Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Blokada Drogi Hydiańskiej

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Visz podczas bitwy.

Blokada Drogi Hydiańskiej została utworzona przez Mandalorian w roku 3661 BBY podczas wielkiej wojny galaktycznej na Drodze Hydiańskiej. Jej zadaniem było odcięcie Światów Środka od dostaw z Zewnętrznych Rubieży.

Historia

W roku 3661 BBY Mandalorianie zostali sojusznikami Imperium Sithów w wielkiej wojnie. Jeszcze w tym samym roku mandaloriańskie krążowniki utworzyły blokadę na Drodze Hydiańskiej. Była ona jedną z najważniejszych tras nadprzestrzennych Republiki. Transportowano nią towary i dobra z Zewnętrznych Rubieży i Kolonii do Światów Środka, w tym stolicy Republiki, Coruscant. Blokada spowodowała braki podstawowych towarów na rynkach. Ceny gwałtownie poszły w górę, a koniunktura znalazła się w tragicznym stanie. W biedniejszych częściach Coruscant i pozostałych planet zapanował głód. Osłabiona Republika nie mogła skutecznie walczyć z Imperium.

Krążowniki Mandalorian.

Rok później, w 3660 BBY mirialańska przemytniczka Hylo Visz zwietrzyła okazję do zbicia ogromnej fortuny. Wraz z innymi przemytnikami postanowiła dostarczy towary do serca galaktyki i złamać blokadę mandaloriańskich wojowników. Przemytnicy udali się na Zewnętrzne Rubieże z ogromnymi transportowcami. Krążąc pomiędzy planetami, załadowali wszystkie statki do pełna brakującymi dobrami. Następnie podążając Drogą Hydiańską ruszyli w kierunku stolicy. Gdy znaleźli się w pobliżu blokady, konwój zatrzymał się. Wtedy z nadprzestrzeni wyskoczyli przemytnicy w niewielkich myśliwcach i statkach bojowych. Zaatakowali zaskoczonych Mandalorian wszczynając bitwę. Początkowo element zaskoczenia zapewniał szmuglerom przewagę, jednak z każdą chwilą mandaloriańskie frachtowce siały coraz większe zniszczenia. W pewnym momencie do walki dołączyła flota Republiki, która otrzymała informacje o bitwie. Mandalorianie zostali pokonani, a blokada upadła.

Przemytnicy sprowadzili wszystkie transportowce na Coruscant, gdzie Visz i jej wspólników ogłoszono bohaterami. Mirilianka otrzymała ogromną sumę kredytów, po czym opuściła Coruscant. Republika mogła znów stawiać opór najazdom Sithów. Gospodarka powoli odzyskiwała dawną kondycję. Jakiś czas później Visz miała zostać odznaczona, jednak nie pojawiła się na ceremonii.

Skutki

Zwycięstwo pozwoliło na swobodny przepływa towarów do centrum galaktyki. Uzyskana przez Imperium przewaga zaczęła słabnąć. Pokonani Mandalorianie wycofali się z bezpośrednich działań wojennych. Sithowie nie mogąc pogodzić się z porażką, zaczęli być coraz bardziej agresywni i używać drastyczniejszych środków w walce, posuwając się między innymi do najazdu na Coruscant i usunięcia z niej Republiki i Jedi.

Źródła


Bitwy i wydarzenia podczas wielkiej wojny galaktycznej (3681 BBY - 3653 BBY)
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!