Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Pierwsza bitwa o Bothawui (3671 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Bitwa o Bothawui (3671 BBY))
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jednej z bitew wielkiej wojny galaktycznej. Artykuły o podobnej nazwie to: inne bitwy o tę planetę.
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Pierwsza bitwa o Bothawui.

Pierwsza bitwa o Bothawui była jedną z najważniejszych potyczek pomiędzy Imperium Sithów, a Republiką Galaktyczną w czasie wielkiej wojny, która miała miejsce w roku 3671 BBY.

Historia

Preludium

Po ataku odbudowanego Imperium w roku 3681 BBY przewaga przez dziesięć lat utrzymywała się po stronie Sithów. W tym okresie bez większych trudności zajęli oni znaczną część planet na Zewnętrznych Rubieżach. Po dziesięciu latach Imperium wdarło się na Środkowe Rubieże po zwycięstwie w sektorze Seswenna. Wielki moff Zellos, sądząc, ze Republika wylizuje się z ran, postanowił przypuścić atak na Bothawui jedną z najważniejszych planet w tej części galaktyki.

Pierwsza bitwa o Bothawui

Tymczasem Republika przygotowała zasadzkę. Gdy tylko flota Imperium pojawiła się w pobliżu planety siły Republiki zaatakowały. Mając znaczną przewagę szybko zniszczyły okręty Imperium. Wieść o tym wydarzeniu rozeszła się po całej galaktyce. Mieszkańcy Republiki odzyskali dawno utraconą nadzieję. Imperium jednak nie miało zamiaru dać za wygraną i pozwolić, by Republika długo cieszyła się wygraną. Niedługo po bitwie rozpoczęto przygotowania do następnego ataku.

Skutki

Zwycięstwo dało Republice nową nadzieję, chociaż była to bardziej nadzieja na przetrwanie, niż na zwycięstwo. Mimo to znacznie podniosło morale żołnierzy Republiki, co spowodowało, że jeszcze przez cztery lata odnosili oni sukcesy w wojnie. Okres ten zakończył się w roku 3667 BBY, kiedy to stratedzy Imperium zmienili taktykę, a do wojny przyłączyli się Mandalorianie. Ataki Imperium stały się zaciekłe, niespodziewane i brutalne, co miało przybliżyć koniec przeciągającej się wojny, która mimo to trwała kolejnych osiemnaście lat.

Źródła


Bitwy i wydarzenia podczas wielkiej wojny galaktycznej (3681 BBY - 3653 BBY)
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!