Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Timeline 10: The Exar Kun War

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Exar Kun na Yavinie.jpg
Timeline 10: The Exar Kun War
Serial: Timeline
Odcinek: 10
Data premiery w USA: 15 października 2010
Czas w chronologii:
Poprzedni: Timeline 9: The Mandalorian Wars
Następny: Timeline 11: Rebirth of the Sith Empire


Timeline 10: The Exar Kun War (Chronologia 10: Wojna Exara Kuna) to dziesiąte holograficzne nagranie stworzone przez archiwistę biblioteki Jedi, mistrza Gnost-Durala. Film ukazał się 15 października 2010 na oficjalnej stronie gry The Old Republic. Dotyczy konfliktu wywołanego przed upadłego Jedi, Exara Kuna, zwanego wielka wojną Sithów, która wybuchła w roku 4000 BBY (347 BTC).

Opis

Oryginalny

Corrupted by the spirit of an ancient Sith, Jedi knight Exar Kun sought to kill or corrupt every Jedi in the galaxy.

Tłumaczenie

Zwiedziony przez ducha starożytnego Sitha, rycerz Jedi Exar Kun pragnie zabić lub zdeprawować wszystkich Jedi w galaktyce.

Streszczenie

Kilkadziesiąt lat przed wybuchem wojen mandaloriańskich. Młody rycerz Jedi imieniem Exar Kun okazuje się być silnie związany z Mocą. Przechodzi długotrwały trening, dzięki któremu zdobywa niezrównaną biegłość w walce mieczem świetlnym. Rządny wiedzy i niepomny na uwagi zaniepokojonej Rady Jedi, Kun rozpoczyna samodzielne studia nad tajnikami Mocy, wierząc, że zdoła oprzeć się pokusom ciemnej strony. Z czasem chęć zdobywania wiedzy przeradza się jednak w chęć zdobycia potęgi. Rada Jedi, choć świadoma powagi sytuacji, nie jest w stanie zawrócić Exara z obranej ścieżki.

Po udaniu się do układu Onderon, Exar Kun odnalazł grobowiec starożytnego lorda Sithów, Freedona Nadda. Duch Sitha, widząc w Kunie nadzieję na odzyskanie ciała i potęgi, wprowadził go na ścieżki ciemnej strony. Choć Exar opierał się drodze mroku, Nadd wysłał go na planetę Sithów, Korriban. W Dolinie Mrocznych Lordów Exar odnalazł mauzolea, gdzie duchy starożytnych Sithów poddały go próbom. Następnie Freedon wysłał Exara na Yavin 4, gdzie znajdowały się pozostałości po innym lordzie Sithów, Nadze Sadowie.

U stóp świątyni na powierzchni księżyca Kun stoczył walkę z massasskimi wojownikami, którzy schwytali go, i złożyli w ofierze bestii powstałej dzięki alchemii Sithów. Jednakże w ostatniej chwili Kun użył ciemnej strony by zabić stworzenie. Exar wyzwolił Massassów, odnalazł statek Nagi Sadowa i postanowił poszerzyć swą władzę. Udał się do Układu Cesarzowej Tety, gdzie stawił czoła kultowi Krathów. Pośród nich Kun spotkał innego upadłego Jedi. Ulic Qel-Droma infiltrował kult, by zniszczyć go od wewnątrz, jednakże został pochłonięty przez ciemną stronę.

Po długiej walce i pojedynku między mężczyznami, zawarli oni pakt. Exar został Mrocznym Lordem Sithów, natomiast Ulic jego uczniem. Połączone siły Krathów i Massassów stworzyły Bractwo Sithów. W roku 4000 BBY armia Kuna i Qel-Dromy zaatakowała Republikę i Zakon Jedi. Wielka wojna Sithów rozpoczęła się na pełną skalę. Bractwo Sithów wygrało wiele batalii. Jednym z najważniejszych zwycięstw było zniszczenie Wielkiej Biblioteki Jedi na Ossusie. Kun zabił swego dawnego mistrza, Vodo-Siosk Baasa, a Ulic pokonał w pojedynku swego brata, Cay'a. Chodź Sithowie zwyciężyli, ich radość trwała krótko. Ulic po zabiciu brata opamiętał się i zdradził Exara.

Siły Republiki odparły Kuna na Yavin 4, gdzie ten dokonał mrocznego rytuału. Poświęcił swoją armię, dzięki czemu jego duch mógł żyć wiecznie. Jedi, nie mogąc go pokonać, uwięzili go za pomocą Mocy w świątyni na księżycu. W roku 3653 BBY historii tej przyjrzał się archiwista Jedi Gnost-Dural, wnioskując, że starożytni lordowie, wspierając Exara, nie mogli jednocześnie wspomagać odradzającego się na Dromund Kaas Imperium Sithów, którego odbudowa pozostaje zagadką.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Obsada

Linki zewnętrzne


The Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!