Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa w górach Hitak

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Turak IV Campaign.jpg
Bitwa w górach Hitak
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 1 ABY
Miejsce Turak IV
Wynik Strategiczne zwycięstwo Sojuszu Rebeliantów, przy utracie dużej ilości ludzi i sprzętu
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Torv Keist
Siły
Piechota zmotoryzowana (Nazwana później Hitak Harriers) 112 Pancerny Regiment Repulsorowy
Straty
Duże DużeBitwa w górach Hitak rozegrała się na planecie Turak IV podczas galaktycznej wojny domowej. Głównymi oddziałami biorącymi w niej udział były imperialny 112 Pancerny Regiment Repulsorowy (bardziej znany pod nazwą Hell's Hammers) oraz rebeliancka jednostka piechoty zmotoryzowanej.

Przebieg bitwy

W pierwszej fazie bitwy uderzenie imperialnych wojsk pancernych, korzystających z ciężkich czołgów repulsorowych S-1 FireHawke, osiągnęło znaczący sukces, niszcząc wiele śmigaczy i innych średnich jednostek rebelianckich. Gwałtowny atak musiał się jednak zatrzymać na podejściu do gór Hitak ze względu na problemy z logistyką - nie spodziewając się takiego szybkiego natarcia dowództwo nie zapewniło jednostce pancernej odpowiedniej ilości paliwa. Dodatkowo, nadrzędne dowództwo operacji uznało cel natarcia za osiągnięty i odmówiło zarówno natychmiastowego dosłania dodatkowego zaopatrzenia, jak i zapewnienia Młotom Piekieł wsparcia piechoty, potrzebnej do utrzymania pozyskanego terenu. W związku z tym natarcie utknęło, co pozwoliło siłom rebelianckim zreorganizować się i przygotować kontratak.

Druga faza bitwy obejmowała atak sił rebelianckich przeciw uziemionym i stacjonarnym czołgom repulsorowym 112 Regimentu. Mobilne oddziały piesze i zmechanizowane korzystając z górzystego terenu były w stanie odizolować i kolejno niszczyć poszczególne grupy sił imperialnych. W wyniku ataków, zanim siły Sojuszu wycofały się, by uniknąć kontrataku posiłków imperialnych, zniszczono lub ciężko uszkodzono niemal wszystkie imperialne pojazdy pancerne.

Skutki

Skutki propagandowe bitwy były korzystne dla Sojuszu Rebeliantów - bitwa w górach Hitak była miejscem, gdzie regularne siły lądowe obu stron o zbliżonej liczebności spotkały się w otwartym boju, a zwycięstwo wywalczyły siły rebelianckie. Na pamiątkę tych wydarzeń biorąca w nich udział jednostka bojowa przyjęła miano Hitak Harriers.

O ile zwycięstwo taktyczne należało w tym boju do sił rebelianckich, a straty zadane wojskom imperialnym były znacząco większe od poniesionych, w skali strategicznej bitwę w górach Hitak przyjęło się - paradoksalnie - uważać za jedną z większych porażek Sojuszu Rebeliantów. Powodem ku temu jest fakt, że siły rebelianckie w długotrwałym, regularnym boju poniosły znaczące straty w ludziach, których nie były w stanie zregenerować przez długi czas - co spowodowało znaczące ich osłabienie w całym sektorze. Dodatkowo utracono wiele sprzętu, którego pozyskanie w warunkach wojny partyzanckiej i przy małych własnych mocach produkcyjnych stanowiło bardzo duży problem. Tymczasem wojska Imperium, mimo, że odniosły dość spektakularną porażkę, zostały szybko wzmocnione i wyposażone w dodatkowy sprzęt. Młoty Piekieł zostały po tej kampanii przezbrojone w nowe czołgi repulsorowe linii Imperial, a siła wojskowa Imperium nie została w znaczącym stopniu naruszona nawet w skali lokalnej.

Powyższe fakty zadecydowały o tym, że do doktryny wojskowej Sojuszu Rebeliantów na stałe wpisano regułę nie angażowania się w wojnę pozycyjną.

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!