Taungowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Taungowie
Planeta macierzysta: Coruscant, Roon, Mandalora
Język: Mando'a
Wzrost: 200 cm
Kolor skóry: Szara
Taungowie byli starożytną humanoidalną rasą odznaczającą się szarą skórą, która zamieszkiwała Coruscant tysiące lat przed powstaniem Republiki. Wywodzili się od nich Mandalorianie.

Charakterystyka

Taungowie mieli szarą skórę i charakterystyczne twarze, ich oczy były żółte. Przeciętnie mierzyli dwa metry, ważąc przy tym dziewięćdziesiąt pięć kilogramów. Mogli żyć ponad osiemdziesiąt pięć lat, jednak Taungowie przekraczający ten wiek byli uważani za sędziwych.

Taungowie byli klanowym społeczeństwem postrzegającym walkę jako sposób zdobycia chwały, byli przy tym praktyczni i bezwzględni. Cechowała ich całkowita lojalność względem klanu, który traktowali tak jak inne rasy traktowały swą biologiczną rodzinę.

Historia

Taungowie żyli w czasach przedrepublikańskich, około roku 200000 BBY, na Coruscant, gdzie toczyli bitwy z siłami określanymi jako bataliony Zhellów. Podczas jednej z takich bitew miejsce miał wybuch wulkanu, który zniszczył ich przeciwników oraz na dwa lata spowił w mroku planetę. W wyniku tego zdarzenia Taungowie przechrzcili się na "Wojowników Cienia", samo wydarzenie zostało też opisane w poemacie Dha Werda Verda. Jakiś czas później przegrali jednak kolejne bitwy i zostali wygnani z Coruscant, które opuścili. Wcześniej jednak planetę opuściła grupa kapłanek Taungów, udając się w nieznane regiony, gdzie stały się później jedną z trzech grup filozoficznych, które dały początek czarodziejom z Rhand. Dokładne losy tych, którzy opuścili później Coruscant w ciągu kolejnych dziesiątek tysięcy lat pozostają nieznane, wiadomo jedynie, że w pewnym momencie osiedlili się na planecie Roon, skąd w okolicach roku 7000 BBY udali się na podbój nowej planety.

Nowy dom nazwali na część swego lidera, Mandalorą, samych siebie przechrzcili natomiast na Mandalorian. W krótkim czasie opanowali planetę wybijając mieszkające tam mitozaury, w ciągu kolejnych tysiącleci natomiast prowadzili swe konkwisty, podbijając wiele światów i zdobywając technologię podbitych i często unicestwionych ras. Z czasem społeczność Mandalorian stawała się coraz bardziej zróżnicowana, w miarę jak Taungowie dopuszczali do niej istoty innych ras, wciąż jednak pełnili tam główną rolę dowódczą. Z czasem jednak Taungowie stawali się coraz mniej dominującą częścią społeczności Mandalorian, nie do końca wiadomo dlaczego. Żyjący niemal cztery tysiąclecia po śmierci ostatniego znanego Mandalora będącego Taungiem Tor Vizsla twierdził, że Mandalor Ostateczny otrzymał na planecie Shogun proroctwo informujące go o zmierzchu Taungów i nakazujące zmienić strukturę społeczności Mandalorian, co też ten uczynił dopuszczając do szeregów Mandalorian wszystkich wartych tego wojowników na prawach równych Taungom. Vizsla uważał także, że wywołane przez tamtego Mandalora wojny mandaloriańskie nigdy nie miały zakończyć się podbiciem galaktyki, miały natomiast dokonać zmiany pośród Mandalorian, co też okazało się sukcesem. Sam Mandalor Ostateczny wierzył jednak w wygraną z siłami Republiki.

Taungowie niedługo po wojnach mandaloriańskich wymarli, pozostali jednak ważną częścią dziedzictwa Mandalorian, uważających się za ich duchowych potomków. Przetrwali nie tylko w pamięci Mandalorian, także na Coruscant, wśród bardziej świadomych mieszkańców, byli oni pamiętani, ich imieniem nazywano ulice czy obiekty, podobnie jak cytowano wersy Dha Werdy Verdy. Także jeden z pięciu dni galaktycznego tygodnia nosił nazwę na ich pamięć - "Taungsday".

Źródła