Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Nathema

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Nathema.png
Nathema
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Chorlian
Układ: Nathema
Gwiazda: Gwiazda Nathemy
Współrzędne: S-4
Geografia
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Powierzchnia pokryta trawą i inną florą (Przed dewastacją)
  • Wysuszony, szary i martwy krajobraz (Po dewastacji)
Ważne miejsca: Sanitarium
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna: Sithowie
Przynależność:
Nathema była planetą znajdującą się na Zewnętrznych Rubieżach, w sektorze Chorlian. Początkowo nosiła ona nazwę Medriaas. W czasach poprzedzających wielką wojnę nadprzestrzenną planeta znajdowała się pod władzą Imperium Sithów. Po porażce Sithów w wojnie z Republiką lord Vitiate zgromadził na Medriaasie ocalałych Sithów pod pretekstem przeprowadzenia przywracającego im potęgę rytuału, który w rzeczywistości zapewnił mu nieśmiertelność, pozbawiając jednak planetę wszelkiego życia. W późniejszych latach władca nowego Imperium starał się zatrzeć wszelkie ślady swej przeszłości, jednak opowieści o losie Nathemy krążyły wśród członków Mrocznej Rady.

Charakterystyka

Krajobraz Nathemy po katastrofie

Przed katastrofą powierzchnia planety porośnięta była trawą i inną roślinnością. Życie toczyło się tam normalnym tempem. Po katastrofie wszelkie życie na planecie zostało unicestwione, a sama powierzchnia stała się jałowym pustkowiem. Zaczęły dominować pustkowia i skały, a miasta stały się ruiną. Na zniszczonej powierzchni została wybudowana twierdza Sanitarium która stała się jedynym zamieszkałym wtedy miejscem na planecie. Z kosmosu Nathema przypominała pustynne planety takie jak Tatooine, jednak odróżniała się dwoma dużymi kraterami.

Historia

Około roku 5115 BBY planetą władał lord Sithów znany jako Dramath. W 5113 BBY wdał się w związek z jedną z wieśniaczek, które były mu podległe. Sam opuścił ją po kilku dniach. Po niecałym roku owa wieśniaczka urodziła syna wykazującego wielką wrażliwość na Moc, któremu dała na imię Tenebrae. Ów syn zabił swego przybranego ojca oraz matkę, co przyciągnęło uwagę Dramatha. Władca Nathemy chciał sprawdzić jego umiejętności wyzywając go, lecz Tenebrae obdarł go z Mocy, następnie zabił, a potem uwięził jego duszę w jego holokronie mianując się nowym władcą planety. Jego przyrodni brat, Dramath Drugi, przerażony tym, co stało się z jego ojcem, wraz ze swoimi poplecznikami uciekli na zapomnianą planetę Rekkiad. Gdy na planetę przybył Marka Ragnos, mianował Tenebrae imieniem lord Vitiate, uważając za godnego tytułu Sitha. Po zakończeniu wielkiej wojny nadprzestrzennej Vitiate zwołał na Nathemie zgromadzenie kilkuset lordów Sithów, by przeprowadzić z nimi rytuał. Przyszły imperator zdominował umysły Sithów do tego stopnia, że ci nieświadomie dali mu swą potęgę, konieczną do pomyślnego przeprowadzenia ceremonii. Ów rytuał uczynił Vitiate niemal nieśmiertelnym, ale tym samym obdarł Nathemę z każdej żywej istoty, z roślin, a nawet z Mocy, czyniąc planetę martwą skorupą. Na zniszczonej powierzchni wybudował twierdzę o nazwie Sanitarium, w której przetrzymywał holokron z duszą ojca. Kilkaset lat później na planetę przyleciał T3-M4 z Revanem, który poszukiwał zagrożenia ze strony prawdziwych Sithów. W tym samym czasie Darth Nyriss wraz z lordem Scourge'em również przyleciała na Nathemę, aby pokazać mu do czego zdolny był imperator. Kiedy Revan wylatywał z planety, Nyriss zestrzeliła Ebon Hawka i Revan rozbił się na powierzchni planety. Kiedy Nyriss i Scourge wylądowali zabrali Revana ze sobą, pozostawiając T3 samego. Droid przez trzy lata zbierał części na odbudowę statku, po czym odleciał z Nathemy i natrafił na Meetrę Surik. Kilka lat później Meetra z T3 odwiedzili Nathemę, w poszukiwaniu informacji o możliwym przetrzymywaniu Revana. Z rządowych aktów dowiedzieli się o planecie Dromund Kaas, na którą postanowili polecieć w nadziei na odnalezienie Revana.

Vaylin przeprowadza rytuał.

Ponad 300 lat później, w Sanitarium przetrzymywana była córka Valkoriona, Vaylin, na której przeprowadzano rytuały, które miały kontrolować jej moc. Pewnego razu na planetę przyleciała Senya Tirall matka Vaylin, która chciała ją odbić. Udało się jej wynieść córkę lecz na przeszkodzie stanęli jej Zeloci Nathemy. Senya stoczyła z nimi zwycięski pojedynek, lecz gdy miała już uciekać z Vaylin, ta nie chciała za nią pójść. Kiedy zjawił się Valkorion, Rycerze Zakuulu podbiegli szybko do Senyi i zabrali ją na pokład po czym odlecieli z Nathemy. Po kilku latach Arcann przyleciał po Vaylin i zabrał ją z powrotem na Zakuula. Vaylin jako imperatorka Wiecznego Imperium ponownie powróciła na Nathemę w 3630 BBY, chcąc przeprowadzić rytuał mający na celu przywrócenie jej pełnie możliwości i odcięcie się spod wpływów Valkoriona. Nie wiedziała jednak, że śledził ją Przybysz. Rytuał poszedł jednak nie tak i wszyscy, którzy przebywali w pobliżu Vaylin zostali pozbawieni życia. Spowodował również pewne zniszczenia Sanitarium. Przybysz przebywając na Nathemie odnalazł holokron, w którym przetrzymywany był Dramath. Ten opowiedział Przybyszowi swoją historię i historię Valkoriona. Potem Przybyszowi udało się uciec zanim dosięgnął go wybuch spowodowany uszkodzeniami Sanitarium przez rytuał Vaylin.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!