Wektor: Tom 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Wektor: Tom 2
Vector Volume 2, Chapters 3 & 4
Scenariusz:
Ilustracje:
Tusz: Dan Parsons
Ilustracja na okładce: Travis Charest
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
17 czerwca 2009
Wydanie polskie: Egmont Polska
7 lutego 2011
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Album komiksowy
Seria/Cykl: Wektor
Zeszyt/Tom: 2 z 2
Poprzedni: Wektor: Tom 1
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny:
Czas akcji: 0 ABY/137 ABY


Wektor: Tom 2 (Vector Volume 2, Chapters 3 & 4) to drugie wydanie zbiorcze crossoveru Wektor, zawiera historię o tym samym tytule, wchodzącą w skład serii Rebelia i Dziedzictwo. Zbiór został wydany 17 czerwca 2009 w USA przez Dark Horse Comics. W Polsce został wydany 7 lutego 2011 nakładem wydawnictwa Egmont.

Opis

"Wektor" to historia składająca się z czterech rozdziałów, której następstwa wpłynęły na każdą erę i każdego bohatera świata Star Wars. W części trzeciej (Rebelia #15-16) Luke Skywalker i księżniczka Leia muszą uporać się z Wektorem kiedy ten stanie im na drodze i zmieni galaktykę. Na mrocznej powierzchni opustoszałego księżyca, Luke spotyka pierwszego Jedi od czasu Obi-Wana Kenobiego, tylko po to aby zdać sobie zbyt późno sprawę, że Celeste Morne dalece różni się od jego starego mentora - kontrolowana przez talizman Muura i rozwścieczona przez Dartha Vadera!

Następnie po 135 latach, w finałowym rozdziale (Dziedzictwo #28-31) Cade Skywalker planuje zabić Imperatora Dartha Krayta przy pomocy "sekretnej broni" czyli Celeste Morne – rycerza Jedi Starej Republiki, posiadającej potężny talizman Muura, który być może sprawuje nad nią władze. Cade i Celeste odmienią losy galaktyki, na lepsze bądź na gorsze.

Streszczenie

Rebelia

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie.

Dziedzictwo

W przestrzeni kosmicznej dryfuje Gwiezdny Niszczyciel Iron Sun, który w 130 ABY zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Na statku przebywa Celeste Morne, która dzięki talizmanowi Muura przemieniła członków załogi w rakghule. Tam starożytna Jedi rozmawia z duchem Karnessa Muura. Sith nakłania ją do poddania się jego woli i oswobodzenia go, dodając, że to nieuniknione. Morne odpowiada, że to on jest jej więźniem, zamkniętym w jej ciele. Sith odpiera, że jest na odwrót: Celeste jest jego świątynią, a ona sama znajduje się pod jego wolą, więc uwolnienie go przyniesie jej korzyść. Jedi odpowiada, że nigdy tego nie zrobi. Duch mówi jej, że to tylko kwestia czasu, zanim on znajdzie innego użytkownika Mocy. Wtedy Celeste zginie.

Tymczasem w nadprzestrzeni, w kabinie Mynocka Delia Blue i Jariah Syn rozmawiają o misji Skywalkera. Jariah twierdzi, że po zamachu na Had Abbadon już nigdy nie powrócą do ich dawnego życia. Delia mu na to odpowiada, że zawsze mogą mieć nadzieję. Ten stwierdza, że to tylko złudzenia i ma nadzieję, że misja Cade'a jest tego warta. W luku przeładunkowym Shado Vao ćwiczy, odbijając lasery od wielkiego zdalniaka. Ganner Krieg mówi Antaresowi, że Jedi dobrze sobie radzi z mieczem świetlnym. Ten mu odpowiada, że oni są lepsi, ponieważ są Imperialnymi Rycerzami a Jedi brakuje dyscypliny. Krieg odpowiada przyjacielowi, że to dobrze, że księżniczka Marasiah a nie on negocjowała z traktat z Radą Jedi, bo w przeciwnym razie mieliby w tej wojnie wszystkich przeciwko sobie.

W swojej zamkniętej kajucie medytuje Cade Skywalker. Próbuje się do niego dostać Azlyn Rae, która przeprasza za szpiegowanie go i mówi, że wykonywała tylko swoją pracę. Opowiada swoją historię; o tym, jak po masakrze na Ossusie uratowali ją Rycerze Imperialni, o dokończeniu szkolenia. Na koniec mówi o ich dzieciństwie i pyta się go, czemu on wszystko utrudnia. W tym samym czasie Cade doświadcza wizji, w której widzi Celeste Morne.

W tym samym momencie Mynock wychodzi nagle z nadprzestrzeni. Okazuje się, że prawdopodobnie studnia grawitacyjna spowodowała zmianę trasy, przez co hipernapęd statku został uszkodzony. Jariah Syn krzyczy na R2-D2, ale po chwili zauważa, że w pobliżu znajduje się Gwiezdny Niszczyciel. Cade w końcu wychodzi ze swojej kajuty i wytyka Azlyn jej zdradę. Kłótnię przerywa im komunikat z mostka. Na mostku okazuje się, że frachtowiec został trafiony promieniem ściągającym i jest ściągany do hangaru okrętu. Draco dziwi fakt, że na spotkanie nie wyleciały im żadne myśliwce. Skywalker mówi, że wyczuwa skupisko Ciemnej Strony na tamtym niszczycielu. Na statku z początku nikogo nie znajdują, więc dzielą się na dwie grupy: Blue i R2 mają zająć się naprawą hipernapędu, Rycerze Imperialni (oprócz Azlyn Rae) przeszukać korytarze a reszta wraz z Cade'm poszukać załogi. Rycerze odnajdują tylko kości po dziwnych stworzeniach, takie same jakie znalazł Shado Vao w starym promie transportowym. Reszta dociera do drzwi, za którymi Cade wyczuwa oznaki życia. Gdy je otwierają zostają zaatakowani przez rakghule.

Azlyn i Skywalker zostają przez nie pogryzieni, ale odpierają atak. Po chwili przychodzi Celeste Morne, która każe kreaturom zaprzestać walki, a sama po chwili odpycha Mocą nieproszonych gości. Cade i Azlyn zostają wtrąceni do komnaty więziennej a Syn i Vao zostają sam na sam z potworami. Celeste przesłuchuje więźniów, pytając się o to, czy są Jedi. Azlyn odpowiada, że byli padawanami Jedi, ale ona została Imperialnym Rycerzem. Morne odpowiada, że już wie o nowym Imperium i dodaje także, że zarażając się od ugryzień rakghuli, w ciągu kilku godzin staną się jednymi z nich; mówi, że to nie klątwa. Skywalker odpiera jej, że to kłamstwa, ponieważ wyczuwa w niej Mrok. Jedi stwierdza, że skupienie Ciemnej Strony jest w talizmanie Muura, który nosi na sobie. Cade opowiada o reżimie Sithów i ich przywódcy, Dartha Krayta, na którego życie przygotowują zamach. Celeste opowiada swoją historię i spotkania z innymi z rodu Skywalkerów: Darthem Vaderem i Lukiem Skywalkerem], z czasów, gdy nie był jeszcze wielkim Jedi. Azlyn pyta się jej, czym są stworzenia, które ich zaatakowały. Celeste opowiada o niszczycielskiej sile talizmanu i potrzebie chronienia go przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Wtedy Cade i Azlyn zaczynają zmieniać się w bestie. Celeste odpowiada, że jedynym darem, jaki może im teraz dać, jest śmierć.

W tym samym czasie potwory atakują Syna i Shado, ale nieoczekiwanie do walki włączają się Rycerze Imperialni i Delia Blue, strzelając z działka Mynocka. Cade ratuje siebie i Azlyn, używając swojego daru uzdrawiania. Przypomina sobie wtedy swoją przeszłość padawana, jego miłe chwile spędzone z Azlyn (jego pierwszą dziewczyną) i ich pierwszy pocałunek. Celeste i duch Karnessa Muura są pod wrażeniem mocy Cade'a. Skywalker i Rae zostają wypuszczeni, idąc na spotkanie ze swoimi przyjaciółmi. Wychodzi tuż za nimi Celeste Morne, którą zaskoczyły umiejętności uzdrowiciela Jedi i oświadcza, że jest gotowa wspomóc go w jego misji przeciw Kraytowi.

Coruscant, Świątynia Sithów. Ranny Darth Reave składa raport Darthowi Kraytowi. Donosi, że Cade Skywalker zaatakował imperialną placówkę na Had Abbadon. Krayt pyta z czyjej ręki Reave odniósł rany. Reave twierdzi, że za sprawą kobieta Jedi. Mówi, że zwróciła ich żołnierzy w potwory, które go zaatakowały. W tej chwili Reaves zmienia się w takiego samego potwora, jak jego żołnierze - rakghula. Potwór atakuje Krayta, ale zabija go Darth Stryfe. Darth Maladi identyfikuje potwora. Chwilę później nadchodzi transmisja. Z Kraytem kontaktuje się lord Celeste Morne, która udaje, że za sprawą talizmanu jest pod wpływem Lorda Sithów, Karnessa Muura. Udając Sitha, chce spotkania tylko w cztery oczy. Krayt pyta dlaczego miałby się zgodzić, na co Morne pokazuje mu Cade'a Skywalkera. Krayt udaje, że Skywalker go nie interesuje ale gdy jego rozmówczyni zaczyna razić swojego więźnia błyskawicami Mocy, wtedy powstrzymuje ją. Morne proponuje Kraytowi układ: ten przyleci sam na Had Abbadon, a ona odda mu Cade'a i pomoże go uleczyć. Krayt przystaje na jego warunki.

Krayt i jego Sithowie wyruszają na spotkanie z Muurem. Darth Stryfe rozmawia z Darth Talon. Jest zdziwiony, że pomimo tego, iż zawiodła Krayta, ten pozwolił jej żyć. Talon odpiera, że na jego słowo byłaby skłonna wyrwać sobie własne serce - albo serce Stryfe'a. Krayt tymczasem rozmawia ze swoim wiernym sługą, Darthem Wyyrlokiem. Pyta go co właściwie wiadomo o tym Sithu. Wyyrlok wspomina, że natknął się na wzmianki o nim w księgach, które znalazł w grobowcu Dartha Andeddu. Mówi, że Muur żył około siedmiu tysięcy lat wcześniej, był jednym z pierwszych Sithów - podobnie jak XoXaan, nauczycielka Krayta. Wyyrlok wspomina, że Muur musiał być jednym z Sithów, którzy przeżyli atak Jedi na planetę Corbos, który zakończył Stuletnią Ciemność. Ocalali udali się na Korriban, gdzie tamtejsza rasa Sithów powitała ich niczym bogów. Sługa Krayta mówi też o talizmanie Muura, który zawiera jego "esencję" i każdy kto go założy, zostanie "opętany" przez niego. Krayt zastanawia się, czy Muur będzie skłonny uleczyć go, Wyyrlok wierzy, że tak. Krayt obawia się, że jeśli tak się nie stanie, to wkrótce umrze, a wraz z nim jego wizja porządku w Galaktyce. Wyyrlok przysięga, że zrobi wszystko, by go ocalić.

Wkrótce Krayt, Stryfe, Talon i Maladi lądują na planecie. Morne, ciągle udająca opętaną przez Muura, ma pretensje do Krayta, że nie przyszedł sam, ale nie zabija Cade'a, tak jak ostrzegała. Nazywa Krayta tchórzem, ale składa mu propozycje. Uleczy go, ale zawrzą sojusz i razem zapanują nad Galaktyką. Krayt żąda dowód, że "Muur" potrafi go uleczyć i nakazuje Darth Talon pilnować Skywalkera. "Muur" zaczyna leczyć Krayta, który jest przekonany. W tym momencie rozpoczyna się pułapka, którą zastawiła Morne i Skywalker. Cade uwalnia się z więzów i przyzywa swój miecz świetlny i daje sygnał do ataku. Z ukrycia wyskakują Rycerze Imperialni, Shado Vao, Wolf Sazen i Azlyn Rae. Morne przestaje udawać Muura i atakuje Krayta. Przyzywa na pomoc rakghule, które potrafi kontrolować. Jest ich tyle, że zakrywają go w całości, nie wiadomo czy w ogóle żyje. Lord Stryfe próbuje je odgonić, ale bezskutecznie. Walka ciągle trwa. Shado Vao toczy bój z Maladi, a Cade z Darth Talon, która wypomina mu, że ciągle jest w nim ciemność. Mówi, że czuje to wszystko, ponieważ gdy Skywalker uleczył ją, powstała między nimi swego rodzaju więź. Cade odpycha ją z pomocą Mocy. Tymczasem Rycerz Imperialny, Ganner Krieg, mówi o ukrytym celu ich misji: mają zdobyć talizman Muura dla Roana Fela. Alzyn Rae próbuje ich powstrzymać, ale to na nic. Morne wyczuwa jego intencje i atakuje go. W tej chwili władzę nad Morne przejmuje Muur, tym razem na prawdę. Szybko oszałamia Kriega i zdradza swoje pragnienie: zamierza uczynić ze Skywalkera i reszty rakghule, a później przejąć ciało Krayta. Tymczasem wściekły Krayt odpycha wreszcie bestie i rusza do ataku...

Orbita Had Abbadon, statek Sithów. Darth Wyyrlok rozmawia z kapitanem statku. Mówi mu, że wyczuwa, iż jego mistrz Darth Krayt ma kłopoty i rusza mu na pomoc. Tymczasem na powierzchni planety trwa walka. Karness Muur zdołał przejąć kontrole nad Celeste Morne i walczy teraz z Kraytem, który uwolnił się od atakujących go rakghuli. Krayt jest wściekły, że Muur go zdradził, ale ten odpiera, że to nie on, a Morne go zdradziła. Muur nakazuje rakghulom atakować. Teraz bestie atakują i Jedi i Sithów. Cade Skywalker walczy z Darthem Stryfem. Skywalker kpi sobie z przeciwnika, doprowadzając go jednocześnie tym do furii. Cade woła do Jariaha Syna, że nadszedł "czas na bum". Kopniakiem wspomaganym Mocą odpycha Stryfe'a w kierunku ładunków wybuchowych, które ciężko ranią sługę Krayta. Morne znowu odzyskuje kontrole nad sobą i kontynuuje walkę z Kraytem, któremu z pomocą spieszy Darth Maladi. Morne ledwo stawia opór: Maladi i Krayt atakują przeciwniczkę z pomocą błyskawic Mocy. Tymczasem Muur znów próbuje przejąć kontrole nad nosicielką talizmanu.

Alzyn Rae dostrzega lukę w obronie Krayta, który dalej toczy bój z Morne. Prosi Cade'a by na chwilę powstrzymał rakghule i rusza w kierunku Sitha. Muur znów przejmuje władzę nad Morne i kpi z Krayta. Tymczasem Rae rani Krayta, ale Muur ciska w ich kierunku błyskawice Mocy. Krayt i Alzyn zostają silnie porażeni. Rae zostaje odtrącona na bok, a Krayt zostaje zrzucony z klifu o ogromnej wysokości. Prawdopodobnie umiera. Skywalker jest wściekły na Morne, że zabiła Alzyn, ale ta odpowiada, że Rae wiedziała jakie podejmuje ryzyko w momencie ataku. Morne jest przekonana, że Alzyn pogodziła się po prostu ze swoim przeznaczeniem. Celeste zdaje sobie sprawę z faktu, że zaczyna tracić kontrole nad talizmanem i wkrótce Muur całkowicie nią zawładnie. Prosi Cade'a by zabił ją - bez złości i gniewu, bo tylko tak da się pokonać moc talizmanu. Cade przebija ją ostrzem miecza świetlnego i Morne umiera. Jej ciało wkrótce znika, ale talizman pozostaje i łączy się z ciałem Skywalkera. Muur przejmuje władzę nad Skywalkerem. Kpi z Morne, gdyż uważa, że ta nie zrozumiała potęgi talizmanu. Planuje stworzyć armię rakghuli i przejąć władzę nad galaktyką. Cade odpiera jednak, że Celeste doskonale wiedziała co robi i kpi z głupoty Sitha. Wykorzystując swoje niezwykłe umiejętności Cade znajduje słabe punkty talizmanu i niszczy go, a wraz z nim Muura. Syn woła do Cade'a, że Alzyn wciąż żyje. Cade z pomocą swojej umiejętności leczenia próbuje ją uzdrowić, ale Shado Vao twierdzi, że to nic nie da, ponieważ jej ciało jest zbyt uszkodzone. Cade jednak nie poddaje się i nie przerywa procesu leczenia. Zabiera ją na Mynocka, ale zatrzymują ich Rycerze Imperialni, którzy mówią, że nie mogą jej zabrać. Cade uważa jednak, że dwójka Rycerzy jest zdrajcami i nie pozwala im zabrać Rae. Shado powstrzymuje Draco i Kriega i Mynock wkrótce opuszcza planetę. Wkrótce i oni opuszczają planetę, by złożyć raport Felowi.

Darth Wyyrlok przybywa na powierzchnię planety i zabiera Talon, Maladi i Stryfe'a na pokład, a następnie umieszcza w komorach z płynem bacta. Udaje się też na poszukiwanie ciała Krayta. Gdy go znajduje okazuje się, że ten jeszcze żyje. Wyyrlok jest zdziwiony, nie spodziewał się, że jego mistrz mógł przeżyć. Krayt prosi go, by umieścił go w komorze z bactą, wtedy przeżyje. Mówi też, że poznał sposób jak pozbyć się problemów z yuuzhańskimi implantami. Wyyrlok ignoruje jego polecenie i razi go błyskawicami Mocy. Darth Krayt, twórca Nowego Zakonu Sithów i przywódca Imperium umiera.

Komiksy zawarte w zbiorze

Oryginalna okładka komiksu.

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2009, 17 czerwca USA 978-1-59582-227-7 Dark Horse Comics 144 stron Druk (miękka) 17,99 USD
2011, 7 lutego Polska --- Egmont Polska 144 stron Druk (miękka) 39,99 PLN


Wektor
[Pokaż/Ukryj]