Blood of the Empire 1: Shades of the Sith

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Shades of the Sith okladka.jpg
Blood of the Empire 1: Shades of the Sith
Scenariusz: Alexander Freed
Ilustracje: Dave Ross
Kolory: Michael Atiyeh
Tusz: Mark McKenna
Ilustracja na okładce: Benjamin Carré
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Oficjalna strona The Old Republic
23 kwietnia 2010
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: The Old Republic: Blood of the Empire
Zeszyt/Tom: 1 z 3
Poprzedni: Threat of Peace 3: Uncertain Surrender
Następny: Blood of the Empire 2: The Broken World
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Starej Republiki
Czas akcji: 3678 BBY


Blood of the Empire 1: Shades of the Sith to pierwszy akt komiksu online Blood of the Empire, wchodzącego w skład serii The Old Republic, związanego z grą sieciową o tym samym tytule. Kolejne, liczące siedem stron części komiksu, są umieszczane były dwa tygodnie na oficjalnej stronie gry. Komiks miał swoją premierę 23 kwietnia 2009, natomiast jego wersja papierowa ukazała się nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics, 6 października 2010 jako The Old Republic 4: Blood of the Empire, Part 1.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The war begins here! A Sith apprentice pitted against a Republic army; an alien slave caught in the crossfire; a mysterious true-blood on a journey through the crime-ridden streets of Peragus spaceport. These individuals will fall under the shadow of the Emperor and the Dark Council, and their actions will define the future of the Empire and the Old Republic.(swtor.com, 2010)
Tłumaczenie nieoficjalne
Zaczyna się wojna! Uczeń Sithów rzucony przeciwko armii Republiki; niewolnik schwytany podczas wymiany ognia; tajemniczy Sith czystej krwi, w podróży przez tonące w zbrodniach ulice portu kosmicznego na Peragus. Te osoby znajdą się w cieniu cienia Imperatora i Mrocznej Rady a ich czyny określą przyszłość Imperium i starej Republiki.

Streszczenie

3678 BBY, trzeci rok wielkiej wojny galaktycznej. Siły Imperium Sithów atakują pałac sprzymierzonego z Republiką zarządcy planety Begeren. Jeden z żołnierzy składa oficerowi raport dotyczący stanu oddziałów i działań wroga, czekając na rozkaz. Wściekły imperialny pyta niewolnika Maggota, gdzie jest jego pan, Sith, który miał przyjść z pomocą. Niewolnik zapewnia oficera, że Teneb wkrótce odpowie na wezwanie. Rozmowę przerywa im nagły atak z powietrza. Tymczasem Teneb Kel wdziera się do pałacu. W związku z tym ochroniarze zarządcy chcą go ewakuować w bezpieczne miejsce, lecz na swej drodze spotykają intruza. Sith rozbraja i zabija strażników, po czym zaczyna przemawiać do gubernatora, który chwilę wcześniej skrył się za drzwiami. Kel opowiada mu, że niegdyś planeta ta należała do Sithów, a na klifach stały posągi najpotężniejszych użytkowników ciemnej strony.

Po chwili Teneb wdziera się do środka. Zarzuca gubernatorowi, że zajął ziemię Sithów i zniszczył ich dziedzictwo tylko po to, by móc eksploatować złoża surowców. Zabija swym podwójnym mieczem świetlnym przerażonego zarządce, po czym kontaktuje się z dowództwem na polu bitwy, informując o zabiciu zarządcy. Kel opuszcza pałac i pośród zwłok na polu bitwy odnajduje swego ciężko rannego sługę i przyjaciela, Magotta. Ten informuje swego pana, że wiernie mu służył i zabił wielu wrogów. Sith chwali go i zabiera do bazy. Tam informuje żołnierzy, że mogą cieszyć się zwycięstwem, lecz próby wzbogacenia się na dobrach rebeliantów będą karane egzekucją. Tamtejszy major przekazuje Sithowi gratulacje od Mrocznej Rady. Ponadto imperialny mówi Kelowi, że wraz z zakończeniem bitwy skończyła się łaska, którą Teneb otrzymał od Rady i zostanie ukarany. Początkowo Sith zamierza stawić opór, lecz po chwili razem ze swym druhem poddaje się.

Tymczasem Exal Kressh, dawna uczennica Imperatora Sithów, ląduje w układzie Peragus. Exla czuje jak wzbiera w niej gniew, jednak wie, że to Imperator próbuje narzucać jej umysłowi swą wolę. Czerwonoskóra kobieta wchodzi do kantyny i odrzuca myśli Imperatora. Przekazuje dysk z danymi jednemu z mężczyzn, by przekazał go swoim pracodawcom. Ten żartuje z jej czerwonej skóry, która uchodzi wśród wielu za mit. Gdy ta pyta o wyjaśnienie, mężczyzna odpiera, że krążą plotki o kobiecie z rasy Sithów, która zdradza swój lud, a przez wzgląd na kolor skóry, Kressh zwraca na siebie uwagę. Wzburzona Exal mówi, że jej lud wie o jej poczynaniach i nakazuje przemytnikowi uciekać z danymi na Coruscant, zanim zmieni zdanie. Gdy mężczyzna opuszcza kantynę, Exal zostaje zaczepiona przez trzech mężczyzn. Jeden zarzuca jej, że tacy jak ona lubią robić z jego ziomków niewolników. Exal, która wykonała już zadanie, daje upust emocjom i dusi Mocą całą trójkę, po czym razi ich błyskawicami. Wyzwalając gniew, pozwala Imperatorowi dostać się do jej umysłu i podjudzać ją, lecz zdrajczyni Sithów wycisza jego głos w swej głowie.

Dromund Kaas, Teneb i Maggot obserwują świętujących zwycięstwo Sithów. Kel zauważa na lorda Malichose wygłaszającego poematy w języku Sithów i Ekkage odznaczającego członków swojego Czerwonego Legionu. Maggot zwraca uwagę na to, że Kel nie jest wśród tych, którzy świętują. Świadom tego Sith obserwuje lorda Nankranga, który był sprawcą zwycięstwa nad Jedi w Środkowych Rubieżach. Teneb mówi, że Imperator przewidział to zwycięstwo, i dlatego dzisiaj oddają mu cześć. Maggot zachęca go, by nie pozwalał sobą pomiatać i, że będąc lubianym przez żołnierzy, mógłby uciec. Teneb karze mu przestać. Pozwala mu świętować, przypominając że tu wszyscy są tylko sługami, podczas gdy sam udaje się do wnętrza siedziby Mrocznej Rady. Strażnik przepuszcza go, lecz Kel ostrzega mężczyznę, że jeśli cokolwiek stanie się Maggotowi podczas jego nieobecności, to go zabije.

Teneb wchodzi do wewnątrz. W jednej z sal znajduje na podłodze swego wyczerpanego i rannego mistrza, Calypho. Ten wyczuwa obecność ucznia Mocą i wita go cierpkimi słowami. Teneb przeprasza swego mentora, lecz przerwała im Mroczna Rada. Stojący wokół lordowie przedstawiają zarzuty wobec Calypho, mówiąc, że poznał Moc, na jaką nie zasługuje. Darth Marr pyta, czy Kel kocha mistrza. Gdy Sith potwierdza, otrzymuje polecenie zabicia mistrza. Teneb bez chwili wahania razi Calypho błyskawicami Mocy. Calypho odpala miecz świetlny i rozpoczyna walkę z uczniem, który go zdradził, podczas gdy Mroczna Rada podjudza Kela, mówiąc, że jego mistrz czuje strach, co daje mu siłę, a prawdziwy mężczyzna czerpie siłę z nienawiści, nie strachu. Teneb podnosi go Mocą i ciska o ziemię, odkopując na bok miecz świetlny i szykując się do dobicia błagającego o litość, lecz Mroczna Rada każe mu przestać, mówiąc, że może się jeszcze przydać.

Strażnicy zabierają rannego, podczas gdy Teneb pyta o jego los. Marr wyjaśnia, że Calypho głodził się, by uwyraźnić swoje wizje, więc Rada pozwoli mu udowodnić tą teorię. Marr mówi, że mistrz Teneba musi teraz przedstawić proroctwo, jako zadośćuczynienie, lecz Kel zaprzecza, jakoby Calypho był dalej jego mistrzem. Wtem jeden z członków Rady pyta, kto w takim razie nim jest: Darth Marr, Darth Vowrawn czy może on sam. Gdy Teneb mówi, że byłby to zaszczyt, Marr odpowiada, że nie byłby go godzien. Marr wyjaśnia, że gdy Calypho dopuścił się nadużycia, Teneb nie ukończył jeszcze szkolenia i tylko dlatego przeżyje, co wcale nie czyni go wyjątkowym. Inny członek Rady wyjaśnia jednak, że ma potencjał a oni potrzebują broni, takiej jak Kel. Marr przedstawia mu hologram Exal Kressh, która 52 dni wcześniej zdradziła Imperatora w Wyrwie Kathol, odlatując w kierunku przestrzeni Republiki. Teneb otrzymuje rozkaz zgładzenia jej, lecz jest ciekaw, czemu dopuściła się zdrady. Gdy nie otrzymuje wyjaśnienia, podąża za Marrem by ukończyć ostatni test.

Po długiej wędrowce krętymi korytarzami docierają do pomieszczenia, gdzie spotykają łysego mężczyznę w białych szatach, którego Marr nazywa Imperatorem. Ten przemawia, pytając czy Kel jest wybrany jako broń. Gdy Marr potwierdza, Imperator wyciąga rękę ku Tenebowi, i patrząc oczyma uczennicy, która marzy o swej przeszłości, wysyła go do systemu Lenico. Teneb doświadcza snów i wizji, wspomnień z prób w grobowcach na Korribanie oraz widoku pojmania Calypho, gdy je opuścił. Czuje się słaby i samotny przeciwko swojej przeciwniczce. Nagle budzi się na swoim imperialnym transportowcu klasy Fury, zbudzony przez Maggota. Dowiaduje się, że spał cały dzień odkąd przyprowadzono go na statek. Sith każe Abyssinowi przygotować statek do lotu do systemu Lenico, mówiąc, że zostali wybrani i mają szansę na wolność.

Tymczasem republikańska korweta klasy Thranta, Grace of Champalan Tides podróżuje przez Rimmański Szlak Handlowy, dwanaście parseków od planety Sullust. Jerbhen Hulis, jego uczeń i komodor okrętu wysłuchują holonagrania Kressh, która zdradza im pozycje drednotów Imperium ukrytych za płaszczem magnetycznym jednej z gwiazd. Kobieta mówi, że reszta danych jest na dostarczonym dysku, a ona sama udaje się na spoczynek, lecz dołączy do nich w czasie zasadzki. Komodor informuje, że nagranie, podobnie jak poprzednie zostało dostarczone tydzień wcześniej przez jednego z pośredników Strategicznego Systemu Informacyjnego. Komodor mówi, że flota już się szykuje, a Jedi przytakuje,że to zbyt dobra okazja by ją zmarnować. Pyta o zdanie swego padawana, który odpowiada, że mogliby dla odmiany komuś zaufać. Starszy Jedi zauważa, że kobieta była bardzo uczynna, lecz nie mogą być naiwni. Informuje, że Rada Jedi daje im ostatnią szansę na jej odnalezienie.

Teneb dociera do systemu Lenico, na Niebieską Kolonię, stację medyczną orbitującą wokół wymarłej planety. Na miejscu próbuje zdobyć informacje u jej zarządcy, barona-chirurga, Hutta Ybanna. Jednakże Hutt nasyła na niego dwa droidy-strażników. Teneb uskoczył przed ich strzałami, podczas gdy droidy strzeliły same do siebie. Gdy Kel ląduje, zawstydzony Ybann przeprasza go, wmawiając, że to jego zazdrośni wrogowie przysłali zabójców, lecz Teneb mu przerywa. Sith mówi, że całe życia chciał spotkać Hutta i wie, że kłamstwa to jego sposób bycia. Jednak nie mając czasu na gry, Kel wypytuje o Exal. Ybann potwierdza, że przybyła do kolonii kilka tygodni temu, lecz w przeciwieństwie do większości nie przybyła do niego na leczenie chorób popromiennych, lecz Kressh po prostu przybyła i znikła. Kel informuje, że nie ma jej na innych stacjach, lecz Ybann zaprzecza jego teorii jakoby mogła udać się na wymarłą planetę. Prosi by został i się zabawił, jednak Teneb wychodzi.

Na zewnątrz Maggot sugeruje, że kobieta opuściła system lub Hutt kłamał, lecz Sith zaprzecza obu spekulacjom. Gdy Maggot oferuje pomoc i pyta o imię dziewczyny, Kel odmawia, mówiąc, że to sprawa Sithów. Pozwala Maggotowi na noc dla siebie, by mógł się zabawić, a sam kontynuuje poszukiwania. Sith siada i rozmyśla przy ogniu, gdy zauważa medyków niosących rannego górnika w hibernacji do strzeżonej strefy. Teneb używa perswazji Mocą na strażniku i wchodzi do wewnątrz. Tymczasem droidy pilnujące placówki zauważają intruza i rozpoczynają przywracanie czynności życiowych pogrążonej w hibernacji Exal Kressh.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2010, 23 kwietnia USA --- Oficjalna strona The Old Republic 28 stron Online Darmowy
2010, 6 października USA --- Dark Horse Comics 28 stron Druk (miękka) 2.99 USD

Linki zewnętrzne


The Old Republic
[Pokaż/Ukryj]