Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Bithowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Bith NEGAS.jpg
Bithowie
Planeta macierzysta: Clak'dor VII
Język: Bithański
Wzrost: 150-175 cm
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry:
  • Lekko różowa
  • Żółta
  • Zielona
Bithowie byli rasą rozumną wywodzącą się z planety Clak'dor VII.

Charakterystyka

Bithowie mieli wielkie czaszki i równie duże mózgi. Swój rozwój zawdzięczali wielu wiekom świadomej hodowli, dzięki której wyjątkowo dobrze rozwinęły się u nich fragmenty mózgu odpowiadające za funkcje wyższego rzędu, zaś części odpowiadające za instynkty takie jak strach czy agresja, prawie wcale. Ponieważ Bithowie nie sypiali, ich oczy nie mają powiek. Narządy powonienia znajdowały się w fałdach skóry policzków. Ich organ węchu był bardzo czuły, toteż wyczuwali nawet najmniejsze zmiany składu chemicznego w atmosferze. Od pewnego momentu swojego rozwoju, na wiele lat przed bitwą o Yavin, rasa ta zaczęła rozmnażać się poprzez stosowanie sztucznego zapładniania bithańskich kobiet, przez co z czasem zatracili zdolność naturalnego rozmnażania się.

Historia

Darth Tenebrous - bithański Sith, mistrz innego Bitha, Dartha Venamisa

Na Clak'dorze VII, planecie z której pochodzili, urodziło się wielu wybitnych myślicieli i artystów galaktyki. Bithowie nie znosili przemocy i bardzo powściągliwie wyrażali uczucia. Wywodziło się to z faktu, iż w pewnym momencie swojego rozwoju pozwolili, aby ich uczucia wymknęły się spod kontroli, co omal nie zakończyło się ich samozagładą. Około roku 300 BBY dwie grupy Bithów żyjące na Clak`dorze VII rywalizowały o to, która buduje lepsze jednostki napędu nadświetlnego przeznaczonego na sprzedaż kupcom z innych planet. Pragnąc pozbyć się konkurencji jedna grupa zaatakowała drugą za pomocą broni biologicznej, na co druga odpowiedziała atakiem za pomocą broni chemicznej. Doprowadziło to do skażenia całego środowiska naturalnego planety i wyginięcia dziewięćdziesięciu procent jej mieszkańców. Ci którzy przeżyli, zbudowali miasta osłonięte gigantycznymi kopułami, gdzie odtąd zamieszkali. W wyniku tej wojny Bithowie przestali się rozwijać technicznie na kolejne kilka stuleci. Zasoby naturalne planety uległy skażeniu bądź wyczerpaniu, toteż istoty musiały skorzystać z towarów i urządzeń technicznych sprowadzanych z innych planet. W zamian proponowały własne umiejętności, co spowodowało, iż wiele agencji i towarzystw naukowych zatrudniało Bithów jako naukowców, matematyków, artystów, księgowych i muzyków.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Bithów.
Ossus mini 2.png
Zobacz przedstawicieli
rasy Bithów.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!