Tor Vizsla

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Tor Vizsla
Data i miejsce śmierci: 42 BBY, Korelia
Rasa: Człowiek
Wzrost: 190 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Tor Vizsla był żyjącym w schyłkowym okresie Starej Republiki Mandalorianinem, liderem Straży Śmierci w latach 60-42 BBY. Uważał on, że wierni wojowniczym tradycjom Mandalorianie powinni skupić się na eliminacji frakcji Nowych Mandalorian by odzyskać należne im miejsce w Galaktyce.

Gdy w roku 60 BBY Mandalorem został Jaster Mereel, zrewolucjonizował on organizację Mandalorian, wprowadzając kodeks superkomandosów. Tor nie zgadzał się z wizją Jastera, uważał bowiem, że działając jako najemnicy Mandalorianie nie będą w stanie pokonać frakcji Nowych Mandalorian, co powinno być ich głównym celem. Wypowiedział on więc posłuszeństwo Jasterowi i stanął na czele wojowników podzielających jego wizję, zakładając wraz z nimi Straż Śmierci, wojownicy wierni Mandalorowi nazwali się natomiast Prawdziwymi Mandalorianami. W ramach wiernych mu struktur Tor nosił tytuł Sekretnego Mandalora, symbolem jego władzy był zaś mroczny miecz. Vizsla chciał wyeliminować Jastera i jego Mandalorian, traktując ich jako konkurencję w walce o serca i dusze mandaloriańskich wojowników.

Dwa lata po rozpoczęciu wojny, na Concord Dawn, rodzinnej planecie Jastera, Straż uderzyła w oddziały Prawdziwych Mandalorian, ocalali z Mereelem na czele ukryli się na polach należących do Fettów. Straż wymordowała rodzinę z wyjątkiem Arli i Jango, a następnie podpalili pola na których ukrywał się Jaster, pewni, że w ten sposób go zabili. Ci z pomocą Jango jednak uciekli i zastawili pułapkę na Straż w pobliskim mieście. Gdy do miasta przybył oddział Vizsli, Mandalorianie zaatakowali i oddział został rozgromiony, prawdopodobnie tylko Vizsla ocalał.

Osiem lat później doszło do kolejnego starcia Straży z Mandalorianami. Frakcja Tora zastawiła pułapkę na Kordzie 6, podczas bitwy zginął Mandalor, nowym dowódcą Mandalorian został Jango Fett. W 44 BBY Straż zastawiła kolejną pułapkę, tym razem na Galidraanie, przy pomocy tamtejszego gubernatora, który pomagał się odbudować Straży Śmierci, podstępem skłonili Jedi do wybicia Mandalorian. Przeciwna frakcja została rozbita a Jango został sprzedany niewolnikom. Dwa lata później wyswobodzony Fett wymusił od gubernatora informacje gdzie znajduje się Vizsla i następnie zaatakował statek Straży przebywający w pobliżu Korelii, po długim pojedynku, który przeniósł się na powierzchnię planety, Jango zranił przeciwnika, natomiast zwabione pantery piaskowe rozszarpały Tora Vizslę.

Biografia

Konflikt z Jasterem Mereelem

W roku 60 BBY na Mandalor został wybrany Jaster Mereel, który uważał, że Mandalorianie to tylko dobrze płatni najemnicy. Tezy Meerela doprowadziły do wojny domowej. Tor stworzył wtedy Straż Śmierci składającej się z Mandalorian podzielających jego poglądy.

Concord Dawn

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Concord Dawn.
Vizsla: (...) Gdzie jest Jaster Mereel?
Ojciec Jango Fetta: Nie widziałem go od czasu, kiedy go wygnano i zastąpiłem jego funkcję.[1]
Tor Vizsla

Dwa lata po rozpoczęciu wojny siły Straży Śmierci i Prawdziwych Mandalorian starły się ze sobą na Concord Dawn. Po kilku starciach siły Mereela wycofały się w pola, przy których stał dom rodziny Fettów. Na polu znaleźli młodego Jango Fetta. W czasie przesłuchania chłopaka Vizsla dowiedział się o żebraku z wojskowymi butami, zabrali więc Jango do domu i Vizsla zaczął przesłuchiwać ojca Janga. Został on brutalnie pobity, jednak nie zdradził lokalizacji Jastera. W efekcie Tor zagroził mu, że jeśli nie odpowie na pytanie to jego mózg znajdzie się na Jango co słysząc Matka Jango strzeliła do jednego z podwładnych Vizsli. Wykorzystawszy zamieszanie, zgodnie z poleceniem ojca Jango uciekł. Tymczasem podwładni Vizsli zabili już rodziców Jango a następnie podpalili pole na którym ukrywali się ludzie Jastera.

Vizsla w czołgu

Jakiś czas po domniemanym zabiciu Jastera i jego podwładnych, Vizsla z podwładnym przybył do pobliskiego miasteczka. Pozwolił im na dwudniowy odpoczynek przed powrotem na Moonus Mandel. Gdy jeden z jego podwładnych został zabity przez jednego z ludzi Jastera, bitwa rozgorzała na nowo. W czasie bitwy Jango podłożył bombę pod czołg Vizsli - gdy wybuchła, Vizsla został poparzony i od tego momentu jego twarz szpeciły blizny. Po chwili bitwa zakończyła się zwycięstwem Mandalorian, Vizsla jednak zdołał uciec.

Korda 6

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Kordę 6.
Vizsla na Kordzie 6
Ukradłeś mi Mandalorian, a potem zostawiłeś mnie na śmierć na Concord Dawn... Tym razem nie pozwolę ci uciec![2]
-Vizsla do Jastera Meerela

Po ucieczce z Concord Dawn Vizsla przegrupował siły i czekał na dogodny moment, by zabić Jastera.

Zaaranżował on odpowiednie warunki na Kordzie 6, gdzie siły Prawdziwych Mandalorian weszły w jego pułapkę. Udało mu się, dzięki nieoczekiwanej zdradzie Montrossa, zabić Jastera, jednak próba zabicia Janga nie powiodła się.

Galidran

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Galidraan.
Vizsla na Galidraanie
Vizsla: Tu jesem, Mandalorianinie!
Jango: To nie koniec![3]

Kolejną pułapkę na siły Prawdziwych Mandalorian Tor zastawił osiem lat później, Galidraanie gdzie był od jakiegoś czasu sprzymierzony z tamtejszym gubernatorem. Wspólnie zastawili oni pułapkę na Mandalorian.

Gdy Jango Fett przybył po zapłatę którą miało być zdradzenie przez gubernatora miejsca pobytu Vizsli, zaatakował go czekający na niego Tor ze swymi żołnierzami, Jango zdołał jednak uciec. Gdy odlatywał, Vizsla strzelił w jego plecak odrzutowy, nie zdołał go jednakże zabić. Zniszczenia Mandalorian dokonali Jedi pod wodzą Dooku, późniejszego Dartha Tyranusa.

Po bitwie jedynym ocalałym Mandalorianinem był Jango Fett - Jedi oddali go gubernatorowi który to sprzedał go handlarzom niewolników, wpierw jednak Vizsla sam się nim zajął w bliżej nieokreślony sposób. Fettowi udało się jednak uciec i zaczął realizować swój plan zemsty na Straży Śmierci.

Wielkie wojny klanów

Po wyeliminowania konkurencyjnej frakcji, Straż doprowadziła do wybuchu na Mandalorze konfliktu znanego jako wielkie wojny klanów. Zakończył się on jednak inaczej niż Vizsla mógłby sobie życzyć, bowiem jego frakcja przegrała i została poważnie osłabiona, natomiast Nowi Mandalorianie wyszli z tego konfliktu silniejsi niż kiedykolwiek. Wielu wojowników wygnano na Concordię, inni zaś wrócili do ukrywania się, w ramach mandaloriańskiej strategii Ba'slan shev'la - Vizsla był pośród tych którzy powrócili do ukrycia.

Podróż na Korelię i śmierć

Pantera piaskowa rzuca się na Tora Vizslę.
Jango: Miej nadzieję, że istnieje życie po śmierci, Vizsla.
Vizsla: Nadzieja jest przereklamowana, chłopcze.[4]

W 42 BBY Vizsla wraz z podwładnymi znajdował się w okolicy Koreli gdzie ich statek zaatakowany został przez pragnącego zemsty Janga. Najpierw myśliwiec Fetta uderzył w blok silnika a następnie zaatakował mostek. Ruszył do ataku na Vizslę, ten jednak go znokautował i uciekł do kapsuł ratunkowych. Jango tam go jednak dopadł i obaj uciekli ze statku, który chwilę później eksplodował. Po wyjściu z kapsuły Jango i Vizsla wznowili walkę, aż wpadli do pobliskiej rzeki. Gdy wyszli, Vizsla naszpikował Jango trucizną, nie dość silną by go zabić jednakże, to bowiem chciał zrobić osobiście. Jango jednak zranił go, a pantery piaskowe zwabione świeża krwią dokończyły dzieła, rozszarpując Vizslę.

Osobowość

Symbol Straży Śmierci

Tor Vizsla był okrutnym egomaniakiem i narcyzem, czerpiącym przyjemność z krzywdzenia innych i uważającym, że Mandalorianie powinni powrócić do swych dawnych metod, i podbić galaktykę tak jak próbowali to zrobić niemal cztery tysiąclecia wcześniej mandaloriańscy Neo-Konkwistadorzy.

Wyposażenie

Tor posiadał czarną mandaloriańską zbroję, na naramienniku nosił zaś symbol swego klanu, będący zarazem symbolem Straży Śmierci. Posiadał także statek, Death Rattle którego używała Straż. Miał także Mroczny miecz, symbol władzy nad Strażą Śmierci i bycia Sekretnym Mandalorem.

Przypisy

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tora Vizsli.