Chimaera/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Chimera pod dowództwem Thrawna

Chimaera (Chimera) to gwiezdny niszczyciel typu Imperial-I, zbudowany w stoczniach Kuat Drive Yards, zmodyfikowany później do standardu Imperial-II.

Historia

Galaktyczna wojna domowa

Zaraz na początku swojej kariery młody oficer imieniem Gilad Pellaeon został członkiem załogi niszczyciela. Ostatecznie został pierwszym oficerem. W tym czasie Chimaera została modyfikowana do standardu Imperial-II, dzięki czemu zyskała nowe pola ochronne i uzbrojenie.

Przed bitwą o Endor Chimaera przechodziła testy uzbrojenia z Akademii Imperialnej na Caridzie. Później została skierowana na Endor jako część floty osłaniającej drugą Gwiazdę Śmierci. W strukturze dowodzenia, była drugim ogniwem, zaraz po Executorze i po jego zniszczeniu stała się okrętem dowodzenia. Po wielu godzinach walki i stracie kapitana, dowodzenie przejął pierwszy oficer – Gilad Pellaeon. Rozkazał on ostatecznie reszcie sił imperialnych odwrót do układu Annaj.

Pomimo obecności wyższych oficerów, jakich jak admirał Harrsk czy admirał Prittick, który przez krótki czas dowodził flotą gdy ta przebywała na Annaj, to właśnie Gilad został dowódcą sił, które ocalały z bitwy o Endor. Przez następne kilka lat pod dowództwem Pellaeona Chimaera stała się jednym z najskuteczniejszych niszczycieli imperialnych.

Okręt flagowy Thrawna

Tak przynajmniej uważał wielki admirał Thrawn, który wybrał Chimaerę na swój okręt flagowy. Thrawn odcisnął swoje piętno na statku, urządzając sobie komnatę medytacyjną i jednocześnie pokój dowodzenia, w dawnym centrum rozrywkowym. Thrawn zreorganizował flotę umieszczając Chimaerę w centrum, razem z gwiezdnymi niszczycielami Death's Head, Judicator, Inexorable, Stormhawk i Nemesis.

Thrawn szybko przeszkolił załogę tak, by odpowiadała ustanowionym przez niego standardom. Pierwszą misją Chimaery była wizyta na Tatooine w celu odzyskania Zmierzchu Killików - mcho-obrazu autorstwa alderaańskiego artysty Oba Khaddora - misja ta skomplikowała się poprzez pojawienie się małżeństwa Solo, ale pomimo trudności obraz został zdobyty.

W ciągu następnych miesięcy Thrawn rozpoczął naciskać na Nową Republikę – ataki na Obroa-Skai, Miasto Nomadów Calrisssiana, Sluis Van i wiele innych, kończąc na bitwie o Bilbringi zakończonej śmiercią Thrawna z rąk Rukhanoghryjskiego ochroniarza, na skutek czego Pellaeon znowu został głównodowodzącym floty w tej bitwie i nakazał odwrót do Nieznanych Regionów.

Przechwycenie przez Republikę

Niedługo potem Pellaeon został wezwany do Głębokiego Jądra by służyć klonowi Palpatine'a. Podczas Operacji Ręka Cienia, Pellaeon został zmuszony do opuszczenia okrętu. Była to bitwa o Duro. Podczas ewakuacji stracił dużą część oficerów i omal sam nie poległ. Wypalony kadłub statku został przechwycony przez Nową Republikę.

Po przechwyceniu przez Nową Republikę okręt został niejednokrotnie przeznaczony do złomowania, ale w kilka lat później członkowie wywiadu Imperialnego łamiąc zabezpieczenia komputerowe sfałszowali rozkaz rozbiórki okrętu i wysłali go do stoczni na Gravlex Med (rodzima planeta rasy Anx). Tuż po przybyciu do celu szczątkowa załoga została pokonana przez komandosów, którzy wywalczyli sobie drogę przez obronę stoczni. Admirał Gial Ackbar dowodził siłami pościgowymi, ale było za późno – głównodowodzący imperialną flotą admirał Pellaeon zdołał przejąć okręt i mianował kapitana Ardiffa dowódcą okrętu.

Okręt flagowy floty

Jednak szczęście odwróciło się od Imperium. Ostatnim wysiłkiem Pellaeon w próbie odwrócenia biegu kampanii było zamontowanie na Chimaerze urządzenia maskującego oraz superkomputera bojowego zwanego Predictorem. Próby wypadły niepomyślnie i Pellaeon zadecydował iż najlepszym rozwiązaniem będzie podpisanie traktatu pokojowego.

Pellaeonowi udało się przekonać Nową Republikę iż nie jest to już to samo Imperium, co za rządów Palpatine'a. Jako głowa państwa Gilad podpisał z Prezydentem Ponceim Gavrisomem traktat pokojowy na pokładzie Chimaery.

Wojna z Yuuzhan Vongami

Kilka lat po podpisaniu pokoju galaktyka została zaatakowana przez Yuuzhan Vongów – rasę z innej galaktyki. Resztki Imperium zostały poproszone o pomoc przy obronie – Chimaera wzięła udział w potyczce nad Garqui oraz podczas obrony Ithora. Po zniszczeniu planety została zmuszona do powrotu w granice Resztek Imperium w celu ich obrony.

Siły Yuuzhan pod dowództwem komandora B'shitha Vorrika pojawiły się na Bastionie. Zniszczyły planetarne systemy obrony i zaskoczyły Marynarkę Imperialną, gdyż ta oczekiwała na atak w bazie Ręka Thrawna na Nirauanie.

Tylko Chimaera odpowiedziała na atak skutecznie. Poza tym marynarka broniła się dość dzielnie dopóki Yuuzhanie nie wpuścili do systemu tysięcy grutchinów. To spowodowało totalną dezorganizację w szeregach Imperium. Resztki Imperium poniosły poważne straty i Pellaeon zarządził ewakuację Bastionu. Chimaera i inny Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial, Superior, były cały czas ostrzeliwane przez Yuuzhan Vongów i przy wylocie z systemu Chimera była dość poważnie uszkodzona, kiedy skoczek koralowy staranował mostek statku. Pellaeon był bliski śmierci, ale młodszy oficer zabrał go na fregatę medyczną. Później udało się doprowadzić Chimerę do układu Yaga, gdzie zaczęto ją naprawiać.

Od tego czasu status okrętu jest nieznany. Do końca wojny z Yuuzhanami, Pellaeon dowodził flotą z mostka innego niszczyciela gwiezdnego, Right to Rule. Jako Naczelny Komandor Sił Obrony Sojuszu Galaktycznego, Pellaeon wybrał na swój statek flagowy Megadora.

Źródła