Worror Dowmat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Worror Dowmat
Data i miejsce śmierci: 990 BBY
Rasa: Ithorianin
Przynależność:
Profesja: Mistrz Jedi
Worror Dowmat był ithoriańskim mistrzem Jedi walczącym pod koniec nowych wojen Sithów w Armii Światła.

Worror walczył w kampanii ruusańskiej jako jeden z doradców generała Hotha. Nie używał jednak w walce miecza świetlnego - jego specjalizacją była medytacja bitewna. Umieszczony bezpiecznie na tyłach, potrafił koordynować Jedi do wspólnego, celniejszego ataku, dodawał im otuchy i woli walki oraz polepszał ich odruchy. Udało mu się przeżyć eksplozję bomby myśli.

W 990 BBY rycerz Jedi Johun Othone dowiedział się, że nie wszyscy Sithowie zginęli na Ruusan. Ostatni z nich - Darth Bane - przebywał w fortecy Belii Darzu na Tythonie. Poszedł z tym do mistrza Valenthyne Farfalli, który pojął powagę sytuacji. Wiedząc, że przekonanie Rady Jedi zajmie zbyt dużo czasu, postanowił zwrócić się o pomoc do towarzyszy broni z Ruusan. Mistrz Worror z miejsca się zgodził, tak samo Raskta Lsu i jej padawan, Sarro Xaj. Polecieli na statku Lsu - Justice Crusader, małym i szybkim krążowniku uderzeniowym.

Po dotarciu na Tython udali się do fortecy Darzu, gdzie przebywał Bane wraz ze swoją uczennicą, Zannah. Bez żadnego wstępu Jedi zaatakowali ich. Worror zwyczajowo pozostał z tylu i nie wdał się w walkę z żadnym z Sithów. Zamiast tego pogrążył się w medytacji i zaczął koordynować ruchy innych. W pewnym momencie Lord Bane dostrzegł, że to Worror jest największym atutem zespołu uderzeniowego. Przerwał walkę i ruszył w jego kierunku. Johun Othone, wiedząc że Lord Sithów jest zbyt potężny, odepchnął Mocą pogrążonego w transie Worrora. Ithorianin zdekoncentrował się i przerwał koordynację, w wyniku czego Zannah udało się uśmiercić Rakstę Lsu i jej padawana. Bane tymczasem zabił Farfallę i odciął prawą rękę Johuna. Worror wyczuł śmierć towarzyszy i kolejny raz przerwał trans. Nim udało mu się cokolwiek zdziałać, Bane był już przy nim i pociął jego wszystkie cztery gardła jednym cięciem miecza świetlnego. Umierając, Worror uwolnił ostatnią falę energii którą odbił błyskawice Bane'a w niego samego. Worror zginął a Mroczny Lord Sithów został ciężko ranny; dopiero interwencja Caleba z Ambrii uratowała mu życie.

Ciekawostki

  • Nazwisko Worrora w jego ojczystym języku mogło być wymówione tylko przez istoty posiadające dwie pary ust i cztery gardła.

Źródła