The Old Republic: Revan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
RevanPL.jpg
The Old Republic: Revan
The Old Republic: Revan
Autor/rzy: Drew Karpyshyn
Ilustracja na okładce: ATTIK
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Del Rey
15 listopada 2011
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
20 marca 2012
Przekład:
Typ publikacji: Powieść
Seria/Cykl: The Old Republic
Tom/Część: 1 z 4
Następny/a: Oszukani
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Starej Republiki
Czas akcji: 3954 BBY - 3950 BBY


The Old Republic: Revan to powieść autorstwa Drewa Karpyshyna, będąca chronologicznie pierwszym tomem serii powieściowej powiązanej z grą sieciową The Old Republic. Jej akcja została podzielona na dwie części, które dzieli okres pięciu lat - pierwsza umiejscowiona jest w roku 3954 BBY, kontynuując wątki z gry fabularnej Knights of the Old Republic, podczas gdy akcja drugiej rozgrywa się w 3950 BBY, już po wydarzeniach przedstawionych w jej sequelu, The Sith Lords. Tytułowym protagonistą jest odkupiony rycerz Jedi, Revan, główny bohater pierwszej gry z serii KotOR.

Książka ukazała się 15 listopada 2011[1] roku w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa Del Rey. Tego samego dnia ukazł się ebook i audiobook czytany przez Marca Thompsona.

W Polsce publikacja została wydana 20 marca 2012[2] roku przez wydawnictwo Amber w przekładzie Aleksandry Jagiełowicz, Grzegorza Ciecieląga i Jerzego Śmiałka.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
There’s something out there:

a juggernaut of evil bearing down to crush the Republic
unless one lone Jedi, shunned and reviled, can stop it.

Revan: hero, traitor, conqueror, villain, savior. A Jedi who left Coruscant to defeat Mandalorians—and returned a disciple of the dark side, bent on destroying the Republic. The Jedi Council gave Revan his life back, but the price of redemption was high. His memories have been erased. All that’s left are nightmares—and deep, abiding fear.

What exactly happened beyond the Outer Rim? Revan can’t quite remember, yet can’t entirely forget. Somehow he stumbled across a terrible secret that threatens the very existence of the Republic. With no idea what it is, or how to stop it, Revan may very well fail, for he’s never faced a more powerful and diabolic enemy. But only death can stop him from trying.[1](Del Rey, 2011)

Wydanie polskie
Coś czai się poza Odległymi Rubieżami: niszczycielskie zło, które unicestwi Republikę - jeśli samotny i pogardzany Jedi go nie powstrzyma.

Revan: bohater, zdrajca, zdobywca, zbawca. Jedi, który opuścił Coruscant, by pokonać Mandalorian, a powrócił jako adept Ciemnej Strony, by zniszczyć Republikę. Rada Jedi przywróciła mu jego dawne życie, ale cena odkupienia była ogromna. Jego wspomnienia wymazano. Wszystko, co mu pozostało, to koszmary. I potworny, nieustanny strach.

Co dokładnie wydarzyło się poza Odległymi Rubieżami? Revan niezupełnie to pamięta, ale nie może też całkiem zapomnieć. Jest pewien, że trafił tam na straszliwą tajemnicę zagrażającą istnieniu Republiki. Nie mając pojęcia, co to za tajemnica ani jak powstrzymać nadciągający chaos, może zawieść, bo jeszcze nigdy nie musiał stawić czoła równie potężnemu i diabolicznemu przeciwnikowi. Lecz tylko śmierć może powstrzymać go przed próbą.[2](Wydawnictwo Amber, 2012)

Streszczenie

Coruscant

Na Coruscant w bloku mieszkalnym Bastili i Revana, wybawcę Republiki co noc nawiedzały koszmary mrocznego świata, którego sklepienie przecinały liczne wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Coś mu podpowiadało, że mimo wybawienia Republiki od Malaka, w Nieznanych Regionach czai się zło stokrotnie gorsze niż Wojna domowa Jedi. Wciąż w jego umyśle brakowało wielu szczegółów, a gdy próbował je wszystkie odtworzyć, tylko bardziej sobie zdawał sprawę, ilu ich jeszcze brakuje. Po kolejnej nieprzespanej nocy razem z T3-M4 udał się do jednej z coruscańskich kantyn by spotkać się z Canderousem. Zastał go, jak się spodziewał i wypytywał o przebieg wojen mandaloriańskich. Nie dowiedział się w sumie niczego nowego, ale poprosił Canderousa, by zdobył wszystkie możliwe informacje o artefakcie zwanym Maską Mandalora, czuł bowiem, iż ma to ogromny związek z jego koszmarami. Po kilku dniach Mandalorianin znalazł to, czego szukał zawiadamiając Revana, że część klanów szuka maski na Rekkiad. Po kilku dniach przygotowań wyruszyli.

Dromund Kaas

Lord Scourge przybył do miasta Kaas na pilne wezwanie Darth Nyriss, na którą przygotowywano wiele zamachów. Sith miał ich zdemaskować i wyeliminować. Jednak zamiast komitetu powitalnego i Gwardii Imperialnej, Nyriss przysłała do niego niskiego, zgarbionego Sitha, w którym była ledwie zauważalna wrażliwość na Moc. Przedstawił się jako Sechel i poprowadził Scourge'a do twierdzy Mrocznej Radnej. Po drodze spotkali dwóch opornych ludzi, nie chcących usunąć się im z drogi, lecz doradca Sithów podszedł i - przynajmniej tak wyglądało - przegonił ich. Dotarli do cytadeli Nyriss i tam również spotkali tę dwójkę, która stanęła im na drodze w Kaas. Scourge wyczuł niebezpieczeństwo i w samą porę wyciągnął miecz, by odbić blasterowe błyskawice. Po niedługiej potyczce wykończył najemnika, drugiego zabił Murtog - szef ochrony twierdzy Nyriss. Scourge został poprowadzony do gabinetu Mrocznego Lorda, gdzie Nyriss po krótkiej rozmowie przekazała mu wytyczne pierwszego zadania - miał dojść do tego, kto wysłał na nią droida zaprogramowanego, by wybuchł będąc w pobliżu Nyriss. Miał udać się razem z Sechelem na planetę Hallion do fabryki droidów Uxiol.

Rekkiad

Na chwilę przed wylądowaniem na planecie Ebon Hawk uszkodziło się podwozie, co sprawiło jego załodze dość twarde lądowanie. Poszli szukać klanu Ordo, wiedzieli bowiem, że tylko oni mogą im pomóc. Dotarli na miejsce i po nocy powitalnej i długim świętowaniu rozpoczęto poszukiwania. Dzięki snom Revana, zlokalizowali oni położenie Maski na terenie klanu Jendri, więc zwinęli obóz i ruszyli. Po drodze zaatakowali ich właściciele ziemi, co skończyło się dla nich śmiercią, ale Revan zdradził swą tożsamość, gdyż wcześniej jego bycie Jedi było anonimowe, by nie sprawiać kłopotów. Dotarli do celu - Bliźniacze Włócznie ciągną się na kilka kilometrów w górę, co wydłużyło czas wspinaczki do siedmiu godzin. Po dotarciu na szczyt, Jedi z Canderousem zeszli do jaskini, reszta miała czekać na górze. Revan znalazł to, czego szukał - Maska Mandalora, wraz z datakronem Dramatha II. Jednak po chwili spostrzegli, że Veela wraz z Mandalorianami zeszli za nimi, by ich zaatakować, co skończyło się krwawą potyczką - zarówno Revan jak i Canderous wyszli z tego cało, ale Mandalorianin żałował śmierci swoich towarzyszy. Po nocy spędzonej w jaskini Canderous obwołał się nowym Mandalorem, a Revan odleciał na pobliską Nathemę, której szlaki nadprzestrzenne znalazł w datakronie.

Hallion

Fabryka Droidów Uxiol, poza murami i kilkoma droidami patrolowymi nie miała żadnych zabezpieczeń. Scourge przeskoczył mur i otworzył bramę Sechelowi, który wpisał kod do głównych drzwi. Dotarli do archiwów, gdzie doradca Sithów miał zdobyć wszystkie informacje dot. ostatnich produkcji. Scourge w tym czasie odpierał ataku droidów patrolowych i - ku zdziwieniu Sitha - droidów szturmowych. Po długiej walce poobijany lord Sithów skontaktował się z Sechelem pytając o postępy i dowiedziawszy się od niego, że fabryka zaraz wybuchnie, rzucił się na nogi i nie zważając na żadne inne droidy patrolowe, biegł do wyjścia, gdzie spotkał doradcę. Siła wybuchu częściowo ich dosięgnęła, powodując odrzut skutkujący w połamanych żebrach i ramionach. Ledwo żywi, wrócili na statek i odlecieli do Kaas.

Bosthirda

Po tygodniu noszenia opatrunków z kolto Scourge poszedł do Nyriss, która mu powiedziała, że jego następną misją będzie zlikwidowanie separatystów na Bosthirdzie, którzy rzekomo zlecili zabicie Mrocznej Radnej. Udał się więc z Murtogiem i Sechelem na planetę, gdzie znalazł budynek separatystów. Rozpoczęli szturm na rebeliantów, który bardziej przypominał rzeź niż walkę. Po zwycięskej bitwie i minimalnych stratach z uzyskanych informacji Scourge dowiedział się, że to Darth Xedrix był odpowiedzialny za te wszystkie zamachy, więc przy pomocy Sechela wysłał zakodowaną wiadomość, że chce się z nim spotkać.

Kilka dni później w jaskini Scourge już czekał na Mrocznego Radnego, aż wyczuł w Mocy, że przybywa, ale zamiast drzemiącej w nim potęgi, wyczuł zaledwie jej cień - wysuszoną skorupę dawnego Xedrixa. Był z dwójką akolitów, z którymi natychmiast się rozprawił. Potem ruszył na Mrocznego Radnego, który wypuścił ku niemu potężną błyskawicę mocy, nie zdolną jednak do tego, by go zabić. Scourge zdał sobie sprawę, że to był jego najsilniejszy atak i że jest kompletnie wyczerpany, więc podniósł się i zakończył życie Xedrixa.

Dromund Kaas

Po powrocie do miasta Kaas nie meldując się Nyriss Scourge poszedł przesłuchać Sechela, który dziwnie się przez cały czas zachowywał. Podczas krwawego przesłuchania odciął mu dwa wyrostki odbiegające od jego twarzy, jak od każdego innego Sitha. Mroczna Radna złapała go na gorącym uczynku i obiecała, że wszystko mu wyjaśni, ale jeśli on jeszcze raz skrzywdzi doradcę, przypłaci to życiem.

Podczas długiej rozmowy Nyriss wyjawiła Scourgowi, że razem z innymi Radnymi przygotowują zamach na Imperatora. Gdy jednak władca zaczął coś podejrzewać, zaaranżowała te zamachy by odrzucić podejrzenia od siebie. Teraz, gdy Scourge wyjawnił zdradę Xedrixa, wszystkie podejrzenia zwróciły swoje oczy ku niemu. Lord Sithów nie mógł jednak zrozumieć, dlaczego Mroczna Rada chce pozbyć się Imperatora. Nyriss przekonywała go, że Vititate jest szalony, że doprowadzi do wyginięcia Sithów. By udowodnić to, co wyznała wojownikowi Sithów, postanowiła zabrać go na Nathemę, rodzinną planetę Imperatora, by ten zobaczył potworności, jakich Tenebrae dokonał tam za młodu. Tydzień później nieoficjalnie wyruszyli tylko we dwójkę na były Medriaas.

Nathema

Revan zbliżał się do układu Nathema, lecz spostrzegł, że coś jest nie tak... Wyczuł kompletny brak Mocy na planecie. Wszędzie w galaktyce Moc była obecna, ale tu została dosłownie obdarta z planety. Ledwie zauważył sithański statek, który wymierzył w niego wiązką jonową, powodując utratę kontroli nad statkiem i rozbicie na planecie.


Scourge zbliżając się do Nathemy zaczynał rozumieć, co tak na prawdę zrobił Imperator - obdarł planetę z wszelkiej egzystencji, nawet z Mocy, by zapewnić sobie długowieczność. Nagle na radarze pokazał się jakiś frachtowiec, na którym była jedna żywa osoba. Natychmiast posłali ku niemu strzał z wieżyczki jonowej, co spowodowało rozbicie się frachtowca o szarą powierzchnię planety. Wylądowali, by sprawdzić kogo zaatakowali i rozpoznali w nim Revana. Nie zauważając droida, wzięli Jedi ze sobą, by go pojmać w twierdzy Nyriss w Kaas. Nie widząc sensu dalszego bycia na Nathemie, odlecieli z powrotem na Dromund Kaas.

Coruscant

Meetra Surik, dowiedziawszy się o wyjeździe Revana, odwiedziła Bastilę w jej lokum na Coruscant. Rozmawiały o tym, co łączyło kiedyś Wygnaną z mężem Bastili iże była to tylko więź przyjacielska. Razem ze sobą przyprowadziła T3-M4, który odtworzył wszystko, co wydarzyło się na Nathemie. Meetra niezwłocznie postanowiła wyruszyć i to zbadać, zdając sobie sprawę, że Revan jest w niebezpieczeństwie. Pożegnała się z Bastilą, która dała jej do przekazania swemu mężowi holonagranie z urodzin ich trzyletniego synka i Maskę Revana.

Nathema

Przyleciawszy na planetę, Wygnana czuła się podobnie, jak na Malachorze, gdzie również zostało zabite każde stworzenie, chociaż wrażenie na Nathemie było sto razy gorsze bo... nie czuła Mocy. Wyszła z T3 na powierzchnię, szukając gmachu budynku, w którym mogło być zapisane coś, co pomoże Meetrze znaleźć Revana. Znalazła to, czego szukała i weszła i dostając się na ostatnie piętro, już wiedziała, że jeśli ma znaleźć jakieś informacje, to tylko tu. Jej droid zaczął włamywać się do systemu, po godzinie zapiszczał, że wszystko ma. Wygnana nie tracąc czasu na odpowiedź wzięła droida i wyszli z budynku, biegiem docierając do jej statku, nie chcąc ani chwili dużej spędzać na tej okropnej planecie. Plikach, jakie wyciągnął T3 z komputera wynikało, że jest wiele takich planet, na jakie możnaby zabrać Revana. Meetra postanowiła, że zacznie od Dromund Kaas.

Dromund Kaas

Wygnana Jedi widziała wiele okropnych rzeczy, ale to, co zobaczyła w Kaas przerastało jej umiejętność pojmowania. Handlowanie niewolnikami; publiczne ich egzekucje za najmniejsze przewinienie; drabina społeczna, która czyniła prostych obywateli niemal na równi z niewolnikami...
Meetra podeszła do strażniczki portu, która kazała zapłacić cło za przylot. Jedi, przy użyciu Mocy, przekonała ją, że da jej pieniądze później, pytając się, gdzie mogła by coś sprzedać. Strażniczka skierowała ją do sklepu Larvita znajdującego się na jednej z głównych ulic Kaas. Wygnana zdziwiła się, gdy go ujrzała, gdyż wyglądało bardziej jak mieszkanie rządowego, niż jak na miejsce, gdzie można przeprowadzać czarne transakcje. Za ladą zobaczyła wysokiego mężczyznę i nic nie mówiąc rzuciła na blat garść błyszczących klejnotów. Larvit gwałtownie zareagował i po wyskoczeniu za ladę i zamknięciu drzwi, po ochrzanieniu Meetry rozpoczęli transakcję, w której dogadali się do ceny 12500 imperialnych kredytów i zorganizował jej spotkanie z osobą, która potrafi znaleźć... każdego. Wytłumaczył jej, że ma na myśli Sechela i że ma się zstawić za dwa dni w Sali Nexusa.

Meetra dotarła do budynku, jaki polecił jej Larvit. Weszła i od razu można było się domyśleć, którym jest ten, którego szukała. Podeszła do bogato ubranego Sitha siedzącego luźno na kanapie. Po krótkiej rozmowie wyciągnęła hologram uciętej postaci Scourga i powiedziała, że chce się z nim spotkać. Sechel po namyśli zgodził się i zaczął dogadywać się co do ceny.


Scourge zdziwił się nagłym pojawieniem się Sechela, bo od ich przylotu z Bosthirdy, doradca omijał lorda szerokim łukiem. Niski Sith wytłumaczył Scourgowi, że jest tu służbowo i jedna osoba chce się z nim spotkać w jakiejś jaskini niedaleko Kaas. Po chwili namysłu Lord Sithów zgodził się, pytając się o wszystko, co Sechel wie o tej osobie, jednak doradca nie wiedział prawie nic, bo Meetra starała się nie wyjawiać niczego o sobie.
Następnego dnia Scourge dotarł do jaskini i - choć spodziewał się zasadzki - nie wyczuł bezpośredniego zagrożenia. Jednak Murtog ze swoimi towarzyszami zaczęli strzelać, przypłacili do życiem. Dostrzegł kobietę wyglądającą na najemniczkę, choć wiedział, że to Jedi. Po wymianie kilku słów dowiedział się, że chodzi jej o Revana. Ten Jedi był nadal przetrzymywany w lochu u Nyriss, gdzie Scourge zjawiał się raz w tygodniu. Wspominał nawet, że wkrótce ktoś przybędzie, by mu pomóc się wydostać i tu jego wizja się sprawdziła. Wiedział, że Imperator stanowi niebezpieczeństwo i wiedział też, że Nyriss z garstką lordów Sithów nigdy nie wykonają zamachu na swego władcę. Postanowił wydać Imperatorowi Mroczną Radną, by móc bez trudu uwolnić Revana i wraz z nim zmierzyć się z Imperatorem. Umówił się z tą kobietą, że dzień później zjawi się z dokumentami mającymi pomóc zdemaskować Nyriss i innych jako zdrajców.

Dzień później Scourge kazał niewolnikowi Sali Nexusa przekazać Sechelowi, że Murtog chce się z nim widzieć w wiadomym miejscu. Tak jak przypuszczał, doradca ma jakieś swoje miejsce z szefem ochrony i po jego wyjściu, zaczął go śledzić. Dotarli do budynku kilkapiętrowego a po wejściu Secheka do apartamentu, Scourge zapukał, doradca stanął jak wryty. Lord Sithów odepchnął go siłą wchodząc do mieszkania i zaczął go torturować, próbując wydobyć z niego, gdzie są dokumenty do zdemaskowania zdrady niektórych członków Mrocznej Rady. Po kilku krwawych uczynkach w końcu wyznał, że są w sejfie wraz z blasterem, ale nie będzie próbował go użyć. Wklepał kod i podał dokumenty Scourge'owi ostrzegając, że tylko on może je odkodować. Lord wiedział, że droid Meetry również będzie potrafił i skręcił Sechelowi kark.

Wieczorem zjawił się w jaskini, gdzie Meetra już na niego czekała. T3 zaczął odkodowywać pliki, co zajęło mu zaledwie półtorej godziny. Potem Scourge postanowił iść niezwłocznie do Imperatora, by Nyriss nie nabrała podejrzeń dot. niebecności Murtoga i Sechela. Udał się więc do jego cytadeli i poprosił o audiencję, co mogło się dla niego skończyć nawet śmiercią, bo nikt nie będący członkiem rady nie powinien mieć widzenia z Imperatorem, ale jednak zachował się przy życiu. Dowódczyni Gwardii Imperialnej, Yarri, z uporem nie chciała dać Sithowi wejść do sali tronowej, ale w końcu jej natręctwo zostało przełamane. Po wejściu, Scourge wyczuwał ciemną stronę tak bardzo, że w atmosferze czuł fizyczne falowanie powietrza. Czuł, jak wielką potęgą zionie od Imperatora. Po kilku gestach mających dać szacunek władcy, wyznał, po co tu przybył. Imperator odrzekł, że niezwłocznie zaczną przeglądać pliki i jeśli znajdzie w nich chociaż cień zdrady Nyriss, niezwłocznie się jej pozbędzie. Jeśli jednak Scourge blefuje, przypłaci to życiem.

Zadowolony Lord Sithów wrócił po Meetrę i poszli do twierdzy Nyriss by uwolnić Revana. Po drodze usłyszeli serię wybuchów i krzyków i zrozumieli, że szturm Gwardii na fort Mrocznej Radnej właśnie się zaczął. Przyspieszyli kroku i zbiegli w dół po schodach docierając do lochu, po czym zniszczyli generator pola siłowego w cely Revana. Jedi wstał, rozruszał mięśnie, bowiem przez te lata jakie tu spędził, cały czas był w jednej pozycji, toteż każda część jego ciała strzyknęła z ogromnym hukiem. Meetra rzuciła mu się na szyje po czym cofnęła się powstrzymując odruch wymiotny, gdyż Jedi nie kąpał się ani razu. Podała mu jego maskę i nagkle Revana zalała fala wspomnień - wszystko sobie przypomniał i z tego wszystkiego stracił na chwilę przytomność. Gdy się ocknął, zobaczył Nyriss walczącą ze Scourgiem i Meetrą. Gdy Mroczna Radna ich na chwilę powaliła, wypuściła serię błyskawic Mocy w kierunku Revana, ale ten je wszystkie przechwycił i wypuścił czystą falę energii Jasnej Strony która zamieniła cielesną powłikę Nyriss w kupkę popiołu. Natychmiast wybiegli z twierdzy pozostawiając swobodę gwardii. Wrócili do tej samej jaskini, w której Scourge spotkał się początkowo z Meetrą i czekali, zabijając czas słuchaniem opowiadań Revana, jak to się stało, że poleciał w Nieznane Regiony jako sługa światłości i wrócił jako wysłannik ciemności. Mówił, że razem z Malakiem spędził na planecie wiele miesięcy udając najemników. Gdy przekupili gwardzistę, by wpuścił ich do twierdzy Imperatora, ten zawiadomił władcę o intruzach, a gdy przybyli to sali tronowej, ten zdominował ich umysły i wysłał jako szpiegów do Republiki. Tyle tylko, że obaj rozpoczęli własną wojnę z Jedi. Następnego ranka Scourge wstał wcześnie, by wyjść do Kaas po zapasy jedzenia i mydła dla Revana. Gdy wrócił, przyniósł wiadomość, że Imperator wybił całą Mroczną Radę, z obawy przed zdradą. Postanowili uderzyć jeszcze tego samego dnia, gdy siły gwardii imperialnej były porozrzucane po całym Kaas.

W twierdzy Imperatora

Wspólnie z Meetrą, Revanem i T3-M4, Scourge weszli do cytadeli Imperatora i nie zważając na strażników, ruszyli prosto do sali tronowej, przed której drzwiami zatrzymała ich Yarri. Strażniczka rozpoznała Revana i ogłosiła, że intruzi weszli do cytadeli. Strażnicy rzucili się na tę czwórkę, jednak oni zdołali ich odeprzeć. Revan od razu rzucił się na Imperatora, i choć go na chwilę ogłuszył, ten powalił go błyskawicą o zabójczej sile. Imperator podniósł miecz, by dokończyć żywot Jedi, lecz w ostatniej chwili Meetra rzuciła mieczem, by ochronić Revana, i dopiero potem zdała sobie sprawę, że gdyby wycelowała w Imperatora, zamiast w miecz, zabiłaby go. Karcąc się za tak oczywisty błąd rzuciła się na władcę, ale ten bez trudu ją powalił i ogłuszył. W ostatniej chwili droid wycelował w Vitiate, ratując Revana przed zabójczym ciosem, ale Imperator wypuścił z palców błyskawice, które rozniosły T3 na miliony małych kawałeczków. Scourge w tym momencie doznał wizji Mocy, w której widzi bohatera mającego zabić Imperatora. Nawet gdyby atakowali do skutku, ich sytuacja była beznadziejna. Revan leżał półprzytomny i ledwie żywy na podłodze, droid został zniszczony, a Meetra była cała poobijana. Wbił więc swój miecz w plecy Wygnanej, kończąc jej żywot i wytłumaczył się Imperatorowi, że on tylko przyprowadził Revana tutaj, bo sam nie dałby sobie z nim rady. Władca dostrzegł w Scourge'u prawdziwy diament - doprowadził do sprawiedliwości Imperatora niemal całą Mroczną Radę; zabił Xedrixa - członka Rady o najdłuższym stażu; do tego jeszcze doprowadził do niego Revana... Imperator postanowił obdarzyć go szczególnie - wywołał rytuał dający Scourgowi nieśmiertelność i dał mu szczególną rangę Gniewu Imperatora, a Revana umieścił we więzieniu, o którego położeniu nie wiedział nikt, nawet Scourge. Gdy Revan (samotny i sparaliżowany , w połowie żywy,w połowie martwy) siedział w swojej celi, Imperator wysysał z niego energię oraz próbował wedrzeć się do pamięci i znaleźć położenie siedziby republiki , lecz on nie dawał za wygraną i ciągle go odpierał. Wiedział że w końcu nie wytrzyma i Imperatorowi się uda . Przysiągł sobie jednak ,że będzie się bronił póki ma siły , by jego żona i dziecko jak najwięcej czasu mogli spędzić w świecie bez wojny.

Epilog

Bastila była już starą kobietą, doczekała się nawet wnucząt. Jej syn miał na imię Vaner, co było anagramem imienia Revana. Wnuczęta, Reesa i Bress doczekały się czasów pokoju. Zrozumiała, że działania Revana przynajmniej w pewnym stopniu zadziałały na niebezpieczeństwo w Nieznanych Regionach. I choć nie wrócił, Bastila wiedziała, że wciąż gdzieś tam żyje.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Stworzenia

  • Bantha (Tylko wspomniany)
  • Chalarax (Pierwsze pojawienie) (Tylko wspomniany)

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2011, 15 listopada USA 9780345511348 Del Rey 320 stron Druk (twarda) 27,00 USD
2011, 15 listopada USA 9780307967572 Random House Audio 660 minut Audiobooka 40,00 USD (CD)
2011, 15 listopada USA 9780307967589 Random House Audio 660 minut Audiobook 22,50 USD (cyfrowy)
2011, 15 listopada USA 9780345532824 Del Rey 336 stron Ebook 7,99 USD
2012, 30 marca Polska 9788324142163 Wydawnictwo Amber 400 stron Druk (miękka) 37,80 PLN
2012, 25 września USA 9780345511355 Del Rey 368 stron Druk (miękka) 7,99 USD
2013, 11 czerwca (wydanie II) Polska 9788324146086 Wydawnictwo Amber 400 stron Druk (miękka) 37,80 PLN
2016, 11 luty (wydanie III) Polska 9788324157884 Wydawnictwo Amber 400 stron Druk (miękka) 37,80 PLN
2016, 15 marca
(w The Old Republic Series)
USA 9781101968765 Del Rey 1440 stron Ebook 24,99 USD

Ciekawostki

  • Autor książki, Drew Karpyshyn, jest zarazem jednym z głównych scenarzystów studia BioWare i brał czynny udział w produkcji gier Knights of the Old Republic i The Old Republic.
  • Przez strony powieści, poza Revanem, przewija się wiele postaci znanych zarówno z obu gier z serii Knights of the Old Republic, jak też z The Old Republic, choć tytuły te dzieli blisko trzystuletni okres czasu.
  • Książka rozwija i kończy wiele wątków niedopowiedzianych grach, a zarazem rzuca nowe światło na zagadnienia związane z The Old Republic, zdradzając między innymi tożsamość i pochodzenie Imperatora Sithów.
  • Jest to trzecia, po Fatalnym sojuszu i Oszukanych, książka z serii The Old Republic, choć żadna z powieści nie nawiązuje fabułą bezpośrednio do pozostałych. Jest to również czwarta, po trylogii Dartha Bane'a książka Karpyshyna w uniwersum Gwiezdnych wojen.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Amazonfavicon.jpg Revan (Star Wars: The Old Republic, Vol. 3) w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. 2,0 2,1 LogoAmber.gif The Old Republic: Revan w katalogu Wydawnictwa Amber (Link zapasowy z dnia 03.10.2014 na web.archive.org)

Recenzje

Linki zewnętrzne


The Old Republic
[Pokaż/Ukryj]