Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Wojny Mocy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Force Wars-TEA.jpg
Wojny Mocy
Początek Około 25 793 BBY[1]
Koniec Przed lub w trakcie roku 25 783 BBY[1]
Miejsce Tython
Wynik Pokonanie użytkowników Boganu
Skutki Ustanowienie Zakonu Jedi
Strony
Wyznawcy Ashli Wyznawcy Boganu
Dowódcy

Wojny Mocy miały miejsce na planecie Tython i były pierwszymi konfliktami pomiędzy użytkownikami jasnej i ciemnej strony Mocy. Konflikt datuje się w przybliżeniu na lata 25793 BBY - 25783 BBY, czyli czasy przed powstaniem Republiki Galaktycznej.[1]

Historia

Nie wiadomo do końca jak doszło do tej wojny. Wszystko zaczęło się około roku 25793 BBY, kiedy to kilku uczonych z Tythonu zaczęło używać swojej wiedzy o Mocy do zdobywania coraz większej potęgi. Prawdopodobnie podzieliło to wyznawców Ashli, czyli jasnej strony i Boganu, czyli późniejszej ciemnej strony Mocy. Pomiędzy nimi wybuchł konflikt, w którym Tython został w pewnym stopniu zniszczony.

Ostatecznie użytkownicy Boganu zostali pokonani i prawdopodobnie wybici. W roku 25783 BBY (dziesięć lat po rozpoczęciu wojny, której dokładna długość nie jest znana) ocaleni zwolennicy Ashli - uczeni i mnisi - przenieśli się do układu Adegan. Tam założyli na Ossusie Zakon Jedi. Po kilku wiekach - około roku 24953 BBY - skontaktowali się z Republiką i zostali jej obrońcami.

Przypisy

ŹródłaPoczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!