Belia Darzu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Belia Darzu
Data i miejsce śmierci: 1230 BBY
Rasa: Shi'ido
Przynależność: Nowe Imperium Sithów
Belia Darzu była Mrocznym Lordem Sithów rasy Shi'ido, walczącą w nowych wojnach Sithów. Tytuł ten uzyskała w 1250 BBY i utrzymała aż do swojej śmierci w 1230 BBY.

Biografia

Belia była biegła w alchemii Sithów. Posiadła umiejętność przenoszenia tkanki żyjących istot do maszyn, tworząc armię organicznych droidów znanych jako technobestie. Hybrydy owe były całkowicie posłuszne jej woli. W pewnym momencie życia posiadła umiejętność tworzenia holokronów.

Belia miała twierdzę na planecie Tython w Głębokim Jądrze. Ze względu na prawie niedostępne położenie planety - Głębokie Jądro było pełne czarnych dziur, przez co podróż była ekstremalnie niebezpieczna - samo istnienie Tythona było uznawane za legendę, mit rozpowiadany przez podróżników kosmosu. Niektórzy powiadali nawet, że na Tythonie powstał Zakon Jedi.

Twierdza Darzu miała wiele systemów obronnych, które nawet dwieście lat po jej śmierci pozostały morderczo sprawne. Budynek był kwadratowy; miał 150 metrów długości z każdej strony. Miał kształt cytadeli z dwoma wieżami, w całości zbudowanymi z durastali. Na szczycie każdej z wież było działo jonowe automatycznie wykrywające wroga. Zewnętrzna ściana miała trzydzieści metrów wysokości, z czego dwadzieścia zajmowały wrota wejściowe. Dużą część zamku zajmowały baraki mające pomieścić armię Darzu. W głębszych pomieszczeniach znajdowały się wszakże laboratoria w których Mroczna Lady praktykowała sithiańską alchemię. W jednym z pokoi trzymała zakonserwowane mózgi i serca istot różnych ras, w innym szkice i projekty, których używała podczas tworzenia technobestii. Pomieszczenie najbardziej chronione, umieszczone w najgłębszym zakamarku fortecy, mieściło w sobie holokron Belii Darzu. Komnata była długa na przeszło pięćdziesiąt metrów i szeroka na przeszło dwadzieścia. Korytarze zamku nieustannie patrolowały legiony technobestii, pilnujące porządku i przepędzające intruzów.

Belia została otruta w swojej twierdzy na Tythonie przez członków Zakonu Mecrosa, działających na zlecenie sithiańskich popleczników Darzu pragnących zająć jej pozycję.

Dziedzictwo

W okolicy końcówki nowych wojen Sithów położenie Tythonu i fortecy Darzu poznał Hetton - arystokrata z Serenno szkolący się na własną rękę w ścieżkach Ciemnej Strony. W 990 BBY do jego pałacu na rodzinnej planecie przybyła Darth Zannah - uczennica Bane'a i kontynuatorka tradycji Zasady Dwóch. Hetton wyczuł potencjał w dziewczynie i zaproponował jej układ. Miała zostać jego mistrzynią, a w zamian dałby jej datakartę z wszystkimi zgromadzonymi przez siebie informacjami na temat Darzu. Zannah zgodziła się i oświadczyła że muszą najpierw zgładzić jej mistrza. Udali się na Ambrię gdzie Hetton wraz z ośmioma umbarańskimi zabójcami zaatakował i zginął z ręki Dartha Bane'a. Zannah wówczas wyjawiła że od początku planowała zdradzić Hettona i zdobyć informacje o Darzu dla nich. Bane od dłuższego czasu usiłował stworzyć swój holokron, jednak jego wysiłki cały czas kończyły się fiaskiem. Z nową nadzieją udał się na Tython, do fortecy Belii Darzu.

Przemieniająca się Darzu.

Przybywszy na Tython, Bane zniszczył działa jonowe broniące fortecy i wylądował. Następnie wyważył frontowe drzwi Mocą i zabrał się za poszukiwania wartościowych przedmiotów. Systematycznie przeszukiwał kolejne opustoszałe pomieszczenia zamku, aż w końcu dotarł do sali z holokronem. Czekała go jednak niemiła niespodzianka: komnata była pełna technobestii. Po śmierci Darzu bestie pozbawione zostały swojej pani. Błąkały się bez celu po korytarzach fortecy, instynktownie gromadząc się jak najbliżej holokronu - zawierającego część osobowości Darzu. Przez prawie trzy stulecia oczekiwania, organiczne części technobestii zgniły i w rezultacie zanikły, pozostawiają strzępki skóry i futra poprzyczepiane do kości i metalowych części. Bane rozpoznał hybrydy z banthy i rankora, mające działa blasterowe poprzyczepiane do ramion. Gdy Mroczny Lord wziął holokron, wraki technobestii rzuciły się na niego. Walka była nierówna: pomimo przygniatającej większości liczebnej, technobestie były tylko martwymi skorupami dawnych siebie. Rzeź trwała przeszło godzinę, ale Bane zniszczył wszystkich przeciwników. Zmęczony, usiadł na posadzce i zaczął odkrywać nową zdobycz. Pobieranie nauk przerwało mu przybycie Zannah, ściganej przez pięciu Jedi. Bane schował holokron w bezpiecznym miejscu i wraz z uczennicą pokonał intruzów. Od tamtego czasu holokron Darzu należał do Bane'a, a później zapewne Zannah i jej uczennicy; jego losy po 990 BBY pozostają wszak nieznane.

Ciekawostki

Źródła

Przypisy

  1. "In the Dark Side Sourcebook, there is an illustration of a woman in, I believe, the "Dark Side Marauder" section. This same woman appears in the changeling section of the Ultimate Alien Anthology. I give you Belia Darzu."