Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Atak na Dromund Kaas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Emperor błyskawica Mocy.png
Atak na Dromund Kaas
Konflikt Zimna wojna
Data 3641 BBY
Miejsce Dromund Kaas
Wynik
Strony
Dowódcy
Imperator Sithów
Siły
Straty
Nieznane, prawdopodobnie duże CiężkieAtak na Dromund Kaas to jedna z wielu bitew rozegranych pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Odrodzonym Imperium Sithów w czasie zimnej wojny. Miała ona głównie charakter dywersyjny, by odwrócić uwagę od misji Bohatera Tythonu mającej na celu obalenie Imperatora.

Preludium

Plan Imperatora, mający na celu zniszczenie wszelkiego życia w galaktyce zaczął tracić impet. Agenci wysyłani przez władcę Sithów ponosili porażkę za porażką, wszystko za sprawą działań Bohatera Tythonu i jego towarzyszy. Po pokonaniu przez nich upadłego Jedi, Tola Bragi nad Korelią, ten zrozumiawszy, że przystąpienie do Sithów było błędem, podał im koordynaty pozycji Imperatora. Znajdował się on na Dromund Kaas - w stolicy Imperium Sithów.

Wiedząc, że sami nie dadzą rady tam dotrzeć, Jedi skontaktowali się z Wielką Mistrzynią Jedi Satele Shan. Postanowiła ona bezpośrednio zaatakować niczego nie spodziewającą się flotę Sithów i zyskać wystarczająco dużo czasu, na powodzenie misji młodego Jedi. Licząc się z ewentualnymi stratami, przystąpiono do realizacji opracowanego planu i już wkrótce cała flota Republiki wyruszyła z ofensywą w samo serce Imperium.

Bitwa

Dokładny przebieg walk w przestrzeni kosmicznej nie jest znany. Pomimo przewagi liczebnej całkowicie zaskoczona flotylla Sithów ponosiła wielkie straty nie potrafiąc stawić zorganizowanego oporu. Bieg bitwy zaczął zmieniać się na ich korzyść dopiero, gdy do walki dołączyły posiłki przybywające ze wszystkich sektorów galaktyki. Tymczasem na ziemi Bohater Tythonu wraz ze swoimi towarzyszami przedzierał się przez miasto Kaas oraz legiony zdezorientowanych żołnierzy Sithów, którzy próbowali im przeszkodzić. Po ich pokonaniu, cała drużyna na pokładzie zdobycznego promu imperialnego udała się do mrocznej świątyni - siedziby Imperatora. Gdy okolica kompleksu została zabezpieczona, Kira, Scourge, Rusk oraz Doc pozostali na zewnątrz, by odpierać ewentualne kontrataki lojalistów Imperatora, a Bohater Tythonu wraz z T7-O1 udali się do wnętrza bastionu najpotężniejszego z żyjących wówczas Sithów, by stoczyć ostateczną walkę dobra ze złem. W komnacie, w której przebywał Imperator, rozpoczął się długi i morderczy pojedynek, który wygrał młody rycerz Jedi. Po zakończeniu misji cała załoga powróciła na swój statek i wraz z flotą Republiki wykonała skok w nadprzestrzeń.

Skutki

Pomimo, że teoretycznie atak Republiki został odparty, to ona została rzeczywistym zwycięzcą tej batalii. Po śmierci głosu Imperatora jego nacja przeżywała wewnętrzny kryzys wierząc, że ich przywódca poległ. Rozpoczął się chaos, a chęci ich wojsk do dalszej walki znacznie zmalały. Wiele okrętów we flocie Sithów zostało zniszczonych lub uszkodzonych, za to morale wszystkich żołnierzy Republiki gwałtownie wzrosło. Republika po długim czasie znów uwierzyła, że Imperium Sithów nie jest niepokonane.

Po tym zwycięstwie wszyscy członkowie zespołu uderzeniowego wzięli udział w ceremonii na pokładzie Valianta, gdzie zostali odznaczeni najwyższym republikańskim odznaczeniem - Krzyżem Chwały.

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!