Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Threat of Peace 1: Treaty of Coruscant

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
SWTOR1 Full Cover.jpg
Threat of Peace 1: Treaty of Coruscant
Scenariusz: Rob Chestney
Ilustracje: Alex Sanchez
Kolory: Michael Heisler
Tusz: Michael Atiyeh
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Oficjalna strona The Old Republic
27 lutego 2009
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: The Old Republic: Threat of Peace
Zeszyt/Tom: 1 z 3
Następny: Threat of Peace 2: New Galactic Order
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Starej Republiki
Czas akcji: 3653 BBY


Threat of Peace 1: Treaty of Coruscant to pierwszy akt komiksu online The Old Republic: Threat of Peace związanego z grą sieciową The Old Republic. Kolejne, trzy stronicowe części komiksu były umieszczane co dwa tygodnie na oficjalnej stronie gry. Komiks miał swoją premierę 27 lutego 2009, natomiast w wersji papierowej ukaże się 7 lipca 2010 jako The Old Republic 1: Threat of Peace, Part 1.

Na konwencie Comic-Con 2009 w Sand Diego ukazał się zeszyt The Old Republic: Mini comic zawierający pierwsze piętnaście stron komiksu.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The Sith Empire has scored a series of solid military victories over the Republic, winning control of several critical star systems and seriously damaging the Republic’s logistical supply lines. Overwhelmed but stoic, the Jedi and the Republic Military have succeeded in defending the Core Worlds and have slowed the Empire’s steady advances. In a surprising turn of events, the Empire has now extended an offer of peace to the Galactic Senate. Wary but desperate, the Republic has agreed to engage in ceasefire talks. A large delegation of prominent Senate and the best and brightest of the Jedi are traveling to the planet Alderaan, where they expect to hunker down for lengthy negotiations on the terms of a treaty with a representative from the Sith Dark Council.(swtor.com, 2009)
Tłumaczenie nieoficjalne
Odrodzone Imperium Sithów odniosło serię zwycięstw nad Republiką, przejmując kontrolę nad kilkoma ważnymi systemami gwiezdnymi i niszcząc republikańskie linie zaopatrzenia. Pokonani, lecz opanowani Jedi i Armia Republiki odnosiła sukcesy w obronie Światów Jądra spowalniając postępującą dominację Imperium. Niespodziewanie Imperium złożyło ofertę pokoju Senatowi Galaktycznemu. Ostrożni, lecz zdesperowani przedstawiciele Republiki zgodzili się na przystąpienie do rozmów o zawieszeniu broni. Liczna delegacja najwybitniejszych senatorów oraz najlepszych i najzdolniejszych Jedi podróżuje na planetę Alderaan, z zamiarem przystąpienia do długich negocjacji warunków traktatu z przedstawicielami Rady Sithów.

Streszczenie

Trwająca dwadzieścia osiem lat wielka wojna galaktyczna dobiega końca. Republika Galaktyczna jest osłabiona. Odrodzone Imperium Sithów pomimo licznych prób nie jest w stanie zająć Światów Środka. W roku 3653 BBY na Alderaan przybywa delegacja Imperium, by razem z reprezentantami Senatu i Zakonu Jedi przedyskutować warunki traktatu pokojowego. Togrutańska mistrzyni Jedi Dar'Nala i jej dawna padawanka, obecnie rycerz Jedi, Satele Shan oczekują na delegatów Mrocznej Rady. Mentorka próbuje uspokoić swoją uczennicę, która przeczuwa, że za rozmowami o pokoju kryje się coś więcej. W końcu na miejsce spotkania przybywa lord Sithów, Baras.

Tymczasem nad Coruscant, Femi i jej towarzysz pracujący na Szóstej Orbitalnej Stacji Ochrony obserwują przestworza nad planetą. Femi znudzona swoimi obowiązkami składa raport o braku jakichkolwiek jednostek w okolicy, gdy nagle z nadprzestrzeni wyłania się grupa kilku okrętów dowodzonych przez Sitha, Angrala. Nieświadoma tego faktu Twi'lekanka prosi o kod zezwolenia. W odpowiedzi Sithowie otwierają ogień niszcząc stację.

W tym samym czasie w Senacie, mistrz Orgus Din i porucznik Tavus składają Kanclerzowi raport o imperialnej ofensywie w Gromadzie Minos. Informują go, że Sithowie zaprzestali działań zbrojnych. Kanclerz uważa, że to dobry znak dla pokojowych pertraktacji. Po opuszczeniu sali obrad Tavus i Din dyskutują o tym, jak członkowie Senatu mogą przekręcić każde słowo. Nagle słyszą eksplozję. Wybiegają na zewnątrz i widzą wojenny statek Sithów atakujący budynek Senatu. Lord Angral rozkazuje kapitanowi rozpocząć atak wskazanego celu, po czym wraz ze swoją grupą uderzeniowa opuszcza pokład. Rozpoczyna się walka przed budynkiem Senatu. Orgus Din i Angral pojedynkują się podczas gdy Tavus odpiera pozostałych żołnierzy. Angral próbuje rozzłościć Jedi wmawiając mu, że nie poleciał na Alderaan, bo nie jest zbyt ważny po czym powala go na ziemię. Sith już przygotowuje się do zadania śmiertelnego ciosu gdy jego statek spada prosto na siedzibę Senatu. Fala uderzeniowa odrzuca Mrocznego Lorda. Tavus próbuje odnaleźć Orgusa gdy zauważa, że świątynia Jedi stoi w płomieniach i jest ostrzeliwana przez krążowniki. Sith próbuje zabić Dina, jednak ten ucieka. Angral pozwala mu uciec i kontynuuje swe zadanie.

Tymczasem Kanclerz informuje przebywającego na Alderaan senatora Parana Am-Risa o pułapce Sithów i ataku na stolicę. Po chwili Angral zabija kalamariańskiego Kanclerza. Na Alderaan senatorzy są zdezorientowani nie wiedząc co się dzieje. Satele, która już dawno przeczuwała podstęp, atakuje lorda Barasa. Ten nakazuje jej wyłączyć miecz. Informuje, że po ataku na Coruscant, Republika będzie musiała zgodzić się na warunki Sithów i nikt ich nie powstrzyma. Dar'Nala protestuje, jednak Am-Ris jest skłonny do negocjacji. Mistrzyni każe młodej Jedi stać na straży i razem z cereańskim senatorem idzie zorientować się w sytuacji.

Tymczasem Din i Tavus docierają do świątyni Jedi. Jak się okazuje jest już za późno by ją uratować. Budowla częściowo się zawaliła. W między czasie Dar'nala i Am-Ris kontaktują się z mistrzem Zymem. Ten informuje, że dopóki nie odzyskają kontaktu z Coruscant i nie rozeznają się w sytuacji, muszą zgodzić się na warunki Imperium. Jest też niezadowolony z postawy Satele. Twierdzi, że poniosły ja emocje i musi teraz przeprosić. Togrutanka twierdzi, że nie może jej tego kazać, mimo, że według Zyma, młoda Shan prawie zaprzepaściła szansę na pokój. Jej mistrzyni uważa, że Satele ma dar podobnie jak jej żyjąca kilkaset lat wcześniej kuzynka Bastila. Mimo to pod namową Zyma decyduje się poskromić temperament uczennicy.

W tym samym czasie, na Dantooine, pracujący dla Republiki łowca nagród Braden obserwuje współpracującego z Imperium Wookiego, Dalborrę. Gdy jest już gotowy do jego schwytania, kontaktuje się z nim komandor Gin Lesl, która rozkazuje mu zaprzestać poszukiwań, jako że Republika właśnie omawia z Sithami zawieszenie broni. Braden nie chce jednak wracać bez Dalborry. Wtedy Lesl rozkazuje aby miejsce pobytu łowcy nagród i Wookiego. Siła eksplozji odrzuca łowcę nagród, który wpada wprost w ręce swojego celu.

Na niższych poziomach Coruscant Orgus Din, kliku żołnierzy i cywili oczekuje na powrót Tavusa, który wyruszył na patrol. Nagle zostają zaatakowani przez dwa sithańskie roboty bojowe. Na szczęście Tavus akurat wraca z patrolu, strzelając do maszyn z wyrzutni rakiet. Jedi i porucznik idą się rozejrzeć stwierdzając, że Sithowie opuścili powierzchnię planety pozostawiając na niej tylko maszyny. Teraz bombardują całe miasto z gwiezdnych niszczycieli.

Jakiś czas później do Akademii Sithów na Korribanie wraca lord Baras. Mroczna Rada informuje go, że Imperator Sithów będzie zadowolony z przebiegu jego misji na Alderaanie i że Baras obejmie wkrótce wyższą pozycje w hierarchii Sithów. Ten jednak przyznaje, że osiągnął wszystko czego chciał i nie żąda większej władzy. Baras opuszcza sale Rady i spotyka na hallu lorda Angrala. Obaj rzucają się na siebie z mieczami świetlnymi. Angral ma pretensje, że przez Barasa nie mógł zabić wystarczająco wielu Jedi. Jego przeciwnik tłumaczy, że postępował zgodnie z planem, a to Angral i jego improwizowany plan zabicia Kanclerza mógł wszystko zaprzepaścić. Baras poraża drugiego Sitha błyskawicami. Obaj przerywają walkę dochodząc do wniosku, że właśnie obaj mogli niepotrzebnie zginąć. Angral odgraża się, że następnym razem zabije tylu Jedi ilu będzie mógł nie zważając na konsekwencje, lecz drugi Sith daje mu do zrozumienia, że nie będzie miał już takiej szansy.

W tym samym czasie na Dantooine Dalborra doprowadza Bradena do Imperialnej Bazy Uderzeniowej 18. Dowódca bazy informuje o konieczności przetransportowania więźnia na Korriban. Wookie mówi, że sam go przetransportuje, chociaż dowódca ostrzega go, że na miejscu prawdopodobnie od razu zginie.

Tymczasem Satele Shan i Dar'nala lecą przez sektor Kuat na Zewnętrzne Rubieże by dopilnować wycofywania się wojsk Republiki z terenów przekazywanych Imperium. Dar'nala jest wściekła, że mistrz Zym, zamiast pochwalić Satele, że wyczuła zagrożenie, wysyła je na kraniec Galaktyki, za to, że mogły zaprzepaścić szansę pokoju. Satele próbuje ją uspokoić, gdy nagle Dar'nala wyczuwa droida SP-99, który podsłuchuje pod drzwiami. Grozi mu mieczem świetlnym, jednak droid nie boi się, uważając, że jeśli coś mu się stanie, cały traktat pokojowy legnie w gruzach. Oburzona Togrutanka wychodzi, a Shan przekonuje robota, że jej mistrzyni z czasem się przyzwyczai do nowej sytuacji.

Kasyno "Gromada Gwiazd" na Nar Shaddaa. Grupa przestępców i "biznesmenów" zastanawia się nad nową sytuacją jaka powstała po ataku na Coruscant. Jeden z nich, Nok, sugeruje, że należy podjąć teraz ścisłą współpracę z Imperium. W związku z tym na oczach wszystkich zabija Naatu, który od wielu miesięcy sprzedawał informacje Republice. Tuż po tym przedstawia wszystkim lorda Angrala, który złożył im propozycję nie do odrzucenia.

Tymczasem Braden przewożony jest na Korriban. Nagle kapitan statku, Sivill oznajmia, że okręt został zaatakowany przez republikański statek. Oba krążowniki otwierają do siebie ogień. Na drugim statku SP-99 informuje Satele, że republikański okręt został zaatakowany, prawdopodobnie przez piratów. Jednakże na pokładzie Shan natyka się na sithańskich żołnierzy, których zabija. Satele widzi, jak mistrzyni Dar'nala zostaje schwytana w sieć przez imperialnych. Na polecenie togrutanki, Shan razem z droidem ucieka do kapsuły ratunkowej i wystrzeliwuje się w przestrzeń kosmiczną. SP-99 informuje ją, że minie mniej więcej pięćset tysięcy lat, zanim ich kapsuła zostanie odnaleziona w tym sektorze.

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2009, 27 lutego USA --- The Old Republic 27 stron Online Darmowy
2010, 7 lipca Polska --- Dark Horse Comics 27 stron Druk (miękka) ---

Linki zewnętrzne


The Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!