Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Tython

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Tython.png
Bitwa o Tython
Konflikt Zimna wojna
Data 3643 BBY
Miejsce Tython
Wynik Zwycięstwo Zakonu Jedi.
Strony
Jedi Odrodzone Imperium Sithów
Dowódcy
Siły
Straty
Brak CałkowiteBitwa o Tython miała miejsce w roku 3643 BBY w czasach zimnej wojny. Zakończyła się całkowitą porażką Odrodzonego Imperium Sithów.

Preludium

W 3643 BBY zrozpaczony po stracie syna, Darth Angral postanowił za wszelką cenę zemścić się na mordercy swego dziecka i doszczętnie zniszczyć Zakon Jedi. Okazja nadarzyła się, gdy imperialni naukowcy skonstruowali superbroń o nazwie Desolator. Konstrukcja umożliwiała zniszczenie powierzchni całej planety w ciągu zaledwie kilku godzin. Po przetestowaniu jej możliwości nad planetą Uphrades, Angral postanowił zaatakować ojczyznę Jedi, planetę Tython.

Bitwa

Desolator posiadał urządzenie uniemożliwiające ucieczkę z atakowanej planety, dlatego Jedi na planecie musieli nadać wiadomość o ataku i czekać na posiłki z zewnątrz. Informacja ta dotarła do przebywającego niedaleko rycerza Jedi Bohatera Tythonu. Po otrzymaniu wiadomości wraz ze swoimi towarzyszami, Kirą Carsen i droidem T7-O1 udali się w rejon walk, by pomóc swoim przyjaciołom uwięzionym na planecie. Jedynym sposobem na zakończenie zagłady, był abordaż na statek flagowy Dartha Angrala Oppressora, i zniszczenie go od środka dzięki czemu zamontowana na nim superbroń uległaby zniszczeniu wraz z okrętem. Postanowili, że T7-O1 uda się do maszynowni, gdzie spowoduje przeciążenie generatorów i w konsekwencji implozję statku, a Bohater Tythonu, wraz ze swoją padawanką udadzą się na mostek statku, by ostatecznie powstrzymać lorda Sithów. Po wylądowaniu w jednym z hangarów pancernika, Jedi rozpoczęli realizację swojego planu. Na ich drodze stało jednak wielu żołnierzy Sithów, pilnujących przejścia na mostek. Po ich pokonaniu i zabiciu szefa ochrony mrocznego lorda para rycerzy dotarła wreszcie do celu. Rozpoczęli oni długi pojedynek, którego zwycięzcą okazał się być Bohater Tythonu i jego uczennica. Wkrótce po walce Jedi musieli opuścić statek, ponieważ T7 wykonał powierzone mu zadanie i okręt zaczynał rozpadać się na kawałki. Po krótkim czasie od ucieczki młodych rycerzy, pancernik eksplodował, niszcząc przy tym zamontowaną na nim superbroń. Zwycięstwo Jedi było całkowite.

Skutki

Pomimo, że wieści o bitwie nie zostały rozgłoszone w galaktyce, to miała ona dla niej wielkie znaczenie. Pozbawiła ona Sithów jedynego prototypowego egzemplarza Desolatora, którego masowe użycie prawdopodobnie doprowadziło by do zniszczenia wielu światów. Batalia miała wielkie znaczenie dla padawanki Bohatera Tythonu Kiry, ponieważ podczas niej uwolniła się spod władzy Imperatora Sithów, a po jej zakończeniu została pasowana na rycerza Jedi.

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!