Hetton

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Hetton
Data i miejsce narodzin: około 1050 BBY
Data i miejsce śmierci: 990 BBY
Miejsce pochodzenia: Serenno
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Antyrepublikański Front Wyzwolenia
Hetton był zamożnym arystokratą z Serenno, żyjącym pod koniec nowych wojen Sithów i w pierwszej dekadzie ery upadku Republiki.

Hetton urodził się około roku 1050 BBY, jednak dokładna data jego urodzin jest nieznana. Od małego był wrażliwy na Moc. Jego ojciec umarł gdy był bardzo mały; matka - Loranda - była zbyt zajęta obowiązkami płynącymi z bycia głową rodu i oddała syna na wychowanie swoim służącym. Z powodu słabego kontaktu z synem, dopiero gdy ten miał już przeszło dwadzieścia lat, odkryła że jest on wrażliwy na Moc. Zobaczyła w tym doskonałą okazję do powiększenia fortuny rodzinnej. Nie chciała żeby Hetton przyłączył się do Jedi czy Sithów - zamiast tego wynajęła durosjańskiego łowcę nagród - Gulę Dwana, żeby wyszkolił jej syna. Korzystając ze swojego bogactwa sprowadzała synowi artefakty Sithów z całej Galaktyki. Gdy w końcu Hetton stał się potężniejszy niż Gula, wiedział że nie może po prostu pozwolić mu odejść - Durosjanin prawdopodobnie wyjawiłby rodzinny sekret. Zabił Gulę, świadomy że była to konieczność.

Gdy w 1006 BBY Lord Kaan zaczął formować Bractwo Ciemności, Loranda zachęciła Hettona żeby się do niego przyłączył. Wierzyła, że Bractwu uda się pokonać Republikę i przejąć władzę w Galaktyce. Hettonowi nie podobały się głoszone przez Kaana tezy o równości wszystkich Sithów. Loranda nie posłuchała syna i zamierzała powiedzieć o nim Bractwu pomimo jego sprzeciwu. Hetton był zmuszony i ją zabić. Nie chciał, żeby cierpiała - otruł ją we śnie.

Hetton zaczął formować swoją małą armię, przeciągając na swoją stronę wszystkich zwolenników Sithów jakich udało mu się znaleźć. Po upadku Bractwa udało mu się zebrać pod swoim dowództwem ośmiu Zabójców Sithów z akademii na Umbarze. Poznał lokację twierdzy żyjącej przeszło dwieście lat wcześniej Mrocznej Lady Sithów Belii Darzu na Tythonie, jednak ze względu na niebezpieczne warunki podróży (Tython leżał w Głębokim Jądrze, usianym ściśniętymi koło siebie gwiazdami i czarnymi dziurami) nigdy się tam nie udał. Był przywódcą Antyrepublikańskiego Frontu Wyzwolenia. Gdy w 990 BBY dwoje członków Frontu ocalałych z zamachu na byłego kanclerza Republiki, Tarsusa Valoruma, przyprowadziło przed jego oblicze Darth Zannah. Hetton rozpoznał w młodej kobiecie prawdziwą Mroczną Lady Sithów i zaoferował że zabierze ją do fortecy Darzu na Tythonie, pod warunkiem że ta przyjmie go jako swojego ucznia. Lady Sithów zgodziła się, zastrzegając że wcześniej muszą zabić jej mistrza, Dartha Bane'a. Wiedziała że Bane był w stanie pokonać Hettona i jego ośmiu Zabójców, a tylko zyskawszy zaufanie arystokraty mogła poznać położenie Tythonu.

Udali się do obozu Bane'a na Ambrii na luksusowym statku Hettona, Lorandzie (nazwanym tak od imienia matki arystokraty). Bane wyczuł w ostatniej chwili zagrożenie i po kolei zabił wszystkich ośmiu Zabójców, na koniec zostawiając sobie samego Hettona. Mężczyzna błagał o pomoc Zannah; ta jednak nie uczyniła nic żeby mu pomóc. Bane najpierw odciął swoim mieczem świetlnym rękę Hettona na wysokości łokcia, a następnie jednym precyzyjnym zamachnięciem rozciął go w połowie na wysokości klatki piersiowej.

Źródła