Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Akademia Trayus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Akademia Trayus

Akademia Trayus była starożytną akademią położoną na planecie Malachor V. Nieznany jest czas powstania akademii. Prawdopodobnie została zbudowana ona tysiące lat przed jej odkryciem. Nie znani są także ci, którzy ją zbudowali, choć odkrywca tej ogromnej budowli, nazywał ich Prawdziwymi Sithami. Niewiadomo także, co się stało, że została ona opuszczona. Wiadomo na pewno, że ci którzy ją wykorzystywali byli niezwykle potężni i potrafili perfekcyjnie posługiwać się ciemną stroną Mocy.

Historia

Wnętrze Akademii

Odkrycie

Rycerz Jedi Revan odkrył tą porzuconą strukturę podczas wojen mandaloriańskich w 3960 BBY. Starodawna budowla wyzwalała ogromną moc. Była przesączona mrokiem, który wręcz nakazywał przybyszom do podążania zgodnie z wolą Ciemnej Strony Mocy. Revan był zaintrygowany starą oraz nieznaną jak dotąd świątynią i dał się ostatecznie pochłonąć jej potędze. Wiedział też, że akademii nie zbudowali żadni ze "znanych" dotychczas wyznawców ciemnej strony. Wtedy w jego umyśle zrodziła się myśl, że mogli to zrobić ci, którzy dotychczas pozostawali w ukryciu. Byli to tzw. Prawdziwi Sithowie, którzy mogli pochodzić z nieznanych regionów galaktyki, a ta świątynia jest jedynym ich śladem. Jednak znając potęgę jaka drzemała w tej strukturze i jak bardzo wzywa ona do zwycięstwa nad światłem, Revan domyślił się, że Prawdziwi Sithowie mogą być znacznie potężniejsi od tych, z którymi Republice już przyszło walczyć. Postanowił on pogłębić swoją potęgę zasilając się mrokiem z Akademii Trayus i postawił sobie za priorytet bronić Republiki przed możliwym najeźdźcą. Jednak wiedział, że Republika może nie przejąć się opowieściami Rycerza Jedi, a jako że sam był genialnym dowódcą, mógł sam bronić cywilizowanej części galaktyki. Ale aby to się stało możliwe, musiał najpierw pokonać Mandalorian, a następnie zbudować ogromną flotę, która będzie w stanie walczyć z flotą Republiki.

Zniszczenie

Akademia została zniszczona w 3951 BBY, kiedy to Kreia i jej uczeń Darth Sion zostali pokonani przez Wygnaną Jedi, a jej drużyna podjęła decyzję o zniszczeniu tego mrocznego i umarłego już prawie świata. Bao-Dur po raz kolejny aktywował Generator Cienia Masy, dzięki pomocy swojego małego droida. Planeta została rozerwana na kawałki w postaci asteroid, a Akademia pozostała już tylko mrocznym wspomnieniem.

Źródła


Akademie i świątynie Sithów
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!