Alchemia Sithów/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Alchemia Sithów była swoistym rodzajem nauki, łączącej możliwości dawane przez Moc i właściwości przedmiotów nieożywionych.

Historia

Exar Kun.

Już zamieszkujący Korriban gatunek Sithów wykorzystywał alchemię przede wszystkim do produkcji broni. Kiedy Wygnani Jedi przybyli na ten świat, pomogli udoskonalić tę dziedzinę nauki, którą zresztą sami praktykowali, zajmując się odbudową zniszczonych światów za czasów swojej przynależności do Zakonu. Była ona później praktykowana przez wszystkich znaczniejszych lordów Sith, nawet po upadku Starożytnego Imperium. Wśród nich wyróżniali się przede wszystkim Naga Sadow, Exar Kun i Darth Plagueis.

Możliwości

Nowe gatunki zwierząt

Terentateki były wytworem alchemii Sithów.

Przy pomocy alchemii Sithowie tworzyli nowe gatunki zwierząt. Bardzo często były one wrażliwe na Moc lub posługiwały się nią w określony sposób. Większość z nich miało funkcje ofensywne lub strażnicze (lewiatany, tuk’aty, terentateki), część jednak mogła służyć bardziej przyziemnym zadaniom, na przykład jako zwierzęta juczne (behemoty).

Przekształcanie materii ożywionej za pomocą wirusów

Technobestia.

Jedną z unikalnych możliwości, jakie dawała Sithom alchemia, było tworzenie wirusów zdolnych nie tylko do wywoływania patologicznej reakcji i samopowielania się, ale także do intensywnego przekształcania właściwości i kształtów tkanki, najczęściej ludzkiej. Doskonałym przykładem takiego tworu był wirus powodujący powstawanie technobestii, stworzony przez Belię Darzu, przekształcający żywe istoty w cyborgi, niszcząc wszystkie wyższe funkcje mózgowe. Wirusami zajmował się również Karness Muur, stojący za stworzeniem plagi rakghuli, zmutowanych prymitywnych stworzeń.

Ulepszanie broni

Jednym z podstawowych zastosowań alchemii Sithów było ulepszanie broni, najczęściej chodziło tutaj o miecze. Zwykłe ostrze wykute z dowolnego materiału było za pomocą ciemnej strony Mocy przekształcane w broń nasyconą energią Ciemnej strony, również poprzez manipulacje na poziomie cząsteczkowym (zmiana surowca, odwrócenie polaryzacji) – często mogły odbijać promienie broni laserowej, a także służyć jako przedmiot skupiający Ciemną Stronę Mocy.

Połączenie alchemii i magii Sithów

Z połączenia magii i alchemii Sithów powstawały unikalne przedmioty o nietypowych właściwościach. Były nimi m.in. holokrony, amulety i rozmaite artefakty, mogące nie tylko wzmocnić danego użytkownika Mocy (np. Sfera Medytacyjna Nagi Sadowa), ale także przechować jego duszę (Talizman Muura) lub nawet wskrzeszać zmarłych (Berło Ragnosa).

Źródła

Naga Sadow i jego sfera medytacyjna.