Rimmański Szlak Handlowy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mapa Rimmańskiego Szlaku Handlowego.

Rimmański Szlak Handlowy był jedną z głównych tras nadprzestrzennych przebiegających przez galaktykę.

Zaczynał się od Abregado-rae w rejonie Światów Jądra, łącząc je z Koloniami i biegł aż do Gromady Minos w Zewnętrznych Rubieżach. Na szlaku tym leżał bogaty w minerały sektor Tapani oraz będąca źródłem bacty Thyferra, co sprawiło, że był on jedną z ważniejszych tras kupieckich w galaktyce.

W okresie galaktycznej wojny domowej szacowano, że przebycie całego szlaku na statku posiadającym hipernapęd klasy pierwszej zajęłoby przynajmniej trzy tygodnie.

Historia

Szlak został ustanowiony przez sullustańskich najemników około roku 5500 BBY. Na przyspieszenie podróży po nim znacząco wpłynęło odkrycie tzw. Objazd Shapańskiego, prowadzącego przez Sektor Tapani. Dzięki trasie tej do wspólnoty galaktycznej aktywnie przyłączyła się ponadto rasa Hergliców z Giju oraz Mrlssti.

Kilka lat przed inwazją na Naboo, w czasach upadku Republiki, Federacja Handlowa kontrolowała praktycznie całą tą trasę. Rimmańskim Szlakiem Handlowym zainteresował się też Front Mgławicy, który podczas swojej aktywnej działalności rekrutował członków głównie z planet leżących na tym szlaku, zwłaszcza z części od strony Zewnętrznych Rubieży. Natomiast w czasach wojen klonów Separatyści planowali pokryć całą trasę minami bliskiego zasięgu, by uniemożliwić przemieszczanie się statków Republiki. Plan został jednak ostatecznie zniweczony przez mistrza Jedi Mace'a Windu, gdy ten wyzwolił kosmoport Metrobig Interplanetary Blastport w mieście Metrobig na Skorze II, skąd miała zostać przeprowadzona cała akcja wystrzelenia min. Mimo to pewna część planet na tym szlaku dołączyła do Separatystów, tak więc ruch dla republikańskich koncernów transportowych został w tamtych miejscach ograniczony.

Przebieg szlaku

Gałąź pierwsza

Gałąź druga

Światy Jądra

Kolonie

Wewnętrzne Rubieże

Region Ekspansji

Środkowe Rubieże

Zewnętrzne Rubieże

Gromada Minos

Przedłużenie

Źródła


Galaktyka
[Pokaż/Ukryj]