Akademia Sithów na Korribanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Akademia Sithów na Korribanie
Lokalizacja: Korriban
Funkcja: Akademia Sithów
Ważne miejsca:
  • Biblioteka
  • Pokój Uthara Wynna
  • Sala treningowa
  • Sala tortur
  • Komnata Mrocznej Rady
Wykonawca: Sithowie
Przynależność:


Akademia Sithów na Korribanie była placówką, która przez setki lat zajmowała się wychowaniem i nauczaniem najsilniejszych adeptów ciemnej strony Mocy. Po ukończeniu w niej nauk, student przybierał tytuł lorda Sithów.

Charakterystyka

Akademia mieściła się niedaleko portu kosmicznego Dreshdae. Umiejscowiona była między skałami w Dolinie Mrocznych Lordów. Początkowo niewielka, lecz po rozbudowie stała się wielkim miejscem nauk Sithów i przyjęła kształt ściętej piramidy.

Akademia była oczkiem w głowie przywódcy Bractwa Ciemności, lecz nie była jedynym miejscem, gdzie silni Mocą mieszkańcy galaktyki mogli zgłębiać tajniki ciemnej strony Mocy. Jednakże tylko na Korribanie uczyli się najlepsi, najsilniejsi Mocą - przyszli członkowie Bractwa Ciemności. W pozostałych akademiach uczyli się elitarni żołnierze armii Sithów i akolici.

Akademia na Korribanie nauczała wszystkiego, co mogło się przydać przyszłemu lordowi Sithów: od medytacji, poprzez szeroko pojętą władzę nad Mocą, aż po walkę na mieczem świetlnym. Jednakże równie ważnym celem było nauczenie uczniów doktryny Bractwa Ciemności.

Historia

Imperium Sithów Dartha Revana

Akademia Sithów za panowania Imperium Sithów Dartha Revana.

Po zdobyciu Korribanu przez Imperium Sithów Dartha Revana, akademia została na nowo użyta jako miejsce szkolenia przyszłych Sithów i mrocznych Jedi. Cała akademia była rządzona przez naczelnika, którym był z początku Jorak Uln, a potem Uthar Wynn. Do akademii przychodziło wiele osób pragnących do niej uczęszczać, lecz nie wszystkim się to udawało. Dostanie się do akademii było dość trudne, a po przyjęciu na rekruta czekały próby, dzięki czemu miał udowodnić, że został przyjęty właściwie. Rekrut musiał również znać kodeks i podstawową historię Sithów.

Wojna Domowa Jedi

W 3956 BBY do akademii przywitał nieświadomy swojej prawdziwej tożsamości Revan, który przybył w poszukiwaniu Gwiezdnej Mapy. Tam podał się za jednego z rekrutów i został przydzielony do Yuthury Ban. W czasie swojego pobytu w akademii Revan zdobył zaufanie zarówno Yuthury jak i samego Uthara Wynna. Oboje pragnęli śmierci siebie nawzajem i próbowali przekonać Revana do pomocy w zabiciu konkurenta. Ten udał, że popierał obydwu, czym jeszcze bardziej zdobył ich zaufanie. Revan nauczył się kodeksu i pomyślnie przeszedł próby. W jednej z nich zabił poprzedniego naczelnika akademii Joraka Ulna. Zapowiadał się na dobrego Sitha, dlatego Uthar pozwolił mu na wykonanie ostatniej próby w grobowcu Nagi Sadowa, w którym znajdowała się Gwiezdna Mapa. Po wykonaniu zleconego mu zadania doszło do ostatecznego pojedynku między Utharem, a Yuthurą, w której Revan wyjawił swoje prawdziwe intencje pobytu w akademii, a następnie zabił Uthara, a Yuthurę nawrócił na jasną stronę Mocy.

Po śmierci Dartha Malaka wybuchła wojna domowa Sithów, w wyniku której akademia została opuszczona i popadła w ruinę.

Podczas Czystki wywołanej przez Dartha Nihilusa i Dartha Siona opuszczoną Akademię odwiedziła mistrzyni Jedi Lonna Vash, która zaczęła badać pozostałości po Sithah.

W 3951 BBY na Korriban w poszukiwaniu mistrzyni Lonny Vash przyleciała Wygnana Jedi. Tam udała się do akademii Sithów gdzie ze smutkiem znalazła jedynie zwłoki mistrzyni Vash, która wcześniej została zabita przez Siona. Gdy Wygnana wraz z towarzyszami chciała już wyjść z akademii, na ich drodze stanął Darth Sion z grupą zabójców Sithów. Wywiązał się pojedynek, który Wygnana przegrała, lecz udało jej się uciec i wylecieć z planety.

Odrodzone Imperium Sithów

Rozbudowana Akademia Sithów.

Około trzysta lat po wojnie domowej Jedi Odrodzone Imperium Sithów zajęło Korriban. W tym czasie akademia została znacznie rozbudowana i nadano jej ostateczny kształt. Placówka na nowo stała się miejscem medytacji, spotkań i szkolenia Sithów. W akademii znajdowała się również jedna z komnat Mrocznej Rady, lecz obrady odbywały się w niej dość rzadko.

Atak Wiecznego Imperium

Kiedy Wieczne Imperium wypowiedziało wojnę Republice i Imperium Sithów, w końcu zaatakowało Korriban. Wieczna Flota dowodzona przez Thexana i Arcanna starła się z z flotą Sithów. Na powierzchni Darth Atroxa poprowadziła wojowników Sithów, by odpierali atak Rycerzy Zakuulu. Jednak Sithom nie udało się odeprzeć wroga. Darth Atroxa zginęła z ręki Arcanna, a pozostali Sithowie ponieśli porażkę. Podczas bitwy akademia została splądrowana i poważnie uszkodzona.

Bitwa o Ruusan i sprawa Bane'a

Kiedy bitwa o Ruusan zamieniła się w swoisty pojedynek między Kaanem, a Hothem i między Sithami, a Jedi, przywódca Bractwa Ciemności podjął decyzję o nadaniu wszystkim uczniom z Korribana tytułu lorda Sithów i sprowadzeniu ich na planetę. Jednakże w tym samym czasie, jeden z najpotężniejszych studentów, Bane, zbuntował się przeciwko swoim mistrzom i wystąpił z Bractwa, przyjmując odtrącony tytuł Darth. W imię oczyszczenia ciemnej strony Mocy zaczął knuć spisek przeciwko Bractwu Ciemności. W końcu doprowadził do zniszczenia Bractwa i ideologii Kaana.

Mieszkańcy Akademii

Wnętrze Akademii przed rozbudową...
...i po rozbudowie.

Znani uczniowie

Imperium Sithów

Bractwo Ciemności

Znani nauczyciele

Imperium Sithów

Bractwo Ciemności

Źródła


Akademie i świątynie Sithów
[Pokaż/Ukryj]