Kaas

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: The Old Republic.

Kaas to największe miasto planety Dromund Kaas i zarazem stolica Imperium Sithów w erze Starej Republiki. Kaas było także główną siedzibą armii, floty, wywiadu oraz Imperatora Sithów.

Historia

Cytadela Imperatora Sithów.

W wyniku zakończonej w roku 5000 BBY wielkiej wojny nadprzestrzenej, Sithowie zostali prawie całkowicie wybici. Niewielka grupa ocalałych pod komendą nieznanego lorda, zwanego Vitiate, na kilku statkach wyruszyła w tułaczkę po galaktyce. Chcąc uniknąć wykrycia i odnaleźć miejsce, gdzie będą mogli się osiedlić przez blisko dwadzieścia lat błądzili po galaktyce wykonując ryzykowne, przypadkowe skoki w nadprzestrzeń. W końcu po dwóch dekadach, Sithowie odkryli dawno zapomnianą planetę Dromund Kaas. Użytkownicy ciemnej strony osiedlili się na planecie. W pierwszym stuleciu od tego wydarzenia Sitowie zbudowali w środku dżungli potężne miasto Kaas, siedzibę Imperatora i jego dwunastoosobowej Mrocznej Rady. Po ukończeniu budowy miasta i potężnej cytadeli, "Prawdziwi Sithowie" rozpoczęli tworzenie armii i floty.

Siedziba imperialnego wywiadu.

Wkrótce Kaas stało się główną siedzibą zarówno wojsk nowego Imperium, jak i imperialnego wywiadu. Przez prawie trzynaście stuleci Imperium odbudowywało dawno utraconą potęgę. W końcu w roku 3681 BBY armia imperialna zaatakowała Republikę rozpoczynając wielką wojnę galaktyczną. Chociaż w czasie jej trwania Sithowie odzyskali swoją dawną siedzibę, Korriban, na której przywrócono Akademię, Imperator postanowił pozostać w swej cytadeli w Kaas. W wyniku wojny oraz dzięki traktatowi z Coruscant Imperium zajęło setki systemów, lecz miasto Kaas pozostało stolicą Imperium.

Charakterystyka

Widok na cytadelę.

Po przybyciu Imperatora i jego Sithów na Dromund Kaas, nowe miasto stało się pomnikiem potęgi Imperatora. Jego osoba stała się głównym obiektem kultu i natchnieniem dla architektów. Jednakże w wyniku mrocznych rytuałów, które pozwoliły Imperatorowi nienaturalnie wydłużyć swój żywot, jonosfera miasta, jak i całej planety przekształciła się w niekończącą się burzę potężnych wyładowań elektrycznych spowijając miasto w nienaturalnym mroku.

Ponadto w Kaas zbudowano wiele potężnych gmachów będących siedzibą licznych organizacji, jak armia czy wywiad Imperium Kaas stało się głównym miejscem gier politycznych, gdzie oficerowie, moffowie czy agenci starali się na własną rękę zdobyć jak największą władzę. Większość Sithów przeniosła się na Korriban, ale Imperator wraz z Mroczną Radą pozostał w czarnej cytadeli górującej nad miastem i będącej symbolem władzy i mocy przywódcy Imperium.

Źródła