Mortis/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Mortis
Astrografia
Region: Nieznane Regiony
Sektor: Różne, w czasie wojen klonów Chrelythiumn
Księżyce: 2
Długość dnia: Zależna od Mocy
Długość roku: Zależna od Mocy
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Dominujący krajobraz: Unoszące się w powietrzu góry, doliny, lasy
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: 3
Struktura demograficzna: Władcy Mocy
Przynależność: Jedyni
Mortis to planeta ukryta wewnątrz monolitu, który dryfował przez galaktykę. Była silnie związana z Mocą. Pory roku zmieniały się w ciągu dnia, a upływ czasu był uwarunkowany wahaniami Mocy. Przewaga ciemnej strony spowodowałaby zatrzymanie się ciał niebieskich w układzie i noc trwającą aż do nastania równowagi Mocy. Planeta posiadała dwa księżyce.

Flora i fauna

Planeta porośnięta była różnorodnymi roślinami, które umierały o zmierzchu, by następnego dnia wzrosnąć na nowo. Nie było tam natomiast żadnych zwierząt.

Historia

Najstarszy z Jedynych, Ojciec, zadecydował o przeniesieniu się na Mortis po tym, jak Abeloth ich zdradziła i zmusiła do opuszczenia ich pierwotnej planety. Miało to miejsce około milion lat przed bitwą o Yavin. Mniej więcej w roku 24500 BBY na planetę trafił mroczny Jedi Xendor, opuścił ją jednak i jedynymi mieszkańcami pozostali Ojciec, Syn i Córka.

W czasie wojen klonów na Mortis został zwabiony Anakin Skywalker, który miał zająć miejsce Ojca jako Strażnik Równowagi. Jedi odmówił, a korzystając z zamieszania, jakie wywołało przybycie gości, Syn spróbował zabić Ojca i uciec z planety. Córka poświęciła się ratując Ojca, a on sam przebił się specjalnym sztyletem, aby zranić zabójcę i umożliwić Jedi zabicie go. Po tych wydarzeniach planeta została opuszczona.

W roku 44 ABY Luke Skywalker nakazał dziewięciu rycerzom Jedi poszukiwanie Monolitu Mortis i odzyskanie sztyletu, którym zostali zabici Jedyni. Chciał w ten sposób przygotować się na powrót Abeloth.

Źródła