Mandaloriańskie konkwisty

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Konkwistadorzy na Bazyliszkach.

Mandaloriańskie Konkwisty były okresem działalności mandaloriańskich Konkwistadorów, mającym miejsce od okolic 7000 BBY do 3996 BBY, gdy siły Mandalorian zostały pokonane w bitwie o Onderon.

Historia

Dokładna data początku Konkwist nie jest znana, związana jest bowiem z podbiciem przez Taungów planety którą nazwali na cześć swego aktualnego lidera Mandalorą, samych siebie przemianowując na Mandalorian. Wydarzenie to miało miejsce w nieokreślonym roku około siedmiu tysiącleci przed bitwą o Yavin.

Podczas trwających około trzech tysięcy lat podbojów Mandalorianie poważnie rozwinęli zarówno własną technikę, dzięki zdobycznym wynalazkom, jak i stan posiadania tworząc tak zwaną przestrzeń mandaloriańską. W jej skład weszły między innymi planety takie jak Jakelia, Concord Dawn, Gargon, Hrthging, Breshig, Shogun i Ordo.

Tylko część przebiegu podbojów jest znana. Wiadomo, ze Konkwistadorzy zaatakowali planetę Fenel doprowadzając do wyginięcia Fenelan przed rokiem 6700 BBY, przejmując przy tym ich technologię. W 6100 BBY zdewastowali Tlön. W 5451 BBY miała miejsce seria potyczek znana jako Furia Pathandr w okolicach 5130 BBY najazdy Nakat. W 4024 BBY zaatakowali planetę Nevoota gdzie po trzyletnich walkach doprowadzili do eksterminacji gatunku. W 4017 BBY zaatakowali Basilisk, zdobywając tam technologię która w kolejnych latach miała stać się jednym z ich znaków rozpoznawczych to jest droidy bojowe Bazyliszek.

W 4002 BBY przejęli planetę Kuar zakładając tam swe obozy. Sześć lat później zaś włączyli się w wielką wojnę Sithów, atakując planetę w układzie Koros. W wyniku pojedynku na Kuar jaki stoczył dowodzący Mandalorianami Mandalor Nieposkromiony z Uliciem Qel-Dromą Mandalorianie sprzymierzyli się z siłami Sitha i walczyli w kilku kolejnych bitwach konfliktu, jeszcze tego samego roku ponosząc porażkę w bitwie o Onderon.

Po tej przegranej ruch Mandalorian został zreorganizowany, dominującą frakcją stali się w nim Neo-Konkwistadorzy który walczyli z republiką w ramach wojen mandaloriańskich, zakończonym jednak rozbiciem ich sił.

Kalendarium

Źródła