Sirak

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Sirak
Data i miejsce śmierci: 1000 BBY
Miejsce pochodzenia: Iridonia
Rasa: Zabrak
Kolor oczu: Pomarańczowe
Przynależność: Bractwo Ciemności
Sirak uważany był za jednego z najlepszych adeptów Sithów, szkolących się w akademii na Korribanie. Był Zabrakiem, pochodzącym z Iridonii. Miał żółtą skórę i pomarańczowe oczy. Uznawany za doskonałego szermierza, walczył mieczem świetlnym o podwójnej klindze. Często był wyróżniany przez swoich mistrzów, wśród których szerzyła się plotka, jakoby to on miał być Sith'ari - wybrańcem, Sithem idealnym. Wraz z Yevrą i Llokay'em był jedynym Zabrakiem w akademii.

Biografia

Wygrana walka

Powiadano, że Sirak rozpoczął swój trening około 1020 BBY, na długo przed przywróceniem Akademii na Korribanie. W 1001 BBY zwrócił uwagę na innego wyróżniającego się studenta, Bane'a, który w pojedynku zabił swojego przeciwnika: Makurtha Fohargha. Pogratulował mu zwycięstwa, jednocześnie sugerując że jest od niego dużo lepszy i żeby nawet nie marzył o pokonaniu go. W nocy po pojedynku Bane miał sen, w którym uświadomił sobie, że to on jest winien śmierci ojca. Stracił wolę do nauki, a jego serce napełniło się wątpliwościami. Zatrzymał się w rozwoju. Uczniowie, których dawno przegonił, znów mu dorównali. Kas'im i Qordis, dotychczasowi mentorzy Bane'a, zrezygnowali z niego. Zdesperowany, podczas kolejnych porannych ćwiczeń wyzwał na pojedynek Siraka. Miał nadzieję, że gdy go pokona, ponownie otworzy się na potęgę ciemnej strony, przy okazji zyskując na reputacji. Zabrak wyśmiał go, oświadczając że pokonanie takiego słabeusza nie sprawi mu przyjemności. Mimo to, przyjął wyzwanie. Szybko pokonał swojego przeciwnika, bardzo go przy tym poniewierając. Bane wyszedł z pojedynku z licznymi siniakami, ranami i złamaniami, lecz co ważniejsze: z kompletnie złamanym duchem. Stracił wiarę w siebie do tego stopnia, że zaczął żałować że Sirak go nie zabił.

Wkrótce potem w Akademii pojawiła się Githany - ex-Jedi, dzięki której informacjom Bractwo wygrało czwartą potyczkę o Ruusan. Jej uroda, talent jak i arogancja i okrutność zachwyciły wszystkich; bardzo szybko to ona stała się nową ulubienicą mistrzów, w tym Qordisa. Była świadoma, że żeby stać się uczennicą numer jeden, musi pokonać Siraka. Sprzymierzyła się z podłamanym Bane'em, wyczuwając jego potencjał. W zamian za pomoc, obiecała zrobić wszystko, żeby Bane odzyskał kontakt z Mocą. Podniesiony na duchu, Bane zakradł się nocą do kwatery mistrza Kas'ima, prosząc go o wznowienie nauki. Oświadczył, że jego wola walki wróciła i pragnie zmiażdżyć Siraka jak robaka. Twi'lek zgodził się, nakazując mu stawienie się następnego dnia na dachu Akademii. Dzięki takiemu podwójnemu treningowi, wkrótce Bane w tajemnicy odzyskał dawną potęgę.

Porażka

W końcu Bane doszedł do wniosku, że nadszedł czas na decydujące starcie. Na kolejnych ćwiczeniach ponownie wyzwał Siraka na pojedynek. Tym razem jednak wiedział, że przewaga leży po jego stronie. Zamierzał nie tylko pokonać przeciwnika - ale go zniszczyć, tak jak wcześniej zniszczył jego. Udało mu się to. Zdumiony niespodziewaną potęgą Bane'a, Sirak nie był dla niego zagrożeniem. Uległ mu, jednak nie zginął. Coś w Bane'ie powstrzymało go przed ponownym uśmierceniem pokonanego oponenta. Ku wściekłości Githany, pozwolił Zabrakowi żyć. Oznaczało to zarazem koniec ich sojuszu: w końcu nie wywiązał się ze swojej części umowy. Mimo to, sukces jaki odniósł był całkowity: wrócił do łask i ponownie uwierzył w siebie. Gdy Sirak wyzdrowiał, żądna odwetu Githany pozornie zmieniła stronę konfliktu i dogadała się z nim, snując spisek mający wykończyć ich wspólnego wroga. Zwabiła Bane'a do archiwum, gdzie czekali już Sirak, Yevra i Llokay. Jednak w ostatecznym rachunku zdradziła i ich, ponownie wybierając sojusz z Bane'em. Sirak zginął, zdekapitowany przez swojego wroga, przed śmiercią błagając o litość. Tym razem Bane jej nie okazał, udowadniając że jest prawdziwie godny tytułu Mrocznego Lorda Sithów.

Źródła