Pierścień nadprzestrzenny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Pierścień nadprzestrzenny
Podstawowe dane
Producent: TransGalMeg Industries
Rodzaj: Pierścień nadprzestrzenny
Specyfikacja techniczna
Uzbrojenie: Brak
Różne
Rola: Moduł nadprzestrzenny dla myśliwców
Przynależność:Pierścień nadprzestrzenny, zwany także modułem hipernapędu dalekiego zasięgu (ang. hyperdrive docking ring), był modułem, zapewniającym myśliwcom możliwość podróży nadprzestrzennej. Jedyną znaną firmą, produkującą pierścienie nadprzestrzenne, była TransGalMeg Industries.

Charakterystyka

Pierścień nadprzestrzenny Syluire-31 – pierwszy model TransGalMeg, dopasowany do jednostek Delta-7 Aethersprite.

Pierścień nadprzestrzenny był modułem, mającym umożliwić dokującemu w nim myśliwcowi osiągniecie prędkości światła. Jak sama nazwa wskazuje, moduł ten miał kształt okręgu, a na jego bokach zlokalizowano urządzenia napędowe – ich liczba była zależna od typu pierścienia. Przez środek urządzenia przebiegał moduł dokowania, stanowiący połączenie myśliwca z właściwym pierścieniem.

Opcja wykorzystania przez myśliwiec pierścienia nadprzestrzennego zwiększała jego zwrotność i szybkość podświetlną, ponieważ sam statek pozbawiony był ciężkich urządzeń napędu nadprzestrzennego. Wadą tego rozwiązania była zależność myśliwca od pierścienia – znajdujące zastosowanie militarne myśliwce narażały się na zniszczenie nieposiadających osłon pierścieni, co odcinało jednostkom drogę ucieczki.

Jedyną znaną firmą, produkującą pierścienie nadprzestrzenne, była TransGalMeg Industries, która wypuściła na rynek dwa modele: Syluire-31 i Syluire-45.

Historia

Pierścień nadprzestrzenny typu Syluire-45 – nowszy model TransGalMeg, odpowiedni dla myśliwców Eta-2 Actis i V-wing.

Kiedy stocznie Kuat Drive Yards opracowały myśliwiec Delta-7 Aethersprite, zaaprobowany przez Zakon Jedi, TransGalMeg wypuścił ze swoich fabryk pierścień Syluire-31, dopasowany do tej jednostki, gwarantując sobie stałe zamówienia od Świątyni. Delty-7, wraz z uzupełniającymi je pierścieniami, były wykorzystywane przez Zakon do misji poza Coruscant. W 22 BBY, kiedy wybuchły wojny klonów, a Jedi stali się generałami Wielkiej Armii Republiki, TransGalMeg mogła spodziewać się wzrostu popytu. Wraz z eskalacją konfliktu i rozwojem zbrojeń, flota Republiki zamówiła myśliwce nowego typu – przechwytujące jednostki Eta-2 Actis dla Jedi oraz Alpha-3 Nimbus dla klonów, TransGalMeg wprowadziło na rynek nowy model pierścienia nadprzestrzennego – Syluire-45, dostosowany do myśliwców obu typów. Powtarzając w ten sposób zabieg sprzed kilku lat, firma zagwarantowała sobie lukratywny kontrakt z Republiką. Wkrótce Syluire-45 niemal całkowicie zastąpił swojego poprzednika, wypychając go z rynku. Po proklamacji Imperium Galaktycznego, Syluire'y-45 pozostały na jego wyposażeniu dla wciąż aktywnych jednostek Alpha-3 Nimbus.

Źródła