Abeloth

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Abeloth.jpg
Abeloth
Data i miejsce narodzin: Przed 100000 BBY
Data i miejsce śmierci: 44 ABY [1]
Kolor włosów: Srebrne
Przynależność: Jedyni
Abeloth - pradawna istota znana również jako Zwiastun Chaosu, Królowa Gwiazd lub Matka.

Biografia

Początkowo była śmiertelnym sługą rodziny Jedynych z Mortis. Z upływem czasu stała się częścią rodziny i pełniła rolę Matki. Razem z Ojcem starali się utrzymywać pokój między Bratem i Siostrą, gdyż dochodziło między nimi do zatargów. Abeloth w przeciwieństwie do reszty rodziny była śmiertelna i przerażała ją perspektywa śmierci. W desperackiej próbie przedłużenia sobie życia i dążenia do nieśmiertelności wykąpała się w Sadzawce Wiedzy. Poprzez to wydarzenie stała się nieśmiertelną istotą. Gdy Ojciec odkrył, co się stało, odszedł razem z rodzeństwem, którzy pomagali Killikom w budowaniu nowych budowli, których zaawansowanie wyprzedzało ówczesną technikę. Jedną z nich była Stacja Centerpoint. W tym czasie Abeloth została uwięziona. Zawsze, gdy udało jej się uciec, była wtrącana z powrotem do swego lochu przez Syna i Córkę. Cykl ten był powtarzany przez tysiące lat, aż do śmierci rodzeństwa w 21 BBY. Została ona obudzona ze swego "snu" przez Jacena Solo, podczas jego prób zmieniania czasu, gdy podróżował po nurcie. Stało się to tuż po jego przejściu na ciemną stronę Mocy w 40 ABY. Gdy Stacja Centerpoint została zniszczona podczas kampanii zbrojnej, którą przeprowadził właśnie Jacen, znany wówczas pod pod imieniem Darth Caedus. Kilka lat po śmierci Sitha, Abeloth zaczęła wzywać do siebie młodych Jedi, którzy szkolili się w Otchłani, na terenie dawnego Laboratorium Otchłani, co doprowadzało ich do swoistego rodzaju choroby psychicznej. Polegała ona na tym, iż Jedi, którzy na nią zapadali myśleli, iż wszystkie osoby w ich otoczeniu nie są tymi, za których się podają. Zachorowali między innymi Valin i Jysella Horn. Obecność Abeloth odkrył Luke Skywalker i jego syn Ben, podczas ich podróży w poszukiwaniu motywu przejścia Jacena na ciemną stronę. Udali się w tę podróż podczas wygnania przez admirał Daalę, która została obwołana nowym przywódcą. By zniszczyć Abeloth, Jedi i Sithów z Zaginionego Plemienia połączył sojusz. Ostatecznie Abeloth została pokonana przez Luke'a, któremu pomógł Darth Krayt.[2] Dokonali tego stosując jedną z technik, odłączając swe świadomości od ciała. Po walce Luke nie był do końca przekonany o śmierci Abeloth, więc postanowił rozpocząć poszukiwania sztyletu z Mortis, by ostatecznie ją zniszczyć gdy ta powróci.

Umiejętności

Abeloth mogła spożywać energię życiową oraz wpływać na umysł istot wrażliwych na Moc. Posiadała ona również wyjątkowe moce telekinetyczne oraz mogła wcielić się w osobę, której energię pochłonęła. Podczas pierwszego spotkania z Skywalkerem ukazała mu się jako Callista Ming.

Przypisy

  1. Abeloth została pokonana wspólnymi siłami Luke'a Skywalkera i Dartha Krayta. Nie jest jednak pewne czy zginęła. Wielki Mistrz Skywalker uważał, że została tylko bardzo osłabiona i na pewno kiedyś powróci.
  2. The Essential Reader's Companion

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Abeloth.