Darth Vitiate

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Valkorion)
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: informacje z Timeline 11: Rebirth of the Sith Empire, The Old Republic: Blood of the Empire, The Old Republic, Shadow of Revan, Knights of the Fallen Empire, Knights of the Eternal Throne, The Old Republic Encyclopedia.

Vitiate
Imperator Sithów
Valkorion
Data i miejsce narodzin: 5113 BBY[1]
Data i miejsce śmierci: 3630 BBY[2]
Miejsce pochodzenia: Nathema[3]
Rasa: Sith (pierwotne ciało)[3]
Kolor oczu: Czarne (pierwotne ciało)[3]
Przynależność:
Profesja: Mroczny Lord Sithów
Darth Vitiate, urodzony jako Tenebrae, znany także jako Imperator Sithów oraz Valkorion, to starożytny Mroczny Lord Sithów, który żył już w czasach wielkiej wojny nadprzestrzennej pomiędzy Imperium Sithów Nagi Sadowa, a Republiką Galaktyczną. Po porażce Sithów i rozpadzie Imperium w roku 4990 BBY, ów Sith, wraz z resztkami floty i kilkoma zaufanymi lordami, udał się w Nieznane Regiony. Tam, na zapomnianej planecie Dromund Kaas przybrał tytuł imperatora Sithów i rozpoczął odbudowę Imperium. Dzięki zdobyciu długowieczności, przez blisko czternaście stuleci, wraz ze swą Mroczną Radą, doprowadzał Imperium Sithów do potęgi, ukrywając je przed Republiką, a także oddziałując na wydarzenia w galaktyce, takie jak wojna domowa Jedi. Ostatecznie, w roku 3681 BBY imperator zaatakował Republikę rozpoczynając wielką wojnę galaktyczną. Ciągnący się przez dwadzieścia osiem lat konflikt zakończył się w roku 3653 BBY atakiem na stolicę Republiki i podpisaniem korzystnego dla Vitiate'a traktatu pokojowego, który zapewniał mu władzę w blisko połowie galaktyki.

Biografia

Wczesne lata

Tenebrae urodził się w 5113 BBY na Nathemie. Był nieślubnym synem lorda Sithów Dramatha i prostej wieśniaczki. Ponieważ wykazywał wielkie zdolności i ogromną wrażliwość na Moc, mąż jego matki posądził ją o niewierność. Kobieta przyznała się do romansu z lordem Dramathem. Tenebrae miał wówczas sześć lat. Jego przybrany ojciec zaatakował żonę, jednak Tenebrae siłą woli skręcił mu kark. Matkę torturował przez długi czas, a po kilku miesiącach ją zabił, by ukarać ją za zdradę małżeńską. Po swojej zbrodni i po sposobie, w jaki to uczynił wzbudził lęk wśród innych mieszkańców planety. Zmusił do uległości mieszkańców kilku okolicznych wiosek, torturując i zabijając opornych. Kiedy miał dziesięć lat, jego ojciec postanowił sprawdzić umiejętności syna, po czym zabić go lub uczynić swoim sługą. Jednak Tenebrae odarł Dramatha z Mocy i odebrał mu rozum, po czym zabił go. Trzy lata później podbił całą planetę. Swoim postępowaniem wzbudził podziw wśród lordów Sithów, a ich ówczesny namiestnik, Marka Ragnos nadał mu imię Vitiate.

Odbudowa Imperium

Cytadela imperatora w Kaas.

Vitiate był jednym z nielicznych Sithów, którzy przetrwali wielką wojnę nadprzestrzenną i upadek Imperium Sithów w roku 4990 BBY. Nie brał udziału we wspomnianej wojnie ani w walce o schedę po Ragnosie. Po porażce w wojnie, lord Vitiate, wraz z kilkoma zaufanymi lordami oraz resztkami floty Imperium zaczęli błąkać się po galaktyce w poszukiwaniu dawno opuszczonej stolicy Sithów — Dromund Kaas. Przez prawie dwie dekady wykonywali ryzykowne skoki w nadprzestrzeń, wybierając przypadkowe kierunki i dawno nie używane szlaki. W końcu Sithowie trafili do swojej stolicy i tam zaczęli powolny proces odbudowy Imperium Sithów. Vitiate był wyjątkowo rządny potęgi. Zwołał wielką radę wszystkich ocalałych lordów Sithów w swoim pałacu na Nathemie, proponując im udział w rytuale ciemnej strony, mający rzekomo uczynić ich potężniejszymi. Ale Tenebrae użył potęgi wszystkich lordów, po czym zdominował ich umysły i unicestwił ich ciała. Wykorzystując ich i swoją potęgę, obdarł całą planetę z każdej żywej istoty, a nawet z Mocy, czyniąc Nathemę pustą, pozbawioną jakiejkolwiek witalności skorupę. Rytuał ten zapewnił mu długowieczność.

Wyładowania spowodowane rytuałami imperatora.

W dżungli w ciągu stu lat wybudowano potężne miasto Kaas, nad którym górowała czarna cytadela. Budowla ta przez prawie trzynaście stuleci była główną siedzibą imperatora i jego Mrocznej Rady, dwunastoosobowej grupy potężnych lordów, którzy byli łącznikiem Imperatora z resztą Imperium. Nawet po masakrze na Nathemie, imperator był nienasycony swej potęgi. Odprawiał niezliczoną ilość rytuałów w Kaas, by jeszcze bardziej zwiększyć swą potęgę. Przez setki lat odbudowywał flotę, armię i gospodarkę, tworząc najpotężniejszą siłę zbrojną w galaktyce.[4]

Gwiezdna Kuźnia

Revan i Malak spotykają imperatora.

Ponad tysiąc lat po zakończeniu wielkiej wojny nadprzestrzennej, rozpoczęły się wojny mandaloriańskie. Po kilku latach, zaniepokojona sytuacją, do konfliktu dołączyła Republika. Zakon Jedi odmówił udziału w wojnie, jednakże grupa Jedi zwana Rewanżystami, dowodzona przez Revana i Malaka, wspomogła Republikę w walce. Jedi odnieśli zwycięstwo nad Mandalorianami, dokonując w roku 3960 BBY przełomowego zwycięstwa na Malachorze V. Gdy Revan pokonał w walce Mandalora, ten chwilę przed śmiercią wyznał mu, że to Sithowie zmusili go do napaści na Republikę. Revan i Malak, dowiedziawszy się, że Sithowie wciąż istnieją, zaczęli badać i przeczesywać planety Nieznanych Regionów, aż w końcu dotarli na Dromund Kaas, gdzie odkryli istnienie odrodzonego Imperium. Spędzili na planecie kilka miesięcy, udając niewolników. Uzbrojeni we wszelkie informacje o swoim wrogu, postanowili go wyeliminować, jednak imperator przewidział to, po czym sam zaaranżował spotkanie między nim i dwójką Jedi. Gdy to nastąpiło, lord Sithów zdominował ich umysły. Revan i Malak, przekabaceni na ciemną stronę mocy, wrócili do Republiki, aby ponownie ją podbić.

Gwiezdna Kuźnia, nadzieja na przyspieszenie budowy floty, zniszczona.

Darth Revan, wraz z Darthem Malakiem mieli poczynić przygotowania do powrotu Imperium. Ich pierwszym zadaniem, które zlecił im Mroczny Lord, było odnalezienie fragmentów Gwiezdnej Mapy, prowadzącej do zbudowanej ponad dwadzieścia pięć tysiącleci wcześniej przez Bezkresne Imperium Rakatan, stacji bojowej zwanej Gwiezdną Kuźnią. Dzięki niej imperator miał nadzieję przyspieszyć budowę swej floty i przybliżyć dzień ataku na Republikę. Jednakże z dala od jego wpływu, obaj Sithowie stawali się coraz bardziej ambitni. Wkrótce odnaleźli Kuźnię, lecz postanowili stworzyć własne Imperium Sithów. Wykorzystując podległą im część floty Republiki, zwrócili się przeciwko niej, zaczynając w roku 3959 BBY wojnę domową Jedi. Wkrótce Malak zdradził i zaatakował statek swego mistrza, którego pamięć została wyczyszczona przez Jedi, a sam Revan został ponownie wyszkolony na Jedi. Trzy lata po wybuchu wojny, Revan zgładził Malaka, natomiast Kuźnia została zniszczona, co uniemożliwiło imperatorowi jej wykorzystanie. Jednak odbudowa floty była dla niego tylko kwestią czasu. Pięć lat później, przez wizje mocy świadczące o zagrożeniu czyhającym w nieznanych regionach, Revan, wraz z Canderousem Ordo i swoim droidem udał się na poszukiwania owego niebezpieczeństwa. Dotarł na bezludną planetę Rekkiad w poszukiwaniu maski Mandalora, którą tam ukrył. Wiedział, że ma to duży związek z powodem, dla którego wyjechał. Znalazł ją w jaskini, w której kilkadziesiąt lat wcześniej spoczywały zwłoki syna lorda Dramatha. Dowiedział się o Tenebrae, który rządził Nathemą. Znalazł też szlaki nadprzestrzenne tejże planety. Wyruszył na dawną ojczyznę imperatora, jednak spotkał tam statek Sithów z Darth Nyriss i lordem Scourge'em na pokładzie. Sithowie pojmali go i umieścili w twierdzy Nyriss w Kaas, gdzie przetrzymywano go przez trzy lata.

Eliminowanie dawnych wrogów

Naga Sadow, przywódca starego Imperium Sithów i wróg Imperatora.

Podporządkowani imperatorowi członkowie rodu Ovairów, infiltratorów Sithów, przenikali przez pokolenia Zakon Jedi, osiągając w nim rangę mistrzów, jednocześnie wykonując tajną misję dla swego pana. Ovairowie podróżowali po całej galaktyce i pod pozorem zgłębiania tajników Mocy, odnajdywali grobowce Sithów upadłego Imperium, dbając o to, by jako duchy lub w jakikolwiek inny sposób nie zaszkodzili Imperatorowi po jego ataku na Republikę.

W roku 3954 BBY pięciu członków Mrocznej Rady, w tym Darth Xedrix i Darth Nyriss, zawarło przymierze mające na celu obalenie imperatora. Należał do niego również sługa Nyriss, lord Scourge, który w tym czasie schwytał i uwięził Revana. Cztery lata później, gdy Revana odnalazła Jedi, Meetra Surik, a siedziba Nyriss została zaatakowana przez Gwardię Imperialną, Scourge uwolnił Revana i przekonał go i Meetrę, by wspólnie zaatakowali imperatora. We troje wdarli się do jego cytadeli, rozprawili się ze strażą i wdarli do sali tronowej, jednak Revan został ciężko ranny, porażony błyskawicami Mocy imperatora, a Scourge zdradził, zabijając Meetrę. Po tej walce Vitiate uwięził Revana w klatce energii, utrzymując go w stanie pomiędzy życiem a śmiercią i karmiąc się nim, wysysając z niego Moc. Mianował Scourge'a na stworzone specjalnie dla niego stanowisko Gniewu Imperatora i obdarzył go długowiecznością. Scourge, który dzięki wizji Mocy ujrzał pokonanie Vitiate'a przez pewnego rycerza Jedi, zamierzał zaczekać na pojawienie się tego Jedi i pomóc mu zniszczyć imperatora raz na zawsze.

W roku 3756 BBY jeden z infiltratorów, Barel Ovair, wraz ze swym uczniem Eisonem Gyntem, udał się na Yavin 4, gdzie w jednej z massasskich świątyń znajdował się grobowiec Nagi Sadowa. Jedi zostali zaatakowani przez zmutowanych przez Nagę massasskich wojowników, a odpierając ich atak, dotarli do sarkofagu Sitha. Misja Ovaira nie powiodła się i infiltrator powrócił na Coruscant, zostawiając w grobowcu swego ucznia. Kilka lat później, rzekomo martwy Gynt wrócił na Coruscant opętany przez ducha Sadowa. Wspierany siłą starożytnego Sitha, Eison zaatakował na ulicach planety-miasta swego mistrza, lecz poległ w walce z infiltratorem Sithów, który tym samym zniszczył ostatecznie jedno z największych zagrożeń dla imperatora. Jednocześnie udało mu się ukryć prawdę i dalej przenikać szeregi Jedi.[5]

Wielka wojna galaktyczna

Niespodziewany atak Imperium

W końcu, w roku 3681 BBY, imperator postanowił dokonać ataku na Republikę. Potężna armia Sithów znienacka zaatakowała niczego nie spodziewającą się Republikę rozpoczynając trwający dwadzieścia osiem lat konflikt na skalę galaktyczną nazwany wielką wojną. Wykorzystując zaskoczenie i przerażenie Republiki, która nie była w stanie skutecznie reagować, imperator doprowadził do zniszczenia stoczni Sluis Van, zablokowania Rimmańskiego Szlaku Handlowego, przejęcia bogatych złóż surowców w Gromadzie Minos oraz przejęcia Korribanu, zanim Republika zdążyła zorientować się w sytuacji. Te działania, razem ze zdradą wielu sojuszników Republiki i zamieszkami politycznymi w Senacie, pozwoliły armii imperatora na rozpoczęcie triumfalnego przemarszu przez galaktykę.[6]

Uczennica

— Widzę jej oczyma. Ma uczennica marzy o swej przeszłości w promieniach czerwonego słońca. System Lenico. Tam ją odnajdziesz.
— Imperator Sithów do Teneba Kela.[7][8]
Exal Kressh, uczennica imperatora.

W początkowym okresie wojny imperator Sithów szkolił młodą kobietę, w której płynęła krew rasy Sithów. Exal Kressh była związana szczególną więzią ze swym mistrzem. Im bardziej poddawała się fali nienawiści i wściekłości, tym silniej Mroczny Lord wpływał na jej umysł. Imperator potrafił wyczuć jej myśli, marzenia, a dzięki nim, odkryć jej miejsce przebywania i zamiary. Kiedy odczuwała furię, Vitiate wdzierał się do jej umysłu, ściągając ją coraz bardziej w stronę ciemności. Imperator oczyścił Exal, napełniając ją stopniowo swą potęgą. Sith szkolił swą uczennicę między innymi w klasztorze na Ambrii. Jednakże trzy lata po rozpoczęciu wojny, Exal porzuciła swe obowiązki w pobliżu Wyrwy Kathol i odleciała w kierunku przestrzeni Republiki. Zdrajczyni przekazywała marynarce Republiki informacje o działaniach wojennych i flocie Imperium, chociaż Jedi nie do końca jej ufali. Pięćdziesiąt dwa dni po jej otwartej zdradzie, Darth Marr, członek Mrocznej Rady, wybrał młodego ucznia Sithów, Teneba Kela, by odnalazł i zgładził kobietę hańbiącą imię imperatora.

Postać, w jakiej Imperator ukazał się Tenebowi Kelowi.

Posłuszny Kel został doprowadzony przez Marra do jednej z komnat w cytadeli w Kaas. Tam obaj stanęli przed obliczem młodego wyglądem, mężczyzny w białych szatach. Teneb Kel uklęknął natomiast lord Sithów skłonił się przed obliczem mężczyzny, którego utożsamiał z imperatorem. Vitiate spytał Marra, czy Kel jest bronią wybraną przeciw jego uczennicy. Gdy uzyskał potwierdzenie, wejrzał w umysł Kressh, stwierdzając, że ta marzy o swej przeszłości, a Teneb znajdzie ją w systemie Lenico. Imperator dotknął czoła posłusznego akolity, który zemdlał pochłonięty obrazami swej przeszłości. Teneb Kel wyruszył wkrótce na poszukiwania Exal, która pogrążając się w śpiączce w Niebieskiej Kolonii Lenico, próbowała ukryć umysł przed swym mistrzem. Jednakże w czasie pojedynku z Tenebem, który ją odnalazł, wyzwoliła wściekłość, dzięki której imperator zrozumiał, że Kressh udała się na wymarłą planetę Lenico IV, do swego domu, gdzie liczyła zgubić Imperatora i jego wysłanników. Mroczny Lord Sithów wielokrotnie napierał na jej umysł, jednakże kobiecie udawało się obronić przed siłą jego woli.[7][9]

Przewaga Republiki

Imperator na tronie.

Przez dziesięć lat Imperium utrzymywało miażdżącą przewagę, która została zachwiana dopiero w roku 3671 BBY kiedy to miała miejsce bitwa o Bothawui, w której Sithowie ponieśli poważne straty.[10] Rozpoczęło to okres zwycięstw Republiki, który zakończył się po czterech latach, kiedy to Vitiate zmienił strategię. Działania Imperium stały się bardziej brutalne, agresywne i nieprzewidywalne. W 3661 BBY do Imperium Sithów dołączyła nowa armia Mandalorian pod wodzą nowego Mandalora, która utworzyła blokadę na jednym z najważniejszych szlaków handlowych Republiki. Osłabiona Republika nie mogła skutecznie powstrzymywać natarć Imperium Sithów. Dopiero rok później połączone siły przemytników i Republiki złamały blokadę, odbierając Imperium sojusznika.[11][12][13]

Zakończenie wojny

Imperator podczas walki z bohaterem Tythonu.

Po tym wydarzeniu imperator postanowił ostatecznie pokonać Republikę. Siedem lat później Vitiate nakazał Mrocznej Radzie, która bezpośrednio dowodziła Imperium, aby zaoferowała Republice zawieszenie broni i pokój. Zdesperowany Senat Galaktyczny przystał na to. Podczas gdy na Alderaanie trwały negocjacje pokojowe, Sithowie, realizując plan imperatora, przeprowadzili atak na Coruscant niszcząc świątynię Jedi, budynek Senatu oraz zabijając kanclerza Berookena. Powierzchnia planety-miasta została zbombardowana. Przyparta do muru Republika musiała zgodzić się na upokarzające warunki traktatu, po którym galaktyka została podzielona na dwie strefy wpływów, a Jedi i Republika musiały opuścić Coruscant. Wybuchła tak zwana zimna wojna, w czasie której Vitiate zaczął realizować swój tajemniczy plan.[14][15]

Ciekawostki

  • Początkowo niektóre serwisy o grach komputerowych podawały informacje, jakoby imperatorem Sithów miałby być Naga Sadow, jednak twórcy gry stanowczo zaprzeczyli tej informacji. Ostatecznie informacji tej zaprzeczyło jedno z nagrań z serii Timeline. Jego tożsamość została ostatecznie ujawniona w powieści The Old Republic: Revan.
  • W grze The Old Republic głos podłożył mu Doug Bradley.
  • Po łacinie tenebrae to ciemności.

Przypisy

Źródła