Masakra na Ossusie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Masakra na Ossusie.

Masakra na Ossusie miała miejsce w 130 ABY i była ostatnią bitwą w wojnie sithańsko-imperialnej.

Historia

Przyczyny

Do masakry na Ossusie doszło dwa dni po bitwie o Coruscant, kiedy ostatnie siły Sojuszu Galaktycznego upadły, a ich miejsce zajęło Imperium Fela, sprzymierzone z Nowym Zakonem Sithów. Jedi opuścili wówczas Coruscant i ufortyfikowali się na planecie Ossus, gdzie mieściła się ich akademia. Tam też podążyły za nimi siły Imperium i Sithów.

Przebieg

Atak Imperium i Sithów pod dowództwem Dartha Nihla w relatywnie krótkim czasie pozbawił życia wielu Jedi. Desant szturmowców przyparł Jedi do muru i zmusił do desperackiej obrony podczas usilnych prób ewakuacji. Siłami Jedi dowodzili Kol Skywalker i Wolf Sazen, obaj świadomi tego, iż nie uda im się utrzymać Ossusa. Skywalker poświęcił swoje życie, by umożliwić ucieczkę padawanom oraz swojemu synowi, Cade'owi. Wraz z ucieczką Wolfa Sazena, Cade'a Skywalkera i Shado Vao z planety, akademia na Ossus upadła, a wraz z nią Zakon Jedi.

Skutki

Masakra na Ossusie zakończyła wojnę sithańsko-imperialną i zapoczątkowała kolejny okres dominacji Imperium w galaktyce. Zakon Jedi zszedł do podziemia, a jego niedobitki zmuszone zostały do ukrywania się i ciągłej tułaczki. Cade Skywalker wyrzekł się Zakonu i rozpoczął karierę pirata. Ponadto po zakończeniu wojny przywódca Zakonu Sithów, Darth Krayt, obalił Imperatora Roana Fela i sam zajął jego miejsce, wskutek czego po raz pierwszy od 120 lat Sith ponownie władał galaktyką. Sam Fel natomiast zszedł do podziemia, szukając sposobu na przerwanie dominacji Sithów i Krayta.

Źródła