Schwytanie Eetha Kotha

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Schwytanie Eetha Kotha było wydarzeniem, które w wyniku starcia pomiędzy Wielką Armią Republiki i wojskami Separatystów doprowadziły do schwytania Eetha Kotha. Miało miejsce w 21 BBY w trakcie wojen klonów.

Przebieg

Eeth Koth, nieprawdaż? Bardzo mi miło, że mogę cię poznać.
Generał Grievous przed pojedynkiem z Eethem Kothem.[2]
Abordaż flagowca Eetha Kotha.

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów gwiezdny niszczyciel typu Venator przewożący mistrza Eetha Kotha i jego podwładnych został zaatakowany przez flotę Separatystów. Niszczyciel typu Recusant zbliżył się do wrogiej jednostki i wysunął ramię abordażowe, aby oddziały Separatystów mogły wejść na pokład okrętu przeciwników. Obroną dowodził kapitan Lock. Podczas odpierania ataku super droidów bojowych oficer poinformował generała Kotha o nadciągających w drugiej fali komando-droidach. Jedi nakazał podwładnemu ucieczkę do kapsuł ratunkowych. Nie wiadomo, czy klony z Kompanii Róg zdołały wykonać ten rozkaz, prawdopodobnie jednak zostały zabite. Po chwili droidy komandosi i roboty IG-100, dowodzone przez generała Grievousa, zaatakowały załogę mostka. Klony wraz z Eethem Kothem zdołały pokonać komando-droidy, lecz ostatni żołnierz został zabity przez MagnaGuarda. Po chwili Eeth Koth rozpoczął pojedynek z Grievousem. W jego czasie droidy IG-100 raziły Jedi swoimi pałkami elektromagnetycznymi. Osłabiony mistrz został pokonany i wzięty do niewoli.

Skutki

Grievous na hologramie wysłanym do Świątyni Jedi.
Ale śmierć nie przyjdzie tak łatwo do mistrza Kotha. Sprawię, by niewyobrażalnie cierpiał, bo wiem, że to będzie bardzo bolesne dla was wszystkich.
— Grievous w wiadomości do świątyni Jedi.[2]

Po bitwie flota Grievousa udała się do układu Saleucami. Generał wysłał wiadomość do świątyni Jedi, w której zapowiedział okrutne tortury wymierzone w mistrza Kotha. Cyborg zdawał sobie sprawę, że widoczny na hologramie Eeth przekazywał Jedi zaszyfrowaną wiadomość na temat celu ich podróży. Działania te doprowadziły do stoczenia bitwy o Saleucami.

Przypisy

Źródła