Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Whorm Loathsom

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Whorm Loathsom.jpg
Whorm Loathsom
Miejsce pochodzenia: Kerkoidia
Rasa: Kerkoiden
Wzrost: 175 cm
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Niebieska
Przynależność:
Profesja: Generał
Whorm Loathsom był kerkoideńskim generałem Separatystów. Był dowódcą wojsk lądowych podczas bitwy o Christophsis w 22 BBY.

Biografia

To rzadki przywilej, stanąć z przeciwnikiem twarzą w twarz. Jesteś legendą Wewnętrznego Rdzenia.
— Obi-Wan Kenobi do Whorma Loathsoma. [1]

Loathsom urodził się na jednej z planet Obszaru EkspansjiKerkoidii. Doświadczenie bojowe zdobywał, służąc w lokalnych siłach zbrojnych swej planety, które ściśle współpracowały z Republiką. Kiedy wybuchły wojny klonów, zdecydował się ofiarować swe usługi Separatystom, stając się generałem w armii droidów, sformowanej głównie z jednostek wyprodukowanych za pieniądze Klanu Detalicznego.

Dzięki swej kreatywnej strategii, zapewnił Konfederacji zwycięstwo w wielu bitwach, a sobie samemu sławę i szacunek wśród przeciwników. W 22 BBY został wysłany że swymi oddziałami, na planetę Christophsis, gdzie stoczył bitwie z jej lokalnym mieszkańcami oraz przysłaną im na pomoc, armią Republiki. W pewnym momencie walk, gdy Whorm dostrzegł silną naziemną artylerię Republiki, rozkazał wycofać się swoim oddziałom pod osłonę wielkiej tarczy energetycznej. Nastąpiła chwila spokoju, podczas której obie strony mogły się przegrupować. Wkrótce Loathsom znowu zaatakował Republikę. Jednak tym razem tarcza energetyczna rozciągała się na wojska Separatystów wraz z ich marszem w kierunku przeciwnika. Ciężkie republikańskie działa były bezużyteczne.

Żołnierze-klony odnieśli ciężkie straty i generał Obi-Wan Kenobi, który dowodził siłami Republiki, postanowił się poddać. Zaskoczony Whorm wyszedł ze swojego czołgu, a Kenobi zaproponował pogawędkę przy herbacie o warunkach kapitulacji. Loathsom po pewnym czasie zorientował się, że Obi-Wan gra na zwłokę i wpadł w gniew. Wtedy jednak tarcza energetyczna ochraniająca wojska Separatystów zniknęła (było to wynikiem sabotażu z rąk Anakina Skywalkera i Ahsoki Tano). Kenobi wyrwał się droidom generała i po chwili obezwładnił go. Wtedy też przybyły posiłki Republiki, z mistrzem Yodą na czele. Whorm przegrał bitwę i dostał się do niewoli.

Whorm Loathsom przechytrzony przez Kenobiego.

Niedługo po swym uwięzieniu, Whorm został przesłuchany i postawiony przed sądem na Coruscant. Ponieważ jego rodacy, pozostali lojalni wobec Republiki, uznano go winnym zdrady i wysłano do wiezienia na planecie Akrit'tar. Szybko jednak uzyskał złagodzenie wyroku i został umieszczony, w areszcie domowym, w swym zamku na Kerkoidii. Tydzień po swym przeniesieniu, budynek został najechany przez siły Separatystów, które oswobodziły generała z niewoli.

Ciekawostki

Whorm Loathsom w swoim czołgu podczas bitwy o Christophsis.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!