Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Timeline 12: The Great Hyperspace War

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Naga Sadow w sferze.jpg
Timeline 12: The Great Hyperspace War
Serial: Timeline
Odcinek: 12
Data premiery w USA: 11 lutego 2011
Czas trwania: 5 minut 50 sekund
Czas w chronologii:
Poprzedni: Timeline 11: Rebirth of the Sith Empire


Timeline 12: The Great Hyperspace War (Chronologia 12: Wielka wojna nadprzestrzenna) to dwunaste i ostatnie holograficzne nagranie stworzone przez mistrza Gnosta-Durala, archiwistę Jedi. Ukazało się ono na oficjalnej stronie gry sieciowej The Old Republic 11 lutego 2011 roku. Nagranie dotyczy rozgrywającego się w roku 5000 BBY (1347 BTC) pierwszego konfliktu zbrojnego pomiędzy Sithami a Republiką, zwanego wielką wojną nadprzestrzenną.

Opis

Oryginalny

"Master Gnost-Dural explains how the events of the Hyperspace War set the stage for the modern conflict with the Sith Empire."

Tłumaczenie

"Mistrz Gnost-Dural wyjaśnia, jak wydarzenia podczas wojny nadprzestrzennej zasiały grunt pod współczesny konflikt z Imperium Sithów."

Streszczenie

Naga Sadow walczy z Ludo Kresshem na pogrzebie Marki Ragnosa.

Rok 5000 BBY, 1347 lat przed podpisaniem traktatu z Coruscant, kończącego wielką wojnę galaktyczną. Republika od tysiącleci egzystuje w pokoju, rosnąc w siłę i umacniając swoje wpływy w galaktyce. Tymczasem w odległym jej krańcu, na planecie Korriban, po stuleciach formowania się, Imperium Sithów osiąga stabilizację. Nieświadome istnienia Republiki Galaktycznej społeczeństwo, złożone z użytkowników ciemnej strony Mocy i podporządkowanych im rodzimym mieszkańcom planety, podbija wszystkie okoliczne układy. Jednakże, wraz ze śmiercią dotychczasowego władcy, już na jego pogrzebie, rozpoczyna się walka o prym nad Sithami, w której przeciwko sobie stają Mroczny Lord Naga Sadow i jego oponent, Ludo Kressh.

Gav Daragon i jego siostra, Jori, przybywają na Korriban.

Tymczasem, ku zaskoczeniu Sithów, na powierzchni planety ląduje dwójka odkrywców, którzy z ramienia Republiki badają nieznane regiony Galaktyki. Jednakże Gav Daragon i jego siostra, Jori, nie zostają przyjęci przez mieszkańców planety z entuzjazmem. Zostają wtrąceni do więzienia na lodowej planecie Ziost, oskarżeni o szpiegostwo. Tymczasem Sithowie dowiadują się o istnieniu Republiki Galaktycznej. Wietrząc sposobność do umocnienia swej pozycji, Naga Sadow postanawia wykorzystać sytuację. Przeprowadza atak, mający na celu uwolnienie Daragonów, zostawiając na miejscu dowody, sugerujące interwencję militarną Republiki. Roztaczając przed pobratymcami wizję zagrożenia, Mroczny Lord jednoczy Sithów i przekonuje ich do prewencyjnego ataku na wroga.

Jedi walczą z siłami Nagi Sadowa.

Sithowie okrzykują Sadowa swym władcą. Naga postanawia przeprowadzić brutalne uderzenie na Republikę. Wkrótce, zaskoczona atakiem nieznanej siły, Republika zmuszona jest toczyć walkę na wielu frontach, w tym nad samym Coruscant. Napaść przypiera do muru nieprzygotowane do walki siły obronne. Zwycięstwo Imperium Sithów wydaje się jedynie kwestią czasu. Mroczny Lord dowodzi armią ze swej sfery medytacyjnej, zawieszonej w pobliżu wielkiej gwiazdy, Primus Goluud. Jednakże ciemna strona Mocy bywa zdradliwa. Naga Sadow zostaje zdradzony przez Gava Daragona, którego wziął wcześniej na swojego ucznia. Mężczyzna ostrzeliwuje statek mentora, uszkadzając go. Bez wsparcia swego wodza, Sithowie zostają odparci przez Republikę, która ściga ich, trafiając w pobliże Primus Goluud. Widząc nieuniknioną porażkę, Sadow porzuca flotę, wywołując reakcję, w wyniku której pobliska gwiazda, jak i cały układ, zostają zniszczone. Daragon ginie, a Sith odlatuje na Korriban.

Siły Republiki dziesiątkują ocalałych Sithów na Korribanie.

Jednakże, trafiając na Korriban, Sadow musi zmierzyć się z kolejnym problemem. Jego przeciwnicy, pod komendą Ludo Kressha, rozpoczynają wojnę domową, która doprowadza do wyniszczenia mocno nadwyrężonych sił Sithów. Mroczny Lord pokonuje oponentów, lecz Imperium pozostało niemalże bezbronne, ulegając Republice. Naga ucieka na ostateczne wygnanie na Yavin 4. Wtedy też ówczesny Wielki Kanclerz podejmuje decyzję, która według archiwisty Jedi, Gnost-Durala, jest pośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny galaktycznej. Choć Sithowie nie stanowią już zagrożenia, siły Republiki otrzymują zadanie przetrzebienia resztek Imperium z Korribanu i okolicznych planet. Zmusza to pozostałych przy życiu do ucieczki w Nieznane Regiony pod wodzą nowego Mrocznego Lorda, znanego później jako Imperator Sithów. Według Kel Dora, opisującego wiele lat później te wydarzenia, zachłanność Republiki wzbudziła zawiść wśród Sithów, doprowadzając w konsekwencji do odbudowy Imperium i wybuchu kolejnej wojny.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Obsada

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Timeline 12: The Great Hyperspace War.


The Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!