Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Wojna domowa na Alderaanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Alderaan wojna domowa.jpg
Wojna domowa na Alderaanie
Początek Około 3653 BBY
Miejsce Alderaan
Strony
Dowódcy

Wojna domowa na Alderaanie to konflikt o władzę, który wybuchł na Alderaanie w czasie zimnej wojny, niedługo po podpisaniu traktatu z Coruscant, pomiędzy rodami wspieranymi przez Republikę i Imperium Sithów.

Preludium

W czasie wielkiej wojny galaktycznej siły Imperium Sithów zaatakowały Alderaan, szybko powstrzymując słabą obronę planety i biorąc rodzinę królewską jako zakładników. Reakcja Republiki była natychmiastowa. Rezerwy żołnierzy oraz członkowie Zakonu Jedi odbili planetę z rąk Sithów. Pomimo szybkiego zwycięstwa, mieszkańcy Alderaanu przyzwyczajeni do pokojowego rozwiązywania problemów, zażądali od Senatu bardziej zdecydowanych działań.

Jakiś czas później wojna zakończyła się podpisaniem traktatu z Coruscant. Oburzony uległością Senatu książę koronny zadecydował o odłączeniu się planety od Republiki. Alderaan stał się niezależną planetą. Jednakże wkrótce po tym wydarzeniu książę został zabity, a kilka dni później zmarła bezdzietna królowa.

Wojna domowa

Po śmierci członków rodziny królewskiej na Alderaanie wybuchł spór o władzę pomiędzy rodami. Parlament był bezradny wobec sporu o następcę tronu, a wkrótce potem jeden z rodów rozpoczął działania zbrojne. Pomiędzy wszystkimi rodami wybuchła wojna domowa. Jeden z mało znaczących rodów uzyskał wsparcie Imperium uzyskując przewagę nad pozostałymi. W odpowiedzi na ten fakt, ród Organów zawarł sojusz z Republiką. Pomimo, że ani Republika, ani Imperium nie wysłały na Alderaan sił zbrojnych, sytuacja stała się tak napięta, że w każdej chwili mogła wybuchnąć nowa wojna.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!