Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Neebray

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Maly neebray.jpg
Neebray
Przeciętny wzrost: Różny[1][2]
Kolor skóry: Różna[1][2]
Kolor oczu: Żółte[2]Neebray to latające stworzenie, które, w zależności od etapu życia, było bardzo zróżnicowane pod względem wielkości. Można je było znaleźć w wielu częściach galaktyki, na przykład na Rugosy i księżycu Rishi, a także w mgławicy Kaliida.

Charakterystyka

Neebraye w mgławicy Kaliida.

Neebraye różniły się wielkością w zależności od etapu życia, lecz posiadały kilka wspólnych cech. Miały one dwie pary błoniastych skrzydeł, wyrastających z pleców i tyłu tułowia, szeroką szczękę, oraz dwie lub trzy pary żółtych oczu. Ich skóra była pomarańczowa lub szara[1][2].

Przedstawiciele tego gatunku mieli skomplikowany cykl życia, którego ksenobiolodzy nie zbadali w pełni. Nowo narodzone neebraye często nie były większe od palca ludzkiego dziecka i zamieszkiwały różne planety, na przykład Rugosę, gdzie bytowały wśród tamtejszych koralowców[3]. Odżywiały się one światłem słonecznym i gazami atmosferycznymi. Nie wszystkie młode żyły na planetach; czasem przyczepiały się do statków, które opuszczały dany świat i przebywały w kosmosie, najprawdopodobniej zahibernowane[4].

Dorosłe osobniki były znacznie większe niż młodsze. Ich stada, składające się również z młodych, podróżowały starożytnymi szlakami migracyjnymi wraz z wiatrami słonecznymi. Zwierzęta te odżywiały się cząsteczkami organicznymi zawartymi w obłokach gazu. Tereny mgławicy Kaliida były miejscem ich gniazdowania[5][4].

Ciekawostki

  • Neebraye były po części inspirowane jaszczurkami występującymi we Flashu Gordonie[6].
  • W polskim tłumaczeniu odcinka Shadow of Malevolence Plo Koon nazywa te zwierzęta gigantycznymi modliszkami Neebray.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!