Raskta Lsu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Raskta Lsu
Data i miejsce śmierci: 990 BBY
Rasa: Echani
Wzrost: Około 185 cm
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Srebrne
Kolor skóry: Srebny
Przynależność:
Profesja: Jedi
Raskta Lsu była echańską mistrzynią Jedi walczącą pod koniec nowych wojen Sithów w Armii Światła.

Biografia

W 990 BBY rycerz Jedi Johun Othone dowiedział się, że nie wszyscy Sithowie zginęli na Ruusan. Ostatni z nich - Darth Bane - przebywał w fortecy Belii Darzu na Tythonie. Poszedł z tym do mistrza Valenthyne Farfalli, który pojął powagę sytuacji. Wiedząc, że przekonanie Rady Jedi zajmie zbyt dużo czasu, postanowił zwrócić się o pomoc do towarzyszy broni z Ruusan. Mistrzyni Raksta zgodziła się natychmiast, tak samo jej padawan. Piątym członkiem zespołu uderzeniowego był Ithorianin Worror, Jedi specjalizujący się w medytacji bitewnej. Polecieli na statku Lsu - Justice Crusader, małym i szybkim krążowniku uderzeniowym.

Po dotarciu na Tython udali się do fortecy Darzu, gdzie przebywał Bane wraz ze swoją uczennicą, Zannah. Bez żadnego wstępu Jedi zaatakowali ich. Raksta wraz z Farfallą zaangażowali w pojedynek Lorda Bane'a, jednak szybko zostali zepchnięci do defensywy. Sith pokryty był od stóp do głów zbroją z orbalisków, niewrażliwą na ciosy miecza świetlnego. Ciosy Raksty - w każdym innym przypadku śmiertelne - okazały się nieszkodliwe. Bane w odwecie uwolnił niszczycielską falę Ciemnej Strony Mocy, która niechybnie zabiłaby kiepsko wyszkoloną w Mocy wojowniczkę, gdyby nie Valenthyne Farfalla który roztoczył nad nią ochronne pole. Raksta zaczęła mierzyć w jedyną nieosłoniętą część Bane'a - jego twarz. Zbombardowała go serią szybkich ciosów, ale nawet wówczas nie udało jej się przeniknąć obrony Mrocznego Lorda. Bane uświadomił sobie, że wszystkim Jedi potęgi dodaje medytacja bitewna mistrza Worrora. Przerwał pojedynek i ruszył w jego kierunku. Farfalla zawołał na pomoc Johuna Otohone, walczącego z Zannah. Johun odepchnął Mocą Worrora dzięki czemu uratował mu życie, ale jednocześnie przerwał jego trans medytacyjny, pozbawiając Jedi ich największego atutu. Zannah udało się dzięki temu zabić padawana Raksty, a następnie osłoniwszy się ochronnym kokonem Mocy - ją samą. Mistrzyni Raksta zginęła od ciosu mieczem świetlnym w plecy.

Umiejętności

Raskta miała alabastrową skórę, śnieżnobiałe włosy i srebrne oczy - typowe dla przedstawicieli jej rasy. Była wysoka i dobrze umięśniona. Została nazwana ku czci legendarnej wojowniczki Echani - Raskty Fenni. Lsu spędziła całe swoje życie szkoląc swoje umiejętności bitewne, mając nadzieję że któregoś dnia dorówna swojej sławnej imienniczce. Zaniedbała drogi Mocy, koncentrując się tylko i wyłącznie na doskonaleniu sztuki władania mieczem świetlnym. Powiadano o niej, że z czasem przekształciła się w żywą, chodzącą broń. W uznaniu jej umiejętności otrzymała prestiżową rangę fechmistrza Zakonu Jedi. Miała jednego padawana - Sarro Xaja.

Raksta Lsu walczyła w kampanii ruusańskiej, gdzie wyrobiła sobie opinię niepokonanej wojowniczki. Powiadano o niej, że pod koniec wojny zabiła tyle samo Sithów co eksplozja bomby myśli.

Ciekawostki

Źródła