Wojna rojów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy konfliktu zbrojnego. Zobacz też: trzeci tom trylogii Mroczne Gniazdo, Wojnę rojów.

Wojna rojów - krótki konflikt zbrojny między Sojuszem Galaktycznym, Chissami i Killikami, który wybuchł w 36 ABY i skończył się w tym samym roku. Była następstwem Kryzysu Mrocznego Gniazda, rozpoczętego w 35 ABY, podczas którego Sojusz próbował sprzymierzyć się z Chissami, a część Jedi zaangażowała się w walkę po stronie Kilików. W związku z tym Chissowie sądzili, że Sojusz popiera Killików i rozpoczęli z nim walkę. Wybuchła wojna między trzema stronami.

Historia

Próby zapobieżenia wojnie spełzły na niczym, kiedy Jacen Solo, atakując stację zaopatrzeniową Chissów, zmusił ich do wystąpienia przeciw Killikom. Doktryna chissańska zabraniała im atakować jako pierwszym, zatem obecnie zmuszeni byli odpowiedzieć zbrojnie. Killikowie zaatakowali siły Sojuszu, które dokonały blokady mgławicy Utegetu, co formalnie rozpoczęło wybuch wojny.

Killikowie znaleźli sprzymierzeńców nie tylko pośród tych, którzy podczas inwazji Yuuzhan Vongów przyłączyli się do nich i nazwani zostali Dwumyślnymi (byli to między innymi rycerze Jedi Jaina Solo i Zekk, czy też Raynar Thul, który po ocaleniu z katastrofy statku na Myrkr przybrał imię UnuThul i został przywódcą roju), ale także pośród owadopodobnych ras galaktyki (np. Vratixów czy Geonozjan). Dzięki silnemu środkowi uzależniającemu zwanemu czarną mebrozją, produkowaną przez członków Mrocznego Gniazda, Killikowie utrzymywali nad nimi kontrolę.

Siłami Sojuszu dowodzili między innymi Gilad Pellaeon i Luke Skywalker. Pellaeon zastąpił na stanowisku głównodowodzącego admirała Sienna Sovva, który zginął w wypadku.

Wojnę zakończyła bitwa na planecie Thyferra. Killikowie, pod dowództwem uzależnionego od membrozji przedstawiciela rasy Vratix, usiłowali zatrzymać produkcję bacty. Ostatecznie Sojusz, pomimo wielu strat, zwyciężył.

Następstwa

Po zakończeniu wojny Luke Skywalker doszedł do wniosku, iż Zakon zbyt zaangażował się w politykę i nie wypełnia dostatecznie swoich dawnych obowiązków, to jest ochrony ludzi i innych istot przed niesprawiedliwością. W związku z tym ogłosił się Wielkim Mistrzem i założył nową Radę Jedi, która miała doradzać i pomagać rządowi. Wycofał też rycerzy z otoczenia Cala Omasa, jako że mieli oni służyć a nie rządzić.

Strony konfliktu

Ważniejsze bitwy

Źródła