Sarro Xaj

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Sarro Xaj
Data i miejsce narodzin: 1020 BBY
Data i miejsce śmierci: 990 BBY
Rasa: Człowiek
Wzrost: 200 cm
Kolor włosów: Czarne
Przynależność:
Profesja: Jedi
Sarro Xaj był rycerzem Jedi walczącym pod koniec nowych wojen Sithów w Armii Światła.

Biografia

Sarro urodził się w 1020 BBY. Był potężnie zbudowany: ważył przeszło 150 kilogramów i miał przeszło dwa metry wzrostu. Johun Othone stwierdził, że można by go pomylić z Wookieem. Pomimo swojej muskulatury Xaj był bardzo zwinnym i szybkim szermierzem. Jego mistrzynią była Raskta Lsu - fechmistrzyni Zakonu, bardzo uzdolniona w walce mieczem świetlnym. W 997 BBY Sarro został wyniesiony do rangi rycerza Jedi i postanowił pójść w ślady mistrzyni. Posługiwał się prawie trzymetrowym podwójnym mieczem świetlnym o niebieskich ostrzach.

Jeszcze jako padawan Xaj walczył u boku swej mistrzyni w kampanii ruusańskiej - udało mu się przeżyć eksplozję bomby myśli.

W 990 BBY Johun Othone dowiedział się, że nie wszyscy Sithowie zginęli na Ruusan. Ostatni z nich - Darth Bane - przebywał w fortecy Belii Darzu na Tythonie. Poszedł z tym do mistrza Valenthyne Farfalli, który pojął powagę sytuacji. Wiedząc, że przekonanie Rady Jedi zajmie zbyt dużo czasu, postanowił zwrócić się o pomoc do towarzyszy broni z Ruusan. Mistrzyni Raksta zgodziła się natychmiast, tak samo Sarro. Piątym członkiem zespołu uderzeniowego był Ithorianin Worror, Jedi specjalizujący się w medytacji bitewnej. Polecieli na statku Lsu - Justice Crusader, małym i szybkim krążowniku uderzeniowym.

Po dotarciu na Tython udali się do fortecy Darzu, gdzie przebywał Bane wraz ze swoją uczennicą, Zannah. Bez żadnego wstępu Jedi zaatakowali ich. Xaj i Otohone zaatakowali Zannah, zostawiając walkę z Bane'em swoim mistrzom. Lord Sithów okazał się o wiele bardziej wymagającym przeciwnikiem niż dziewczyna, więc Johun pospieszył na pomoc Farfalli i Rakstę, zostawiając Sarro samego. Rycerz wiedział że da radę pokonać drobniejszą i słabszą Zannah. Jak się okazało - pomylił się. Gdy Johun odepchnął Mocą mistrza Worrora, pragnąc uchronić go przed morderczym ciosem Bane'a, ten zdekoncentrował się i przerwał medytację. Osłabiony Sarro stał się podatny na alchemię Zannah. Wyciągnęła jego największe obawy na wierzch świadomości, przez co Sarro zdekoncentrował się i spanikował, a wówczas dziewczyna zakończyła jego życie jednym ciosem miecza przez klatkę piersiową.

Źródła