Bothawui

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Bothawui
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Sektor Bothan
Układ: Układ Bothan
Pozycja w układzie: 3
Gwiazda: Both
Księżyce: 3
Współrzędne: R-14
Długość dnia: 27 standardowych godzin
Długość roku: 351 dni lokalnych
Geografia
Typ: Skalisty
Średnica: 9000 km
Klimat: Umiarkowany
Dominujący krajobraz:
  • Równiny
  • Lasy
  • Góry
  • Obszary miejskie
Społeczeństwo i inne
Języki:
Rząd: Rada Bothan
Ludność: 2,5 miliarda
Struktura demograficzna:
Import: Technologia
Eksport: Informacje
Przynależność:
Bothawui to planeta położona w Środkowych Rubieżach, będąca ojczyzną Bothan. Była areną wielu bitew w historii galaktyki.

Historia

Wielka wojna galaktyczna

Po ataku odbudowanego Imperium w roku 3681 BBY przewaga przez dziesięć lat utrzymywała się po stronie Sithów. Przez ten czas większa część planet na Zewnętrznych Rubieżach została podbita. Po dziesięciu latach Imperium wdarło się na Środkowe Rubieże po zwycięstwie w sektorze Seswenna.

Przygotowania do bitwy

Republika przygotowała jednak zasadzkę na wroga. Tuż po pojawieniu się obok Bothawui Sithów, obrońcy planety zaatakowali rozbijając przeciwnika. Wieść o zwycięstwie rozniosła się po galaktyce. Mieszkańcy Republiki odzyskali dawno utraconą nadzieję. Imperium jednak przygotowywało się do drugiego ataku.

Jakiś czas po pierwszej bitwie nad planetą pojawiła się kolejna, o wiele potężniejsza flota Imperium. Nie mogła jednak przeprowadzić bombardowania orbitalnego ze względu na potężną tarczę planetarną chroniącą planetę. Imperialni byli zmuszeni przeprowadzić atak na stację.

Pierwszy atak na Bothawui.

Zellos wysłał dowodzoną przez siebie pięćdziesięciotysięczną armię. Tymczasem ponad osiemdziesięciu rycerzy Jedi i blisko cztery tysiące żołnierzy Republiki pod komendą mistrza Beltha Allusisa rozpoczęło przygotowania do obrony. Chcąc szybko zakończyć bitwę Imperium wysłało wszystkie jednostki. Kiedy spotkały się obie armie, rozpoczęła się walka. Dwunastokrotnie mniej liczna armia Allusisa dawała radę przeciwnikowi. Praktycznie przez całą batalię wojsko Sithów nie mogło przełamać obrony wroga. Kiedy przy życiu została garstka żołnierzy Republiki, Zellos, będąc pod wrażeniem ich waleczności, postawił im ultimatum: jeżeli się poddadzą przeżyją.

Starcie obu armii

Allusis odmówił. Pomimo, że wszyscy obrońcy zginęli, Sithowie musieli się wycofać.

Wojny klonów

Zasadzka Republiki.
Siły Separatystów w pułapce.

Liczne porażki w starciach z generałem Grievousem na Zewnętrznych Rubieżach, zmusiły Republikę do dokładniejszej obrony każdego punku. Mimo zdziesiątkowania swojej floty Anakin Skywalker postanowił powstrzymać zwycięski marsz wrogich wojsk.

Mimo przestróg Obi-Wana Kenobiego, Skywalker przygotował plan odparcia wroga. Gdy Separatyści pod dowództwem generała Grievousa przybyli do systemu, Anakin wraz z Eskadrą Złotych wyleciał z hangaru Resolute by stawiać pozory oporu. Jednak w tym samym czasie rozmawiał z Ahsoką Tano powtarzając jej instrukcje dotyczące ich strategii. Padawanka nie pałała optymizmem, gdyż wróg miał dwukrotną przewagę. Mistrz szybko uspokoił ją, twierdząc, że wszystko idzie zgodnie z planem. Gdy fregaty wroga znalazły się na odpowiedniej pozycji nakazał otwarcie ognia czołgom AT-TE ulokowanym na głazach w polu asteroid, które znalazło się za rufami nieprzyjacielskich statków. Generał Grievous zorientował się, że wpadł w pułapkę. Cyborg błyskawicznie tracił statek po statku, gdyż wszystkie osłony były skierowane na przód okrętów. Widząc zbliżającą się zagładę, Grievous wsiadł na pokład swojego myśliwca, Soulless One i wyleciał z hangaru swojego okręty dowodzenia.

Widząc jego ucieczkę, Anakin Skywalker rzucił się w pogoń za wrogim generałem. Rozkazał R2-D2 by maksymalnie zwiększył prędkość i gdy prawie namierzył statek cyborga, odezwała się awaria, którą jego myśliwiec odniósł w bitwie. Początkowo Jedi ją zbagatelizował chcąc za wszelką cenę złapać wroga lecz po krótkiej chwili jego myśliwiec uległ małej eksplozji w wyniku czego Grievous zdołał uciec.

Galaktyczna wojna domowa

Podczas galaktycznej wojny domowej Bothawui aktywnie wspierało Rebelię dostarczając wielu ważnych informacji na temat Imperium. W 3 ABY wyruszyła stąd grupa dowodzona

Bothanin.

przez Luke'a Skywalkera, w skład której weszli m. in. Ace Azzameen, Dash Rendar i Koth Melan. Zdobyła ona plany Drugiej Gwiazdy Śmierci.

Druga insurekcja koreliańska

W 40 ABY Korelia zbuntowała się wobec Sojuszu Galaktycznego. Wybuchła druga insurekcja koreliańska. Powstała Konfederacja.

W tym samym czasie nie chcąc, by Bothawui dołączyło się do Korelii, Sojusz utworzył blokadę. Zwolniony ze służby admirał Matric Klauskin zachęcany przez Lumiyę wrócił do wojska Federacji. We współpracy z dowódcą floty Bothan K'roylona ułożył plan złamania blokady. Kiedy Klauskin na krążowniku Shamunaar zamknął się na drugim mostku, odciął łączność w pozostałej części statku i otworzył śluzy. Zabił tym samym wszystkich członków załogi i umożliwił Bothawui dołączenie do Konfederacji.

Jakiś czas później Sojusz zaatakował Kashyyyk. Dowództwo nad flotą Konfederacji podczas ataku objęło trzech Bothan: For'o, Babo i Traest Kre'fey. Bitwa zakończyła się klęską Sojuszu i przyłączeniem Kashyyyka do Konfederacji.

Źródła