Mandaloriańscy Konkwistadorzy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Symbol.

Mandaloriańscy Konkwistadorzy byli pierwszą frakcją jaką można wyróżnić w historii Mandalorian. Powstała ona około roku 7000 BBY po tym jak Taungowie pod przywództwem Mandalora Pierwszego zasiedlili Mandalorę i istnieła przez kolejne tysiąclecia, aż do wojen mandaloriańskich.

Historia

Mandalor Pierwszy około 7000 BBY wraz z towarzyszami zdobył Mandalorę, która to stała się ich stolicą i punktem wypadowym do dalszych wypraw. Było to swoistym punktem początkowym dla istnienia mandaloriańskich Konkiwistadorów. Zaczęli swe konkwisty zaraz po zdobyciu planety stali się znani jako Konkwistadorzy. Wtedy też otworzono rangi dla obcych, gdy tylko Ci udowodnili, że są godni - jednak cały czas pozostawali oni poślednimi w stosunku do Taungów członkami społeczności.

Zdobyli oni podczas swych podbojów takie planety jak Ordo, Shogun, Concord Dawn, Gargon, Jakelia, Hrthging, i Breshig które stały się częścią obszary znanego jako przestrzeń mandaloriańska. Jedynym gatunkiem który się oparł ich atakowi byli Mandalliańscy Giganci, zdobyli sobie tym na tyle szacunku, że mogli oni walczyć wraz z Konkwistadorami.

Mandalor Nieposkromiony po przegranej.
Około 6700 BBY

najechali znany z budowy statków Fenel doprowadzając do zagłady Fenelian W okolicach roku 6100 BBY spopielili spopielili Tlön. Znanymi punktami ich historii są także potyczki z republika znane jako Furia Pathandr w 5451 BBY i Najazdy Nakat w okolicach 5130 BBY. Większość czasu jednak spędzali poza terenami republiki realizując sobie tylko znane cele.

Po tym jak w 4024 BBY wyeliminowali Nevootów zaczęli uznawać walkę sama w sobie za święta i wartą szacunku, odrzucając swych dotychczasowych bogów. Legendy Mandalorian podają, że Mandalor Nieposkromiony miał wizję na Shogunie i to w jej wyniku nastąpiła ta zmiana mentalności. W 4017 BBY zaatakowali Basilisk kradnąc stamtąd droidy bojowe oraz statki. W 4002 BBY założyli swoje obozy na zdobytej planecie Kuar. Sześć lat później wzięli oni udział w wielkie wojnie Sithów gdzie walczyli głównie w bitwach o Foerost, Coruscant, Ossus i Onderon.

Porażka Konkwistadorów w tym konflikcie była zarazem początkiem ich końca. W kolejnych latach Mandalor Ostateczny przygotowując się do wojen mandaloriańskich zainicjował powszechne zmiany struktury społecznej sprawiające, że dominującą strukturą pośród Mandalorian byli Neo-Konkwistadorzy, Konkwistadorzy stawali się zaś ruchem coraz bardziej marginalnym, choć walczyli w wielu bitwach tego konfliktu.

Struktura i ogólna charakterystyka społeczna

Konkwistadorzy.

Społeczność ta nie miała żadnych spisanych praw, samych reguł istniało niewiele, ale te istniejące miały charakter absolutny i ich przestrzeganie było bezwarunkowo wymagane by w oczach tej społeczności mieć prawo do określania się Mandalorianinem. Najistotniejsze było Resol'nare.

Od osób chcących stać się częścią tej społeczności Konkwistadorzy wymagali sporej samodzielności i dostosowania się do raczej niezbyt wygodnickiego życia jakie prowadzili, zapewniali jednak stosowne wsparcie pozwalające odnaleźć się nowym osobom w tymże środowisku.

O ile zbroję można było otrzymać, to o rzeczy jak jedzenie, broń czy paliwo trzeba było się samemu zatroszczyć, co było o tyle łatwe, że Konkwistadorzy nie wykazywali zbyt wiele szacunku dla "prawa własności" innych istot, po prostu przywłaszczając sobie to czego potrzebowali. Robili tak nie tylko z zużywającymi się zapasami jak pożywienie, paliwo czy podobne rzeczy, ale też z technologią, w wyniku czego większość broni i maszyn których używali miała swoje oryginalne pochodzenie w zewnętrznych światach - warto zauważyć jednak, że sprzęt który przejmowali często ulepszali, czyniąc go lepszym niż był pierwotnie. Zakładali oni na zdobytych planetach też różne ośrodki zajmujące się rozmaitym wytwórstwem, nigdy nie funkcjonowały one jednak zbyt długo - jedynym wyjątkiem były te na będącej stolicą planecie, Mandalorze. Chociaż byli nomadami to od czasu do czasu osiedlali się na rozmaitych planetach, zawsze jednak wiedząc, że mogą musieć wyruszyć na kolejną bitwę.

Taung.

Ważną wartością była rodzina, ceniona także była czystość przedmałżeńska oraz późniejsza wierność. Dzieci od małego uczone były umiejętności walki, w potencjalnej obronie każdy zaś miał swe obowiązki.

Handel pomiędzy Konkwistadorami odbywał się zazwyczaj na zasadzie barteru przy użyciu kosztowności, cennych materiałów a także broni i ekwipunku. Zdawali sobie jednak sprawę z tego jak handel wygląda w reszcie galaktyki, niektórzy gromadzili nawet zapasy typowej gotówki by móc zainwestować je w wyposażenie czy pojazdy. Co ważne, cenili oni bardziej umiejętności niż stan posiadania.

Struktura Konkwistadorów nie posiadała formalnych rang za wyjątkiem Mandalora, pojedynczy wojownicy winni byli lojalność jemu oraz swojemu klanowi. Panował pośród nich silny kult podążania za najsilniejszym, najbardziej zasłużonym, który to nadawał kierunek podbojom.

Przez większy okres swego istnienia uznawali oni istnienie bóstw takich jak Kad Ha'rangir i Arasuum i prowadzili swe podboje w imię tego pierwszego, przeciwstawiając się stagnacji prezentowanej przez tego drugiego. Po tym jak wyeliminowali Nevootów w 4024 BBY, zaczęli uznawać walkę sama w sobie za świętą i wartą szacunku, odchodząc od teizmu.

Zwyczaje Konkwistadorów niewiele zmieniły się przez pokolenia, aż do zmian mających miejsce po wielkiej wojnie sithów w związku z przygotowaniami do wojen mandaloriańskich i powstania ruchu Neo-Konkwistadorów. W latach poprzedzających wojny mandaloriańskie większość konkwistadorów była ludżmi, spotkać można było jednak także inne rasy a także powoli wymierających Taungów.

Wyposażenie

Przykładowa zbroja.

Ich zbroje dzięki zamkniętym obiegom wewnętrznym odporne były na ataki przy użyciu gazów i podobnej broni. Pozwalały także walczyć w pozbawionej tlenu przestrzeni kosmicznej, oczywiście przez pewien tylko czas. Wielu używało też plecaków rakietowych, wykorzystując je jednak do zdobywania przewagi podczas ataku, nie ucieczki, ta bowiem była uważana ze niehonorową. Nie stronili oni od technologi używając wszystkiego co uznali za przydatne. Każdy wojownik modyfikował swą zbroję wedle uznania i tak samo dobierał uzbrojenie, do tego stopnia, że niemożliwym było znalezienie dwóch identycznie wyposażonych Konkwistadorów.

Choć nie brakowało w ich arsenale broni strzelającej, to preferowali oni broń białą wymuszającą walkę w zwarciu, taką jak Beskady i topory z kości mitozaura.

Znani przedstawiciele

Źródła