Tython/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Tython
Astrografia
Region: Głębokie Jądro
Układ: Tython
Pozycja w układzie: 5
Księżyce: 2
Współrzędne: L-10
Długość dnia: 31,5 godzin
Długość roku: 524 dni
Geografia
Dominujący krajobraz: Lasy
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna:
Przynależność:
Tython to planeta w Głębokim Jądrze galaktyki niedaleko systemu Teta. Jest mocno związana z historią Jedi.

Historia

Wojny Mocy

Kiedy odkryto mistyczną siłę zwaną Mocą na Tython przybyli uczeni, by ją zbadać. Wynikło pomiędzy nimi jednak nieporozumienie, co doprowadziło do wybuchu tzw. Wojny Mocy w 25793 BBY - pierwsze starcie między użytkownikami ciemnej i jasnej strony Mocy. Wojna zakończyła się zwycięstwem zwolenników jasnej strony, jednak wyniszczające starcie prawie zniszczyło całą planetę. Po tych wydarzeniach opuszczono Tythona, który został zapomniana przez tysiąclecia.

Wielka wojna galaktyczna i czasy późniejsze

Enklawa Jedi na Tythonie

W roku 3653 BBY Imperium Sithów zaatakowało Coruscant niszcząc świątynię Jedi i zmuszając Republikę do podpisania krzywdzącego traktatu na Coruscant kończącego wielką wojnę. Senat Galaktyczny tłumacząc się brakiem środków odmówił odbudowy świątyni. Ponadto Zakon Jedi był coraz częściej obarczany winą za wszystkie niepowodzenia i klęski. Nie mając wyboru Jedi powrócili na swoją macierzystą planetę Tython i własnymi rękami wybudowali tam enklawę, która odtąd była siedzibą, z której korzystali w czasie zimnej wojny i w latach późniejszych.

W 3643 BBY planeta została zaatakowana przez siły Dartha Angrala, który to zrozpaczony po śmierci swego syna poprzysiągł zniszczyć cały Zakon Jedi. Przy użyciu superbroni o nazwie Desolator zamierzał spalić całą powierzchnię planety i dzięki temu zabić każdego przybywającego na planecie. Jego plan został jednak powstrzymany przez Bohatera Tyhonu, który wraz ze swoją padawanką i droidem T7-O1 przedostali się na pokład statku flagowego Angrala i zniszczyli go wraz ze śmiercionośną bronią.

W późniejszym okresie (prawdopodobnie ok. 2000 BBY) planeta została porzucona z powodu niestabilności trasy nadprzestrzennej. Nie jest jednak wiadome czy mimo odizolowania planeta była zamieszkana.

W 990 BBY udał się na nią Darth Bane, aby zbadać ruiny fortecy Belii Darzu, w celu pozyskania jej umiejętności tworzenia holokronów. Po przybyciu na planetę z Coruscant Darth Zannah, Darovita, oraz śledzących ich Jedi: Johun Othone, Sarro Xaj, Worror, Raskta Lsu i Valenthyne Farfalla, pomiędzy Jedi i Sithami wywiązała się walka w wyniku, której Darth Bane został dotkliwie ranny, a wszyscy Jedi zginęli.

Na Tythonie znajdowały się ostatnie egzemplarze Technobestii tworzonych przez Belię Darzu. Kiedy Darth Bane zastał je w komnacie z holokronem mistrzyni, działały nieporadnie, a organiczna część ich ciał została zmumifikowana przez upływ czasu. Ostatecznie zostały zniszczone przez Bane'a, gdyż broniły dostępu do holokronu.

Źródła

Świątynia Jedi na Tythonie
To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.