Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Catharowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Cathar.jpg
Catharowie
Planeta macierzysta: Cathar
Język: Catharski
Wzrost: 150-190 cm
Kolor skóry:
  • Żółta
  • Brązowa
  • Blada
Cechy charakterystyczne: Kocia budowa ciała




Catharowie byli rozumną rasą humanoidów wywodzących się z planety Cathar. Byli dobrymi wojownikami znanymi z determinacji i zaciekłości w boju, co spowodowało najazd Mandalorian na ich rodzinną planetę, przez co prawie 90% populacji zostało zabite.

Historia

Zagłada Catharów.

Podczas wojen mandaloriańskich na Cathar najechali Mandalorianie. Catharowie znani ze swojej zaciekłości w boju natychmiast zaczęli się bronić i rozpoczęła się krwawa bitwa o Cathar. Jednak, gdy tylko Mandalorianie zniszczyli flotę Catharów rozpoczęli oni rzeź na powierzchni planety co spowodowało, że aż 90% populacji Catharu zginęła, a ci którzy uciekli zmuszeni byli udać się na emigrację m.in na Taris czy Nar Shaddaa. W związku z tym, że przedtem mało Catharów opuszczało swoją planetę to po emigracji, wiele osób uważało Catharów za obcych, przez co nie mieli oni łatwego życia. Niedługo po wojnie Catharowie zaczęli powracać na swoją ojczystą planetę i odbudowywać społeczeństwo. W trakcie zimnej wojny społeczeństwo Catharów było już odbudowane, a wiele z nich osiedliło się na Ord Mantell lub pomagało w odbudowie zniszczonego Taris.

Wygląd zewnętrzny

Catharowie byli często nazywani kotami, a to przez ich ich kocią budowę. Całe ciało było bardziej lub mniej pokryte sierścią. Wielu Catharów posiadało również pasy na twarzy. Nos i uszy mieli podobne jak u kotów, zresztą cała twarz miała kocie rysy. Catharowie posiadali również chowane pazury, których używali w sytuacji zagrożenia. Mężczyźni byli na ogół dobrze zbudowani, kobiety były od nich drobniejsze.

Kultura

Catharowie na swojej planecie mieszkali w miastach wybudowanych w olbrzymich drzewach, a społeczeństwo było podzielone na klany rządzone przez mędrców. Catharowie bardzo cenili swoją zawziętość w walce, historię,a bohaterów wojennych często rzeźbili na pniach drzew. Byli bardzo przywiązani do swoich współmałżonków i po śmierci partnera Cathar nie mógł ponownie wziąć ślubu. Nieodłącznym elementem kultury Catharów były polowania na wielkie insekty zwane kiltikami, w których uczestnik miał pokazać swoją determinację i odwagę.

Cathariańscy Jedi

Wielu Catharów było wrażliwych na Moc i wielu z nich zostało zabranych na trening Jedi. W czasie wielkiej wojny nadprzestrzennej cathariańskimi Jedi byli m.in Sylvar czy Crado, który został skuszony przez Exara Kuna na ciemną stronę Mocy. Podczas wojny domowej Jedi catharańską Jedi była Juhani, która dołączyła do załogi Revana i pomogła powstrzymać Dartha Malaka i podwładnych mu Sithów. W okresie zimnej wojny z Jedi tej rasy byli znani Quilb i Ryen.

Źródła






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!