Krathowie/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Krathowie.

Krathowie to tajne stowarzyszenie kierowane przez wyznawców ciemnej strony Mocy: Aleemę i Satala Ketów. Głównym ośrodkiem tej grupy była główna planeta układu Cesarzowej Tety - Koros Major. Grupa działała około roku 4000 BBY.

Historia

Powstanie

Aleema i Satal od dziecka interesowali się ciemną stroną Mocy i innymi różnymi sztuczkami. Pewnego dnia na Coruscant znaleźli w muzeum starą księgę napisaną w nieznanym języku. Pochodziła ona z okresu wielkiej wojny nadprzestrzennej. Kuzyni zabrali ją i udali się na planetę Onderon, gdzie podobno ujawnili się inni zwolennicy ciemnej strony, znani jako Naddyści. Na planecie w tym czasie toczyła się bitwa. Ketowie odnaleźli przywódcę Naddystów - króla Ommina, który w zamian za kopię księgi dał im amulety i nakazał swemu podwładnemu, Novarowi, przetłumaczyć księgę. Niedługo później do siedziby Ommina wtargnęli Jedi poszukujący mistrza Arcy Jetha. Zabili oni wszystkich Naddystów. Aleema i Satal spotkali ducha Freedona Nadda, który dał im starożytne miecze i nakazał jak najszybsze opuszczenie planety. Aleema i Satal powrócili na Koros Major.

W roku 3997 BBY dokonali zamachu stanu i przejęli władzę nad całym systemem. Zamrozili oni swych rodziców i wszystkich ważniejszych urzędników w karbonicie, a następnie ich figury umieścili w nowej sali królewskiej. Jedynie stolica systemu, Koros Major, opierała się długo tyrani Ketów. Aleema i Satal obrali jako swą bazę kopalnię karbonitu, która była zlokalizowana na orbicie Koros Major, co ułatwiało prowadzenie działań i lepszą koordynację wojsk.

Wojna

Zobacz główny artykuł: Powstanie Krathów.

W roku 3997 BBY rozpoczął się konflikt zbrojny znany jako powstanie Krathów. Był on odpowiedzią na skargi mieszkańców układu Koros na tyranię Ketów. Republika wysłała do systemu swą flotę, jednak została ona odparta przy pomocy magii Sithów wykorzystywanej przez Aleemę. W końcu zwołano Konklawe Jedi na Denebie, by ustalić dalsze kroki, jakie trzeba powziąć, by zatrzymać Karathów. Podczas obrad Ulic Qel-Droma zdeklarował się, że poda się za zwolennika ciemnej strony i dostanie się na planetę, a następnie zniszczy organizację od środka. Planowi temu otwarcie sprzeciwiał się mistrz Arca Jeth. W pewnym momencie na planecie zaczęły lądować kapsuły ewakuacyjne wypełnione droidami wojennymi Krathów. W starciu zginął mistrz Arca, a Ulic obiecał, że nie spocznie dopóki nie doprowadzi do śmierci osób odpowiedzialnych za zabójstwo jego mistrza. Wbrew przekonywaniom przyjaciół udał się ukradzionym piratom statkiem na Koros Major. Tam skutecznie przeniknął w otoczenie Aleemy, której szybko stał się ulubieńcem. Satal miał co do niego wątpliwości, więc Ulic zabił go, co przekonało Aleemę do intencji Qel-Dromy. Niedługo później na planecie pojawili się przyjaciele Ulica. Zostali jednak zimno przyjęci przez pogrążonego w ciemnej stronie mężczyznę. Pełni zwątpienia i pogodzeni ze stratą najbliższej osoby, opuścili planetę. W tym samym czasie w Cinnagar pojawił się Exar Kun. Stoczył on z Ulicem pojedynek na miecze świetlne. Podczas walki ukazał się duch Marki Ragnosa i nakazał walczącym połączenie sił i zniszczenie Republiki.

Zobacz główny artykuł: wielka wojna Sithów.

Konflikt przerodził się w ogólnogalaktyczną wojnę zwaną wielką wojną Sithów. Ulic kierował flotą Sithów, atakując kolejne planety Republiki. Podczas ataku na Coruscant, Ulic dostał się do niewoli. Aleema widziała w tej sytuacji dogodną okazję do powrotnego odzyskania władzy nad jej wojskiem. Staranie jej zostały zauważone przez lojalnego Ulicowi Mandalora Nieposkromionego. Po powrocie Qel-Dromy, Mandalor poinformował go o poczynaniach Aleemy. Exar Kun wysłał ją, by pokierowała okrętem podczas bitwy o Kemplex Nine. Zadanie to okazało się pułapką i Aleema zginęła w wyniku wybuchu supernowy. Niedługo później Ulic został "obdarty" z Mocy na planecie Ossus. Zakończyło to działania Karathów, którzy zostali pozbawieni ostatniego przywódcy.

Dziedzictwo

Wiele lat później potomek Aleemy i Satala, Sebban Keto, próbował przywrócić potęgę Krathów, jednak bez większych sukcesów. Palpatine studiował zapiski o Krathach podczas swej nauki o ciemnej stronie. O Krathach uczyła się także Leia Organa Solo podczas swej nauki na Yavin 4.

Główni członkowie

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]