wojny ich wiedza powołała do życia lewiatany, żyjące superbronie wysysające życie ze swoich przeciwników i siejące zniszczenie na polach bitew. Ostatnim punktem oporu mrocznych lordów stała się planeta Corbos. Podczas ostatecznej bitwy Jedi wraz z sojusznikami zmiażdżyli większość sił mroku wraz z prawie całym życiem na samej planecie. Pozostali przy życiu mroczni lordowie uciekli poza granice znanej Republiki. Przemierzając nieznane przestrzenie odkryli rasę Sithów.

Skutki

Sithowie oddają cześć swoim nowym władcom.

Mroczni Jedi byli traktowani przez podbitą rasę niczym bogowie. Dzięki nieograniczonej liczbie surowców i niewolników, wygnani Jedi uczynili cywilizację Sithów nowym Imperium, którego złoty wiek miał przypaść na okres 5000 BBY i które ponownie miało zagrozić Republice.

Źródła


Wielkie schizmy Zakonu Jedi
[Pokaż/Ukryj]