Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Threat of Peace 3: Uncertain Surrender

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Uncertain Surrener okladka.jpg
Threat of Peace 3: Uncertain Surrender
Scenariusz: Robert Chestney
Ilustracje: Alex Sanchez
Kolory: Michael Heisler
Tusz: Michael Atiyeh
Ilustracja na okładce: Benjamin Carré
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne:
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: The Old Republic: Threat of Peace
Zeszyt/Tom: 3 z 3
Poprzedni: Threat of Peace 2: New Galactic Order
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Starej Republiki
Czas akcji: 3653 BBY


Threat of Peace 3: Uncertain Surrender to trzeci i ostatni akt komiksu online Threat of Peace, wchodzącego w skład serii The Old Republic, związanego z grą sieciową o tym samym tytule. Kolejne, liczące trzy strony części komiksu, są umieszczane co dwa tygodnie na oficjalnej stronie gry. Komiks miał swoją premierę 6 listopada 2009, natomiast jego wersja papierowa ukazała się nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics, 1 września 2010 jako The Old Republic 3: Threat of Peace, Part 3.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Despite the efforts of the Jedi, a rash of recent violence threatens to overturn the Treaty of Coruscant. After the destruction of the Envoy diplomatic ship, the killing of Jedi Grand Master Zym, and the bombing of the Senate Tower, many Republic leaders are calling for a return to war with the Empire. At the same time, Republic military officials in the Outer Rim continue to ignore the treaty and resist withdrawal orders from the Senate. On Korriban, the prospects for peace are in similar jeopardy. The attempted assassination of Lord Baras and the bombing of an Imperial transport have made Sith Leaders suspicious of one another's true motives. Fortunately, there is still hope. Republic leaders have identified the infamous Bounty Hunter Braden as the chief suspect in the recent attacks, and the Senate has dispatched Jedi Master Orgus Din to track the Bounty Hunter down...(BioWare, 2009)
Tłumaczenie nieoficjalne
Pomimo wysiłków Jedi, bezmyślne akty przemocy zagrażają utrzymaniu traktatu z Coruscant. Po zniszczeniu dyplomatycznego okrętu Envoy, zabiciu Wielkiego Mistrza Jedi Zyma i bombardowaniu wieży Senatu, wielu republikańskich przywódców chce wznowienia wojny z Imperium. W tym samym czasie, oficerowie Republiki na Zewnętrznych Rubieżach kontynuują walkę ignorując warunki traktatu i rozkaz odwrotu. Na Korribanie sytuacja również nie jest lepsza. Próba zabójstwa lorda Barasa i wybuch transportowca Imperium sprawiły, że przywódcy Sithów zaczęli być podejrzliwi względem siebie nawzajem. Na szczęście jest jeszcze nadzieja. Przywódcy Republiki wytropili okrytego złą sławą łowcę nagród Bradena, który podejrzewany jest o ostatnie ataki, a Senat wysłał mistrza Jedi Orgusa Dina by go schwytał.

Streszczenie

Ruiny enklawy.
Po zabiciu komandor Gin Lesl i Wielkiego Mistrza Zyma łowca nagród Braden powraca na Nar Shaddaa. W kasynie Gromada Gwiazd spotyka się z Nokiem Drayenem. Łowca dostarcza Nokowi plany, które posiadała oficer, jednak Drayen zleca mu, by dostarczył je na Dantooine za dodatkową opłatą. Drayen dowiaduje się też, że wiadomość, którą Braden miał przekazać Zymowi dotyczy tego, że kapitan Sivill wykonywał tajną misję dla lorda Sithów, Barasa.

Tymczasem na Dantooine porucznik Harron Tavus i rycerz Jedi Fortris Gall spotykają się w ruinach starej enklawy Jedi z dala od nieproszonych obserwatorów i szpiegów. Gall informuje Tavusa, że to nie Braden zaatakował Senat i wie, kto to zrobił. Ujawnia, że imperialni szpiedzy w Senacie zostali ujawnieni i to oni byli celem zaplanowanego między innymi przez Fortrisa ataku. W tym samym czasie lord Angral udaje się swoim okrętem Oppressor na Dantooine, gdzie według zapewnień Drayena, Braden ma dostarczyć skradzione plany. Jednakże gdy Nok przekazuje Sithowi informację, że według słów łowcy nagród to lord Baras stoi za ostatnimi atakami, a kapitan Sivill wykonywał jego tajne rozkazy, zaskoczony Angral nakazuje natychmiastowy powrót na Korriban.

Braden walczy z Barasem.
W międzyczasie Orgus Din przybywa do kantyny portowej na Nar Shaddaa, gdzie próbuje aresztować Bradena. Ten jednak nie oddaje się w jego ręce, lecz go atakuje. Po odbiciu strzału z blastera mieczem świetlnym, Jedi wykonuje salto, unikając przy tym miotacza płomieni i przykładając klingę do gardła przeciwnika zmusza go do mówienia. Ten zaprzecza, jakoby miał coś wspólnego z zamachem na Senat, jednakże obiecuje, że gdy zostanie przetransportowany na Dantooine, zdradzi, kto stoi za atakiem na Envoy.

Lord Angral powraca na Korriban. Na lądowisku spotyka Barasa, który oskarża go o zamach na swoje życie oraz próby doprowadzenia do zerwania traktatu. Między Sithami po raz kolejny dochodzi do pojedynku, w czasie którego Angral wyjawia, że zna prawdę o ataku na Envoy. Zarówno Baras, jak i Angral zaprzeczają jakoby mieli coś wspólnego z próbami wznowienia wojny. Baras przerywa pojedynek, wyjaśniając przeciwnikowi, że teraz mają wspólny cel i muszą współpracować.

Tymczasem Orgus Din eskortuje Bradena na Dantooine. Na miejscu łowca nagród wyjawia Satele Shan i mistrzowi Jedi, że to Baras odpowiada za atak na Envoy. W tym samym czasie w ruinach enklawy Jedi, mistrzyni Dar'Nala ujawnia się Tavusowi informując go, ze przeżyła.
Dar'Nala wyjawia prawdę Tavusowi.
Towarzyszy jej Wookiee Dalborra, na którym Togrutanka używa perswazji Mocą. Jedi wyjaśniają Harronowi, że stworzyli ruch oporu, którego celem jest obalenie wyniszczającego Republikę traktatu. Żołnierz zarzuca im zdradę, ale ci wyjaśniają, że jeżeli nic nie zrobią, Republika dostanie się pod kontrolę Sithów. Wyjaśniają też, że do ich organizacji dołączyło już wielu Jedi i oficerów armii. Po krótkim namyśle Tavus do nich dołącza. Dar'Nala wyjaśnia, ze muszą wyeliminować lorda Barasa, który wkrótce dotrze na planetę, jako rzekomego sprawcę ostatnich wydarzeń.

W bazie Republiki Satele odnajduje zniszczonego SP-99. Droid ostatkiem "sił" zdradza, że Tavus udał się do ruin enklawy. W tej samej chwili nawiązuje z nią łączność mistrz Din, mówiąc, że Braden uciekł, a on rusza w pościg. Shan informuje go o wydarzeniach w bazie, lecz zamiast zgodnie z poleceniem zostać, wyrusza do enklawy.

Dar'Nala, Tavus i Fortris ruszają do ataku.
Angral i Baras docierają na Dantooine. W podziemnych kryształowych jaskiniach wraz z kilkoma żołnierzami oczekują na przybycie Jedi. Baras zdradza zniecierpliwionemu towarzyszowi, że zostało przewidziane, że Jedi tam przybędą i polegną. Po chwili pojawiają się Dar'Nala, Tavus, Fortris i Dalborra. Togrutanka atakuje Barasa, Harron Angrala, a Wookiee i Gall rozprawiają się z żołnierzami. Po chwili do jaskiń przebywa Satele, która odkrywa, że jej mistrzyni żyje. Po chwili razem z Dar'Nalą Shan atakuje Barasa, chcąc zemścić się za pojedynek na Alderaanie. Gdy Baras odskakuje do tyłu Togrutanka zarzuca mu, ze chce uciec, jednak ten wyjawa jej, że w rzeczywistości to oni zastawili pułapkę na Jedi, nie na odwrót. Stwierdza, że Jedi nie potrafią żyć w pokoju, a traktat ujawnił ich hipokryzję i nienawiść.

W tym samym czasie, mszcząc się za zdarzenia na Coruscant Harron atakuje Angrala, lecz ten rzuca w niego mieczem świetlnym. Tavus unika jednak ciosu. Dalborra i Fortris zabijają towarzyszących Sithom żołnierzy. Niedaleko, Baras wyjaśnia Satele, że to jej mistrzyni stoi za atakiem na Envoy i nie tylko. Zarzuca Togrutance, że zdradziła wszystkie wartości, którymi kieruje się Zakon. Jednocześnie zaczyna kusić Shan by stanęła po jego stronie i pomogła mu bronić pokoju. Gdy Sith omamia młodą kobietę, Dar'Nala wstrząśnięta jej zachowaniem każe jej go zabić.

Śmierć Dar'Nali.
Tymczasem Tavus wystrzeliwuje z ciężkiego działa w rozbrojonego Angrala. Pocisk wybucha u stóp Sitha powalając go na ziemię. Żołnierz chce go dobić, lecz powstrzymuje go okrzyk Satele, która mówi, że zabijając go, przyczyni się do zwycięstwa planu Barasa. Wściekła Dar'Nala uznaje ich za zdrajców i by odpłacić Shan za złamanie jej serca rzuca się na Harrona z mieczem świetlnym. W ostatniej chwili Fortris powstrzymuje ją, blokując jej cios. Togrutanka odpycha go Mocą i każe Dalborrze go zabić, lecz Wookiee zamiast Mirialanina atakuje Togrutankę, zabijając ją silnym ciosem. Satele podbiega do martwej mistrzyni, a Dalborra ucieka z jaskini. Tymczasem Angral odzyskuje miecz świetlny, odpycha Tavusa i przygotowuje się do ataku na Jedi, lecz Shan go powstrzymuje, mówiąc, że bitwa jest skończona i opuszczają jaskinie.
Braden nad Dalborrą.
Baras prosi Angrala, by się wstrzymał i pozwala Tavusowi i Fortrisowi odejść, mówiąc Satele, że ze względu na pokrewieństwo z Revanem musi do nich dołączyć, bo w przeciwnym razie prędzej czy później skończy jak jej mistrzyni. Shan jednak opuszcza jaskinie razem z towarzyszami. Angral ma pretensje do Barasa, ze nie pozwolił mu zabić Jedi i oznajmia, że ma dosyć jego gier.

Satele, Fortris i Harron wracają do bazy D-55, gdzie spotykają mistrza Orgusa, który zaprzestał pościgu za Bradenem i przekonał majora Daela do opuszczenia planety. Pozostali wyjaśniają mu, że pozbyli się organizatora ostatnich ataków, który nie przynależał ani do Republiki, ani do Imperium. Din chce wyciągnąć od nich więcej informacji, ale mu się to nie udaje. Tymczasem Braden wypatruje Dalborrę, który właśnie opuścił jaskinie. Wycelowawszy w niego, strzela, po czym idzie po swą ofiarę, tym samym wypełniając dawno nieaktualny już kontrakt, który wciągnął go w całą historię.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2009, 6 listopada USA --- BioWare 27 stron Online (E-book) Darmowy
2010, 1 września USA --- Dark Horse Comics 27 stron Druk (miękka) 2.99 USD

Linki zewnętrzne


The Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!