Pojedynek na Tythonie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Pojedynek na Tythonie
Miejsce
Data 990 BBY
Przyczyny Poznanie prawdy przez Jedi, o istnieniu dwojga Sithów
Wynik
Uczestnicy
Broń
Ofiary
brak wszyscy Jedi
Inne ofiaryPojedynek na Tythonie był starciem pomiędzy Mrocznym Lordem Sithów Darthem Bane'em oraz jego uczennicą Darth Zannah, a pięciorgiem Jedi (trojką mistrzów i dwójką rycerzy). Potyczka miała miejsce w roku 990 BBY, w fortecy Belii Darzu na Tythonie i zakończył się całkowitym zwycięstwem Sithów.

Geneza

W eksplozji bomby myśli kończącej kampanię ruusańską zginęli wszyscy Lordowie Sithów oprócz Dartha Bane'a, który zszedł do podziemia, ustanowił Zasadę Dwóch i wziął na swoją uczennicę małą dziewczynkę błąkającą się po pobojowisku na Ruusanie - Zannah. Jedi uznali Sithów za wymarłych; jedynie Johun Othone - wchodzący w dorosłość uczeń lorda Hotha upierał się, że jest to niemożliwe i zawsze znajdzie się jakiś odszczepieniec, który przeżyje. Jego przekonanie wzmocniła relacja dwojga najemników wziętych do niewoli w okolicach obozu Bractwa Ciemności. Przerażona para gorączkowo opowiedziała mu o swoim spotkaniu z Mrocznym Lordem i o tym jak zabił pięcioro ich wspólników. Othone postanowił wyruszyć na poszukiwania i powstrzymała go dopiero rozmowa z Valenthyne Farfallą, który przekonał młodego Jedi że zagrożenie ze strony Sithów minęło.

Darth Bane i Darth Zannah.

Minęło dziesięć lat i Johun zrezygnował z drążenia tematu, gdyż przez ten czas nie słyszał o jakiejkolwiek aktywności użytkowników ciemnej strony. Wykorzystując swoją znajomość z byłym kanclerzem Tarsusem Valorumem przekonał Senat o konieczności zbudowania w miejscu eksplozji bomby myślowej ogromnych monumentów upamiętniających każdego z poległych Jedi. Gdy ruszyły prace, okazało się, że ktoś ciągle dokonywał aktów sabotażu uniemożliwiających dalszą budowę. Johun udał się na Ruusan i złapał sprawcę, którym okazał sie Darovit, kuzyn Zannah, który od czasu kampanii ruusańskiej żywił głęboką niechęć zarówno do Jedi, jak i Sithów. Darovit opowiedział mu o swoim spotkaniu z Bane'em i kuzynką, co natychmiast zelektryfikowało młodego Jedi. Zabrał sabotażystę na Coruscant, żeby ten opowiedział o wszystkim mistrzowi Farfalli.

Tymczasem Darth Bane zdobył koordynaty twierdzy Belii Darzu na Tythonie. Udał się tam niezwłocznie, chcąc posiąść wiedzę niezbędną do konstruowania holokronów. Na miejscu pokonał całą armię technobestii i zdobył holokron Belii Darzu.

Śledzili nas.
Do fortecy. Jedi nas znaleźli.
Darth Zannah i Darth Bane[1]

Na Coruscant Darovit spotkał Zannah, która używając fałszywej tożsamości zdobyła ważne informacje z biblioteki świątyni Jedi. Wspólnie uciekli, zapominając odłożyć na miejsce datakartę z koordynatami Tythona. Znalazł ją Johun i przekazał mistrzowi Farfalli. Ten w końcu uwierzył, że rzeczywiście ktoś przeżył rzeź na Ruusanie i zdecydował się ruszyć w pościg. Wiedział jednak, że Rada Jedi albo mu nie uwierzy, albo zareaguje zbyt powoli i Sithowie uciekną. Poinformował troje przyjaciół - kombatantów z kampanii ruusańskiej: Worrora Dowmata, Ithorianina słynącego z mistrzowskiego opanowania medytacji bitewnej, Rasktę Lsu, fechmistrzynię Zakonu Jedi oraz jej padawana, Sarro Xaja. Polecieli na statku Lsu, Justice Crusader, małym i szybkim krążowniku uderzeniowym.

Po dotarciu na Tython Jedi udali się do fortecy Darzu, gdzie przebywał Bane wraz ze swoją uczennicą. Darovit schował się, pilnując holokronu Darzu. Sithowie czekali niedaleko wejścia, w ogromnym, okrągłym pomieszczeniu z wejściami z obu stron, przypominającym arenę treningową. Bane chciał mieć możliwość szybkiej ucieczki, w razie gdyby zaistniała taka konieczność. Bez żadnego wstępu ani rozmowy, siódemka przeciwników ruszyła do walki.

Przebieg walki

Tylko troje? To będzie aż zbyt proste.
Nie licz na to.
Sarro Xaj i Valenthyne Farfalla[2]
Tython, miejsce starcia.

Raskta wraz z Farfallą stawili czoła Bane'owi, jednak szybko zostali zepchnięci do defensywy. Sith pokryty był od stóp do głów zbroją z orbalisków, niewrażliwą na ciosy miecza świetlnego. Uderzenia Jedi - w każdym innym przypadku śmiertelne - okazały się nieszkodliwe. Xaj i Otohone tymczasem zaatakowali Zannah, która w przeciwieństwie do swojego mistrza zaczęła unikać ciosów, a Worror zwyczajowo pozostał z tyłu i nie wdawał się w bezpośrednią walkę. Zamiast tego pogrążył się w medytacji i zaczął koordynować ruchy swoich sprzymierzeńców.

Brawurowo atakujący Bane, posłał w stronę echańskiej wojowniczki niszczycielską falę Mocy, którą zdołał zablokować mistrz Farfalla. W odpowiedzi na udaremnienie jego ataku, Sith skierował w Farfallę błyskawicę, jednak i tego ataku Jedi uniknął. W ferworze walki Lsu udało się zauważyć, że miecz Bane'a miał zakrzywioną rękojeść, co dawało mu możliwość atakowania pod trudnymi do przewidzenia kątami. W porę ostrzegła o tym Farfallę, ratując go przed niespodziewanym atakiem wymierzonym w jego ramię. Wiedząc, że ostrze miecza nie może skrzywdzić Mrocznego Lorda, Raskta zaczęła celować w jego jedyne nieosłonięte miejsce: twarz. Nakazała Farfalli wycofać się, po czym sama rzuciła się na przeciwnika z nową energią, jednak nie była w stanie przebić się przez jego obronę i trafić w niewielki cel. W końcu Darth Bane zauważył chowającego się w kącie Worrora, pogrążonego w medytacji. Pobiegł w jego stronę, wiedząc, że jego śmierć pozbawi Jedi ich najcenniejszego atutu. Farfalla spróbował spowolnić jego ruchy Mocą; gdy i to nie pomogło, zawołał na pomoc Johuna Othone.

Johun! Sarro! Potrzebujemy pomocy![3]
Valenthyne Farfalla

Xaj Sarro sądził, że da radę pokonać drobniejszą i słabszą Zannah. Jak się okazało - pomylił się. Gdy Johun odepchnął Mocą mistrza Worrora, pragnąc uchronić go przed morderczym ciosem Bane'a, ten zdekoncentrował się i przerwał medytację. Osłabiony Sarro stał się podatny na alchemię Zannah. Wyciągnęła jego największe obawy na wierzch świadomości, przez co Sarro zdekoncentrował się i spanikował, a wówczas dziewczyna zakończyła jego życie jednym cięciem miecza przez klatkę piersiową. Następnie osłoniła się ochronnym kokonem Mocy i zabiła Rasktę Lsu ciosem w plecy. Wobec takiego obrotu spraw, Bane ponownie ruszył do ataku - odciął Johunowi rękę z mieczem świetlnym, a następnie odjął przedramię i głowę Farfalli. Następnie rozciął jednym ciosem wszystkie cztery gardła Worrora i wypuścił w jego stronę kolejną błyskawicę Mocy. Umierający mistrz Jedi w ostatnim akcie oporu zamknął siebie i Bane'a w bańce Mocy, dzięki czemu pioruny poraziły obydwu walczących.

Skutki

Mistrz Valenthyne Farfalla, jeden z poległych w walce Jedi.

Wszyscy Jedi biorący udział w pojedynku zginęli. W wyniku ataku Worrora Darth Bane został ciężko ranny i stracił przytomność. Orbaliski pasożytujące na jego ciele umarły od jego własnego pioruna Mocy i wypuściły trujące substancje, które w ciągu kilku dni uśmierciłyby go. Zannah, zdesperowana żeby nie stracić potężnego mistrza, przeniosła go z pomocą Darovita na Lorandę, statek którym przylecieli. Darovit oświadczył, że nie potrafi uratować Bane'a bez odpowiednich warunków i wyposażenia. Zannah postanowiła udać się na Ambrię, do lokalnego uzdrowiciela, Caleba, który już kiedyś uzdrowił Mrocznego Lorda. Teraz jednak odmówił, mówiąc, że nie zamierza po raz drugi pomóc takiemu potworowi. Zannah próbowała go przekupić, wybłagać i zastraszyć, ale wszystkie jej wysiłki spełzły na niczym. Dopiero Darovitowi udało się go przekonać, chociaż na twardych warunkach. Zannah miała wysłać do Jedi sondę kurierską informującą, że dwoje Sithów przeżyło siódmą bitwę o Ruusan, a następnie unieruchomić Lorandę. Caleb obiecał wówczas uzdrowić Bane'a, który następnie miał zostać aresztowany i osądzony przez Republikę. Zannah przystała na te warunki, jednak gdy jej mistrz zaczął zdrowieć zmieniła zdanie i poćwiartowała Caleba. Następnie użyła alchemii Sithów na Darovicie, doprowadzając go w efekcie do szaleństwa, a Bane'a przeniosła do tajemnej skrytki uzdrowiciela pod podłogą jego chatki. Gdy grupa uderzeniowa Jedi, dowodzona przez mistrza Tho'natu, przybyła na Ambrię, zastali tylko zmasakrowane ciało uzdrowiciela i stojącego nad nim Darovita z mieczem świetlnym Valenthyne'a Farfalli. Mężczyzna, całkowicie nieświadomy tego co robi, rzucił się na Jedi którzy zmuszeni byli go zabić. Sithów uznano oficjalnie za wymarłych i zaprzestano poszukiwań.

Przypisy

  1. We were followed
    Inside the fortress. The Jedi have found us.
  2. Only three? This might be too easy.
    Don't count on that.
  3. Johun! Sarro! We need reinforcements!

Źródła