Leviathan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy okrętu. Zobacz też: Lewiatany - zwierzęta.
Leviathan
Podstawowe dane
Model: Krążownik typu Interdictor
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 600 m
Uzbrojenie:
Różne
Przynależność:Leviathan (Lewiatan) był krążownikiem typu Interdictor i okrętem flagowym admirała floty Sithów, Saula Karatha, w okresie wojny domowej Jedi wywołanej przez Revana i Malaka.

Historia

Podczas gdy standardowe jednostki wojenne Republiki budowane były w tym czasie pod kątem osiągnięcia jak największej zwrotności, szybkości i poprawy koordynacji między poszczególnymi okrętami wchodzącymi w skład zgrupowania, Leviathan, jak i kolejne okręty tego projektu to okręty w pełni samodzielne, ciężko opancerzone i wyposażone w bogaty zestaw uzbrojenia. Ich broń mogła być wykorzystywana nie tylko przeciw celom w przestrzeni kosmicznej. Konstrukcja Leviathana przystosowana została także do prowadzenia długotrwałego niszczącego bombardowania orbitalnego. Kilka okrętów tego typu było w stanie wykonać to, co później, w dobie Gwiezdnych Niszczycieli, nazwane zostało procedurą Base Delta Zero, czyli pełnoskalowe bombardowanie orbitalne kończące się całkowitym zniszczeniem wszelkich cywilizowanych ośrodków życia na planecie.

Jako okręt przystosowany do działań krążowniczych, Leviathan wyposażony był ponadto w eksperymentalne generatory cienia masy, podobnie jak dużo późniejsze krążowniki przechwytujące. W hangarach natomiast przewoził lekkie myśliwce Sithów, środek bojowy do wykorzystania w walce z mniejszymi i zwrotniejszymi jednostkami wroga, do przechwytywania co bardziej nieuchwytnych celów, lub też do misji patrolowych. Na podstawie tego okrętu Sithowie rozpoczęli budowę floty mającej ostatecznie pokonać Republikę, jednak całe to zgrupowanie zostało rozbite przez flotę republikańską podczas bitwy o Gwiezdną Kuźnię.

Leviathan ścigający Ebon Hawka.

W 3956 BBY Leviathan przechwycił Ebon Hawka, statek którym podróżował pozbawiony pamięci Revan. Były Sith, razem z Bastilą i Carthem został pojmany i poddany torturom. Mimo to, z pomocą swoich współtowarzyszy, więźniowie wydostali się z cel i dotarli na pokład mostka okrętu. Tam zabili Saula Karatha i wyłączyli promień ściągający Leviathana. Następnie skierowali się do hangaru, gdzie czekał Mroczny Jastrząb. Drogę zastąpił im jednak Darth Malak, który wyjawił Revanowi całą prawdę o jego przeszłości. Mężczyzna nie był w stanie pokonać Malaka. Pomogła mu Bastila, dając towarzyszom czas na ucieczkę. Jej wysiłki nie na wiele się zdały. Wkrótce została pokonana i pojmana przez Mrocznego Lorda.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.