Darth Sion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Darth Sion
Data i miejsce śmierci: 3951 BBY
Rasa: Człowiek
Wzrost: 188 cm
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Profesja: Lord Sithów
Darth Sion - w Triumwiracie Sithów znany jako Lord Bólu - był lordem Sithów żyjącym około roku 3951 BBY, współpracującym z Darth Trayą i Darthem Nihilusem. Jego ciało zostało w zamierzchłej przeszłości rozbite na miliony kawałków. Sion odkrył jednak szansę na przeżycie - mógł utrzymać swe ciało w ludzkiej postaci, jeżeli na zawsze przyswoi sobie takie uczucia jak gniew i nienawiść. Zginął z rąk Wygnanej Jedi nieco później na Malachorze V.

Biografia

Nauka u Trayi

"Nie zabije tego, czego nie zobaczy, a własna potęga już dawno go oślepiła."
- Kreia o Darthu Sionie

Niewiele wiadomo o jego przeszłości, prawdopodobnie był jednym z Jedi, którzy udali się za Revanem na wojnę z Mandalorianami, i/lub uczęszczał do tamtejszej akademii Sithów. Sion był jednym z niewielu lordów, który przeżył ich pierwszą wojnę domową. Tajemnica okrywa również informację, po której stronie (jeśli w ogóle) walczył. Wiadomo jednak, że po zakończeniu walk, lub w ich trakcie, udał się do Nieznanych Regionów. Najprawdopodobniej na Malachorze V spotkał po raz pierwszy Darth Trayę, dawną nauczycielkę Revana, która wzięła go na swego ucznia. Nie wiadomo, czy w owym czasie do tego sithańskiego sprzysiężenia należał Darth Nihilus, czy dołączył doń dopiero później.

W malachorskiej akademii Traya nauczyła go, jak podsycać swoją nienawiść, by jego zniszczone ciało nigdy się nie rozpadło. Sion w tym celu bezustannie mordował i torturował każdego, kto tylko się nawinął. Wykształcił również niezwykłe umiejętności władania świetlnym mieczem, które pozwalały mu likwidować nawet najlepiej wytrenowanych rycerzy Jedi podczas niesławnej pierwszej czystki Jedi. Wkrótce uczeń przerósł swoją mentorkę.

Bunt przeciw mistrzyni

Darth Sion zmierza do Jądra Trayus.
"Z tym, że zjednoczenie przez nienawiść jest... w najlepszym razie kruchym sojuszem."
- Kreia

Trójprzymierze nie przetrwało jednak długo. Potężni Sion i Nihilus nie mieli ochoty współpracować z kimś takim jak Traya. Do konfrontacji doszło w Jądrze Trayus. Para zdrajców, widząc, jak łatwo udało im się pokonać starą kobietę, zaczęła z niej drwić. Nie wiadomo dokładnie, jak i dlaczego Traya wyszła z tego spotkania żywa. W każdym razie triumwirat zamienił się w duumwirat.

"Twoje zmysły cię zdradzają. Tak jak ty zdradziłeś mnie."
- Kreia do Dartha Siona

Pościg za Wygnaną Jedi

"Ta bitwa należy do mnie. Nie jestem bezbronna."
- Kreia do Wygnanej Jedi i Attona Randa tuż przed spotkaniem z Darthem Sionem

Obaj Lordowie za cel postawili sobie śmierć każdego członka Zakonu. Za ostatnią z nich uważano Wygnaną Jedi. Sion dowiedział się jednak, że jego dawna mistrzyni, teraz pod swoim starym imieniem Kreia, pragnie za wszelką cenę go odnaleźć i ochronić. Sith, razem z plutonem wiernych Zabójców, ścigał Ebon Hawka, na którego pokładzie znajdowała się kobieta. Frachtowcowi udało się jednak dotrzeć na czas do republikańskiego okrętu wojennego Harbinger, którego żołnierzy pasażerowie poprosili o pomoc w odparciu najeźdźcy.

Sion, chcąc mieć pewność, że atak się powiedzie, postanowił poradzić sobie z Republiką sposobem. Polecił podwładnym włączyć generatory niewidzialności, a sam zapadł w tak potężną śpiączkę, że kiedy załoga Harbingera odnalazła jego nieruchome ciało, była prawie pewna, że Lord zginął. Umieszczono go więc w zbiorniku kolto, a tymczasem dziesiątki Zabójców spokojnie wkroczyło na pokład, nieniepokojone przez nikogo, i czekali na sygnał od swego pana.

"Przybyłem po Jedi."
- Darth Sion do załogi Harbingera

Po jakimś czasie Sion przebudził się, po czym dokonał masakry pracowników sekcji medycznej Harbingera. Dzieła dopełnili jego Zabójcy. Kreia jednak, widząc, co się dzieje, uwolniła nieprzytomną Wygnaną Jedi, zamkniętą w ładowni, po czym przeniosła ją do bezpiecznego Ebon Hawka. Z najwyższym trudem udało jej się skoczyć w nadprzestrzeń, ale działa opanowanego przez Sithów Harbingera zdołały potężnie uszkodzić mniejszą jednostkę.

Tylko droidowi T3-M4 pasażerowie Ebon Hawka zawdzięczali ocalenie. Zdołał on jakimś cudem przepchnąć frachtowiec przez pole asteroid do lokalnej Kolonii Górniczej Peragus, gdzie załogą zajęli się górnicy. Kiedy Wygnana i Kreia przebudzili się ze śpiączki, zdecydowali, że muszą natychmiast opuścić stację. Po drodze napotkali przemytnika i byłego agenta Sithów Attona Randa. Kiedy usiłowali dostać się do naprawionego już Hawka, do układu wszedł Harbinger z Sionem i Zabójcami na pokładzie. Trójka uciekinierów wkroczyła na "opuszczony" okręt, gdzie na niższych poziomach wyszedł im na spotkanie sam Sion.

Kreia poleciła pozostałej dwójce uciekać na Ebon Hawka, podczas gdy sama ukryła się w cieniu z wibroostrzem. Usiłowała zajść go od tyłu, jednak jej były uczeń był na to przygotowany. Jednym szybkim ruchem odciął starej kobiecie rękę. Z nieznanych powodów pozwolił jej jednak odejść (być może też sama zdołała uciec), dzięki czemu Kreia, choć ranna, dostała się na pokład odlatującego frachtowca.

Sion nie dał jednak tak łatwo za wygraną. Mimo ogromnego ryzyka ze strony pełnych paliwa asteroid, zaczął strzelać działami Harbingera w swoją zdobycz, ta jednak uciekła. Chwilę później cały układ odłamków zniknął w potężnej eksplozji. Lord Sithów w ostatniej chwili wprowadził okręt w nadprzestrzeń i skierował się na Korriban.

Powrót na Korriban

Darth Sion na Korribanie.
"Oddaj mi się, Jedi. Twoja nagroda przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania."
- Darth Sion do Wygnanej Jedi

Krótko po przybyciu na planetę, Sion natknął się na mistrzynię Jedi Lonnę Vash. Nie wiadomo, czy stoczyli walkę, w każdym razie Lord zamknął ją w klatce w dawnym pokoju przesłuchań Akademii. Kilka dni później w Dolinie Mrocznych Lordów wylądował aż za dobrze znany Sionowi statek - Ebon Hawk, oczywiście z równie znienawidzoną Wygnaną, szukającą mistrzów Jedi, na pokładzie. Natychmiast udał się do swojego więźnia, po czym brutalnie zakończył jej żywot. Nie licząc na ich sukces posłał za Jedi swoich Zabójców Sithów. Kiedy kobieta znalazła ciało Vash wiedziała, że jej misja na Korribanie nie mogła zostać dokończona. W drodze powrotnej czekał na nią wszakże śmiertelny wróg - Darth Sion.

Wierzył on, że śmierć Wygnanej ostatecznie złamie ducha Krei. Oboje włączyli świetlne miecze, po czym rozpoczęli morderczy pojedynek. Jedi wiedziała, że w takim starciu nie ma najmniejszych szans, dlatego uciekła. Sion zakazał jednak swoim podwładnym pościgu - Wygnana zaczynała coraz bardziej go fascynować.

Pojednanie z mistrzynią

"Upaść tak nisko i nie wyciągnąć z tego żadnych wniosków - to właśnie twoja porażka."
- Kreia

Kiedy Darth Nihilus zginął na orbicie Telos IV, Darth Sion zdecydował się wrócić do Akademii Trayus na Malachorze V, gdzie już czekała na niego jego dawna mistrzyni, ponownie przybierając imię Darth Traya. Sion, wiedząc, że sam niewiele zdziała, niechętnie oddał jej hołd i "pokornie" błagał o wybaczenie zdrady, co Traya "wspaniałomyślnie" uczyniła.

Powrót na ścieżkę Światła

Śmierć Siona.
"Nienawidzę cię, gdyż jesteś piękna, a to słabość, w której leży śmierć."
- Darth Sion do Wygnanej Jedi tuż przed ich ostatnim pojedynkiem

Nieco później na planetę zawitała Wygnana Jedi. Sion skrycie żywił nadzieję, że fauna planety i mroczni Jedi, na jakich się natknęła, wystarczą, by odleciała, jednak tak się nie stało. W końcu, niedaleko niesławnego Jądra Trayus rozpoczęli pojedynek, tym razem decydujący.

Po długiej walce Wygnana, która nie mogła dorównać jego umiejętnościom w walce na miecze, zaczęła przekonywać Siona, że Traya już go nie potrzebuje, a śmierć uwolni go wreszcie od nieustannego bólu, na jaki się skazał. Lord Sithów przyznał jej rację, po czym zniknął w świetle jasnej strony Mocy. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Cieszę się, że opuszczam to miejsce... nareszcie.".

Zdolności

"Mogę ginąć setki razy, Wygnana, a i tak powstanę znowu, tak silny jak przedtem."
- Darth Sion do Wygnanej Jedi

Sion opanował takie techniki Mocy jak zaawansowana wersja wysysania życia zwana Polem Śmierci, a walczył takimi stylami jak Makashi, Dun Möch czy Shien, co czyniło go śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem.

W przeciwieństwie do niemal wszystkich Sithów w historii, Siona nie obchodziła ani władza, ani przetrwanie Imperium - tylko i wyłącznie całkowite zniszczenie Zakonu Jedi. Nigdy nie zamierzał wykształcić ucznia, jedyne czego chciał to zobaczyć na własne oczy, jak rozpada się ta starożytna organizacja.

Sion szanował tylko jedno: nagą, bezlitosną siłę. Ubóstwiał Dartha Malaka, podczas gdy Revan był dla niego klasycznym przykładem słabeusza.

"Malak miał siłę i skorzystał z niej, dostrzegł szansę i wykorzystał ją. Później lord Revan miał okazję rządzić imperium, wyleczyć tą zepsutą galaktykę i uczynić ją silną - zamiast tego poddał się słabym i uciekł."
- Darth Sion

Ciekawostki

Pan Bólu i Pan Głodu (wycięta scena).
"Nigdy cię nie potrzebowałem."
- Darth Sion do Dartha Nihilusa (wycięta scena)
 • Darthowi Sionowi głosu użyczył Louis Mellis.
 • Pochodzenie jego imienia nie jest do końca pewne. Przyrostek -sion oznacza zepsucie, co pasowałoby do jego wyglądu. Niewykluczone tez, że jest to nawiązanie do wyrazu scion (dziedzic) - w tym wypadku byłby dziedzicem Darth Trayi - lub do słowa sin (grzech).
 • W jednej z wyciętych scen gry Knights of the Old Republic II: The Sith Lords Sion kończy współpracę z Nihilusem: osobiście zjawia się na pokładzie Ravagera i mówi drugiemu Lordowi, że Zakon Jedi został zniszczony, ale Darth Traya, wbrew zapewnieniom Nihilusa, ciągle żyje. Oznajmia, że to koniec ich sojuszu i że już nie jest on mu już potrzebny. Na odchodnym dodaje, że nigdy nie był, a następnie rzuca się na Nihilusa z mieczem. Ten jednak natychmiast powala go na płyty pokładu, zabijając zarazem wszystkich jego żołnierzy. Sion próbuje po chwili ponowić atak, ale, kiedy drugi Lord rzuca uwagę w języku Sithów, rezygnuje, po czym opuszcza statek.
 • W innej scenie Sion odcina obie ręce Attonowi Randowi, po czym torturuje go na śmierć. Jeśli jednak Attonowi udaje się go pokonać, odlatuje on razem z Wygnaną z Malachora V.
 • Jeśli gracz gra postacią męską, Sion absolutnie go nienawidzi głównie dlatego, że Kreia szanuje go bardziej niż Siona. Jeśli żeńską - fascynuje go ona, porównuje ją do Krei, ostrzega przed jej naukami, a nawet powstrzymuje swoich pomocników przed pościgiem za nią.
 • Darth Sion pod wieloma względami przypomina znanego z poprzedniej części gry Dartha Malaka:
  • Obaj mieli zniszczone ciało.
  • Obaj dopuścili się zdrady swojego mistrza/swej mistrzyni.
  • Z oboma główny bohater/główna bohaterka każdej gry stoczył(a) po dwa pojedynki na świetlne miecze, z których pierwszy kończył się ucieczką.
  • Obaj tuż przed śmiercią nawrócili się na jasną stronę Mocy.
 • Wycięta scena konfrontacji Siona z Nihilusem sugeruje, jakoby ten drugi był dużo potężniejszy od pierwszego, jednak, jak zauważyła większość graczy, pojedynki z Sionem są dużo trudniejsze niż z Nihilusem.
 • Istnieje teoria, według której Darth Sion może być w rzeczywistości Lucienem Draayem. Nauczyciel Draaya, Haazen, podał mu bowiem to imię jako jeden z jego możliwych przydomków.

Źródła