Mandalor Nieposkromiony

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mandalor Nieposkromiony
Data i miejsce śmierci: 3996 BBY
Rasa: Taung
Przynależność:
Profesja: Mandalor




Mandalor Nieposkromiony (w mando'a Te Kandosii Mand'alor) był jednym z ostatnich przywódców Mandalorian wywodzących się z rasy Taung, który sprawował władzę nad Klanami Mandaloriańskimi w czasie wielkiej wojny Sithów.

Biografia

Mandaloriańskie konkwisty

Według przekazów i legend Mandalorian, Mandalor Nieposkromiony doznał na planecie Shogun wizji w której doznał objawienia, co zaowocowało przemianą mandaloriańskie społeczeństwa które zaczeło wielbić walkę jako cel sam w sobie, odrzucając dotychczasowych bogów. Pod jego dowództwem zjednoczone wojska Mandalorian zaatakowały centralne systemy galaktyki,. W 4024 BBY zaatakowali planetę Nevoota, w 4017 BBY konkwistadorzy zaczęli pojawiać się w światach jądra, atakując Basilisk gdzie zdobyli między innymi swoje sławne droidy bojowe, w 4002 BBY przejęli natomiast Kuar gdzie założyli swe obozy.

Konflikt z Krathami

"To był wspaniały pojedynek, Ulicu Qel-Droma. Poddaję się. Moi wojownicy są twoi."[1][2]
— Mandalor Nieposkromiony do Ulica Qel-Dromy
Mandalor Nieposkromiony w walce z Qel-Dromą.

W roku 3996 BBY

Mandalor zdecydował się uderzyć na siły ogarniętego chaosem Układu Cesarzowej Tety, który znajdował się pod okupacją Krathów. Jego armie zaatakowały przeciwnika w kilku miejscach, niszcząc między innymi istotną dla przemysłu stację przetapiania karbonitu.

Mandalor Nieposkromiony.

'

Mroczny Lord Sithów Ulic Qel-Droma skontaktował się z Mandalorem, by przedstawić mu warunki kapitulacji Mandalorian. Przywódca Klanów wysunął jednak kontrpropozycję: Qel-Droma miał się z nim zmierzyć w pojedynku, a w wypadku zwycięstwa Mandalor przeszedłby wraz ze swoją armią pod jego komendę. Lord Sithów zgodził się na te warunki. Walka rozegrała się na polach Harkul planety Kuar i pomimo zasad zdecydowanie faworyzujących wodza Mandalorian, zakończyła się zwycięstwem byłego rycerza Jedi. W jej wyniku Mandalore wraz ze swoją armią oddał się w ręce Qel-Dromy, by wraz z nim wziąć udział w kampanii przeciwko Republice.

Większość Mandalorian posłuchała swego wodza walcząc wraz z nim pod rozkazami Ulica, jednak część odeszła z jego sił, uważając że jego zobowiązanie względem Ulica jest jego, nie ich, a jako ktoś pokonany nie może już im rozkazywać. Mandalorem nie mógł być też ktoś obcy, Ulic pokonując Nieposkromionego pozbawił go wiec dowództwa i sprawił ze dla tych Mandalorian rozpoczął się okres bez Mandalora bądź z nowym, nieznanym Mandalorem.

Wielka wojna Sithów

"Mandalorianie to najlepsi wojownicy w galaktyce."[1][3]
— Mandalor Nieposkromiony do Exara Kuna

Celem pierwszego ataku armii Qel-Dromy była republikańska stocznia na Foerost. Połączone siły Krathów i Mandalorian zdobyły tam ponad trzysta okrętów, które miały następnie posłużyć do podboju stolicy Republiki – Coruscant. W zaskakującym ataku oddziały dowodzone osobiście przez Mandalora Nieposkromionego zdołały się przedostać do republikańskiego centrum dowodzenia, w którym przechwyciły prototyp potężnej broni zwanej MX. Sytuacja na polu bitwy wydawała się opanowana, nieoczekiwanie jednak Mandalore otrzymał od przywódczyni Krathów, Aleemy Keto, wiadomość o śmierci Qel-Dromy i rozkaz odwrotu. Pomimo protestów, Mandalore został zmuszony wycofać wojska, wkrótce jednak, analizując nieudaną inwazję na Coruscant, odkrył że Keto oszukała go, zaś Mroczny Lord Sithów nadal żył.

Lojalny Qel-Dromie przywódca Mandalorian poinformował o jego pojmaniu Exara Kuna i przekonał drugiego z Mrocznych Lordów do wzięcia udziału w wyprawie na Coruscant, mającej na celu odbicie upadłego rycerza Jedi. Po jego uwolnieniu, będąc już na Yavinie 4, Mandalore wyjawił Ulicowi całą prawdę o jego kochance i pomógł mu opracować plan zemsty, który zakończył się unicestwieniem Aleemy Keto wraz z gromadą Cron.

Podczas gdy Qel-Droma razem z Exarem Kunem przygotowywali atak na Ossus, w którym wzięły udział jednostki Klanów, Mandalore Nieposkromiony poprowadził swoją armię do walki nad miastem Iziz na Onderonie. Początkowo Mandalorianie, pod osobistym dowództwem swojego wodza, walczyli na Bazyliszkach przeciwko Jeźdźcom Bestii kierowanym przez króla Orona Kirę jak równi z równymi, gdyż obrońcy miasta okazali się godnymi przeciwnikami. Wkrótce jednak nad planetą pojawiły się republikańskie krążowniki, które przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Onderonian.

Śmierć na Dxunie

Mandalor Nieposkromiony na chwilę przed swoją śmiercią.
"Kapitulacja to zdrada! My walczymy, my podbijamy – albo giniemy!"[1][4]
— Mandalor Nieposkromiony do swoich wojowników

Republikanie poinformowali Mandalora, że Ulic Qel-Droma został pokonany i zażądali od niego złożenia broni. Mandalorianie odmówili i salwowali się ucieczką na księżyc Dxun, który w tym czasie posiadał wspólną atmosferę z planetą. Mandalor nie zdołał jednak zgubić wrogów i został zestrzelony nad dżunglą Dxun. Chociaż przeżył awaryjne lądowanie, to jednak wkrótce potem został zabity i pożarty przez lokalne drapieżniki, devourery. Pozostała po nim jedynie maska, która została po jakimś czasie odnaleziona przez jednego z Mandalorian. Wojownik założył maskę na twarz, po czym zgodnie z tradycją, już jako Mandalor Ostateczny, ogłosił się kolejnym przywódcą Klanów.

Umiejętności i charakter

Taung ten znał dwa języki, Basic i Mando'a. Choć nie był zbyt wielkim myślicielem, nadrabiał ten brak wrodzoną intuicją co pozwoliło mu zdobyć uznanie wśród wielu wojowników a przez to dzierżyć tytuł Mandalora.

Ciekawostki

  • The Complete Star Wars Encyclopedia twierdzi, że był Neo-Konkwistadorem ale to niemożliwe, jako że ruch ten powstał już po jego śmierci. To samo źródło we wpisie o Mandalorze Ostatecznym wspomina ze zabrał on maskę Mandalora pierwszego gdy ten zginął na Dxun, co tez jest błędną informacją, bowiem Pierwszy i Nieposkromiony byli całkowicie różnymi i dość odległymi od siebie postaciami.
  • W Knights of the Old Republic Campaign Guide znajduje się grafika ukazująca stojących obok siebie Mandalorów Nieposkromionego i Ostatecznego, podpis jej dotyczący jest jednak błędny, identyfikuje bowiem Nieposkromionego jako Ostatecznego i odwrotnie.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Tales of the Jedi: The Sith War
  2. "A glorious combat, Ulic Qel-Droma. I cede. My warriors are yours."
  3. "The Mandalore Clans are the best warriors in the galaxy."
  4. "Surrender is betrayal! We fight. We conquer or we die!"

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów The Outer Rim. Artykuł został umieszczony za wiedzą i zgodą redaktorów.